Sectio POLYSPERMAE

 

 

Sectio: POLYSPERMAE Kubik 2012

 

G. pflanzii ssp. zegarrae WR 183, Comarapa - Mataral, Santa Cruz, BOL.

Zahrnuje známý okruh rostlin na velkých areálech a podle toho se taky projevuje variabilita a to včetně semen 0,1mm až 3mm ( millaresii, comarapense, saglionis, zegarrae, riograndense, lumbrersense, atd. ). Rosliny tak varírují v barvě květů, pokožky a vytrněn,í že tyto veškeré názvy jsou zbytečné a členění do subspecií je vlastně zachováno jen díky sběratelskému konsenzu, botanicky jde o jeden druh.

Rostlina na obrázku je pro 0,1 mm malé semena tak náročná na pěstování, že výsev si v ničem nezadá s výsevem strombáčů. Klíčí dobře to jo, ale jak pravil klasik: "Jeden den to bylo zelený a druhý den černý". Proto pozor, větrat co to dá. První pikýrování se provádí ve shluku po 3 -6 rostlinách, potom už to poroste jako z vody, jen ji tam nesmíte zapomenout dodávat. Ale bacha i na velké kytky. Mně vydržely i mráz -8 C, ale zato když jsem ve sklepě urazil areolku, shnila celá kytka jedna báseň na infekci Cladosporium, jako nějaký ariák. Dospělé rostliny mají jemné kořenové vlášení a tak zálivka v parnech může způsobit bleskové odumření kořenového systému, který se pak těžko obnovuje, nezřídka už není co obnovovat, protože krčkovice střelí až do kambinálních pletiv, takže kaktusy jdou na kompost...

 

G. pflanzii ssp. saglionis, sev. od Tafi del Valle, San Miguel de Tucumán, ARG.

Prakticky jedny z největších rostlin rodu.

 

G. ritterianum, P 219  Sierra de Famatima.

Známá rostlina s velikým květem který páchne, pro pěstování vyžaduje jistý podíl UV záření, větší kusy tedy dobře prosperují ve volné kultuře.

 

 

 

Series: Spegazziniana Kubik 2012

 

G. spegazzinii  JL 26, Cachi, záp. od Rio Calchaqui. Nejobtížnější druh rodu na pěstování. Na obrázcích jsou rostliny cca 22 let staré o průměru 9cm, zatím kvetla jen jedna rostlina a to 1x. Semena špatně klíčí, malé semenáčky padají jeden za druhým, prodleva je nutná, rostliny rostou pomaleji než ariokarpy a celou dobu jsou taky tak plešaté. Květ je veliký, krémový s fialovým středem, ale nestačil jsem ho vyfotit protože přišla průtrž. Bacha taky na kroupy !

Pro zdárné pěstování vyhovuje volná kultura nebo pařeniště. Ve skleníku a za vlhka dostávají od areol fleky Alternaria solani nebo Cladosporium ssp. a potom hynou. Jde o mýtické rostliny s namodralou pokožkou a červenými trny. Je v tom trochu tak selekce, protože z této rostliny se nám semtam ve výsevech přihodí i žlutě nebo hnědočerně otrnění jedinci, postupem času však dorostou v podobné rostliny. Pro rychlejší růst této formy, kaktus přesazujeme každé dva roky. Rostliny byly před focením navlhčeny, aby vynikla barva trnů.

 

 

Kde se berou ?  Občas gymnofilové machrují s krátkotrnými rostlinami s různými názvy jako " G. spegazzinii brevispinum, unguispinum, tortuispinum. " etc. Tyhlety kultivary a co jiného by to jako mělo být když to selektujete z výsevů ?, pocházejí z různých nalezišť, kde se při větším počtu vysetých semen nahodile s větším či menším procentem zastoupení vyskytne genová krátkotrná mutace. Tyto rostliny se vyberou, pak se - nejlíp - naroubují a sprašují mezi sebou. Psaní lokality na jmenovku v druhé generaci už je sice nesmysl, ale zase můžete na výstavě vykládat, že ty kopce tam toho jsou plné...

Na druhou stranu je nutno uvést, že se skutečně najdou stanoviště s místní mikropopulací spegazů s více - méně redukovaným otrněním, třeba jako od La Punilla. Až budete objednávat semena zkuste tedy třeba tyhle:

G. spegazzinii cv. unguispinum, El Obelisco   selection

 

spegazzinii cv. brevispinum, Puerto Tastil   selection

 


 

G. spegazzinii ssp. guanchinense P 226, Cuesta Miranda, La Rioja, 1500 m.n.m. Rovněž pomalu rostoucí druh s trochu náročnějším pěstováním než u jiných gymen.Starší kusy mají rozestálé otrnění a jsou ozdobou každé sbírky.

 

G. cardenasianum, Carrizal, Tarija, BOL. Říká se - takových rostlin aspoň 10 do sbírky. Podle novějších záznamů se můžeme dočíst, že vesnička se připisuje i departamentu Chuquisaca, není to pravda - v jižním výběžku tohoto kraje se v údolí stýká s hranicí dep. Tarija, dělicí čárou je řeka, Carrizal leží až za touto řekou v dep. Tarija. Dohromady to není nic než pár baráků s kostelíčkem a sušárnou česneku kousek za vsí.

Kdesi na netu jsem četl jak se kardenasy roubují pro extrémní rozvoj otrnění. Já mám všechny svoje rostliny pravokořenné a nezdá se mi, že by měly problém s otrněním...Nejhezčí jsou malé semenáče o průměru 3 -6 cm.

 

G. carminanthum WR 227, Sierra Ambato, Catamarca. Známé jako tillianum WR 227, název je pouhá katalogová položka. Rostliny mají jen delší a tenčí trny, nic víc...Kdo má víc místa, koupí si velkou kulatou bonsai misku, nasází tam 10 dospělých rostlin a pak se kochá...

 

G. carminanthum P133 -133a, Sierra Ambato, Catamarca, 1600 m.n.m. Hrubotrná odchylku zas kterýsi prodejce popsal jako montanum, klidně si to můžete z jmenovky odmazat. květy jsou až 10 cm velké, přebarvují se v průběhu kvetení v závislosti na čase a teplotě, výsevy jsou snadné, pěstění taktéž a na balkoně lepší než muškáty, tak kdo by odolal...?

 

G. acorrugatum VS 32, Chucuma, San Juan, 850 m.n.m. Další dvě fotky jdoucí za sebou ukazují variabilitu v květech u rostlin z jedno výsevu. Jedná o hezky trnitou nenáročnou rostlinu  Teď takové rostliny vyberte, sprašujte mezi sebou, napište o tom článek do časopisu s popisem v latině - a hurá jste slavní - nový druh je na světě !! Jenže jakou má cenu sláva volů ? ( Kdo je líný se babrat s popisem ať pár rostlin pošle na sraz rakouských gymnofilů, oni už v tom udělají ordung... )

To mi připomíná jak jsem byl onehdá u kolegy, který ukazoval na povedený výsev G. quehlianum. Semenáčky byly velké už 2 -3 cm a z celé mísy vybral cca 20 zcela beztrných - zajímavých rostlin. "Už to dávám bokem a budu to kotit mezi sebou..."chlubil se mi.

Všechny podobné "specialisty" upozorňuji, že selekce je stejný postup jako hybridizace a takové rostliny se označují přídomkem cv.

 

...

TOPlist