DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KAKTUS KUTLOCH

KAKTUS KUTLOCH

přidáno květen 2023

Poslední mohykáni na výstavě OV Poruba, 2019, zleva Odpadlík, zprava král...

 

Aztekium ritteri ssp. valdezii, Linares.

 

Astrophytum myriostigma f. columnare RS340.

 

Ariocarpus kotschoubeyanus PP413.

 

Astrophytum asterias RS231 Est. Calles.

 

Mammillaria mystax DF, Mexico city.

 

Ariocarpus retusus f. furfuraceus, La Luz.

 

TLC bicolor ssp. schwarzii, Fortin Agrario. Když se před léty dělala soutěž o nejkrásnější kaktus světa, vyhrál právě tento druh. Naprosto oprávněně.

 

Dostat frailee do květu není jen tak. Rostliny se prostě nesmí vůbec zalévat celé léto. Jsou to taková "astrophyta" jihu...

 

TLC bicolor ssp. flavidispinus SB424: Kdože to vyhrál tu soutěž krásy?

 

TLC tulensis ssp. matudae CSD168, Rayones, také není k zahození.

 

TLC bicolor ssp. bolansis JJH0011699, Parras, aby vypadal jako rostliny z přírody nesmí se vůbec zalévat, vůbec znamená jednou na jaro a jednou na podzim. Vyžaduje prudké slunce pod širým nebem.

 

MML lenta CSD237, Viesca, je velice příjemný nepíchavý kaktus, kvetoucí celé léto i podzim.

 

Variabilita květů u thelokaktusů je značná a to i u jedné rostliny během roku. Zakládat na tom nějaké popisy je zcestné. Hexáky a zvláště rinconensisy i v přírodě rostou pod keři a travinami, o to víc je u nás velice časté jejich připálení v pozdním jaru, prakticky nejtěžší a neodstranitelná vada, kterou vyrobí i zkušený pěstitel.

 

FRC fordii ssp. borealis PP135, Ejido Valle Tranquillo, prvokvět. Teplotní optimum je 35C ve dne v noci, polostín...později plné, ale rozptýlené slunce.

U nás pěstované rostliny, zchoulostivělé vlivem krátkých dnů, se mohou na jaře taky šeredně popálit a rozhodně nesnesou to co rostliny na lokalitách.

 

G. fischeri nebo G. sanluisense, kdo byl dřív?
Nejdříve byl Piltz v 70. letech min. století, ale neudělal platný popis.
Tak tedy:

Gymnocalycium fischeri J. J. Halda et al., Gymnocalycium, 16: 533-540, 2003.
Gymnocalycium sanluisense Neuhuber, Kaktus-Klub, n.s. 2(2): 15, 2018.
Existuje celá řada forem, známá je lokalita El Volcán, ale nejpodivnější jsou robustní rostliny s zeleno-oranžovo-růžovými květy od MT07-143 S.F. del Monte de Oro.
Takže spíše fischeri.

 

Tady to je ještě horší, co bylo dřív G. carminanthum, nebo G. oenanthum? Kolik statisíců hodin a debat již bylo vyplýtváno na toto téma, ale:

Gymnocalycium oenanthemum Kaktusář 1934, August; cf. Backeb. Blatter Kakteenforsch (pg.2) (pr.9) 1934,

Gymnocalycium carminanthum Borth & Koop
Kakteen Sukk. 27(4): 73 (-75), figs. 1976


 


 

Pod původní popis Backebergův lze zařadit jakékoliv gymno, dnes již víme, za co tehdejší šlendrián stál. Jak je to teda dnes?

Oficiální rekombinace dopadla nejhorším způsobem, šlendrián je tedy ještě větší.

Gymnocalycium oenanthemum Backeb., Blätt. Kakteenf. 1934(9): [2] genus 74, sp. 4 (fig.) (1934).

  • Gymnocalycium oenanthemum subsp. ambatoense (Piltz) Lodé, Cact.-Advent. Int. [Almeria] 33(1): 52 (2021).

  • Gymnocalycium oenanthemum subsp. carminanthum (Borth & Koop) H.Till, Gymnocalycium 21(Sonderausgabe): 816 (2008).

  • Gymnocalycium oenanthemum var. montanum (Slaba) Slaba, Kaktusy (Brno) 47(2): 42 (2011).

  • Gymnocalycium oenanthemum var. tillianum (Rausch) Slaba, Kaktusy (Brno) 47(2): 44 (2011).
     

Pod mrtvolku oenanthemum, byly nacpány všechny podobné subspecie, jen aby mrtvolka obživla.

V praxi bych to viděl takhle:

G. carminanthum
G. carminanthum f. albiflorum (ambatoense)
a to je všecko a aji to je moc.

 

Další případ SLC tiraquensis, Totora-Omerque a k tomu 250 všemožných synonym ani nemá cenu řešit. No hlavně, že je nabídka semen bohatá a nadupaný katalog, že...

Kytka je to pěkná, jen pozor, sulky u nás mrazy nesnáší i když jsou to v domovině horské rostliny, a taky zálivka v tropických vedrech je spolehlivě zlikviduje. Tady letní stagnaci nejde opomenout.

 

Mísečku jsem si udělal sukulentní, E. obesa + těšínitové valounky.

 

Fittonia dovede osvěžit každou sbírku i když se sukulenty toho moc společného nemá. Spíše se hodí do těch tropických vitrín se 100% vlhkostí vzduchu...

 

Vypadá to skvěle, ale všecko špatně. 6 beden gymen na vyhoz, protože květníky chrudimáky. Tyto květináče jsou nízké, mají malé otvory, žádný prostor pro drenáž a kořeny. Dole to prostě musí dýchat, jinak to je k ničemu. Tyto květníky se však dají skvěle využít na výsevy, kdy se naplní drceným zeolitem a pak se zalívají podmokem.
Na větší rostliny doporučuji používat vysoké 5ky a 7čky.

 

Fusariozy na tahu Evropou po suchu 2015, došlo ke změně biocenóz a v letech 2016 -2017 začaly hniloby a masivní vymírání rostlin i v suchých sklenících. Rostliny byly zasaženy především od růstových středů. Poznáte to snadno, nejdřív to mokvá a ostře páchne, finální stadium je mumifikace. Největší riziko červen - červenec při vyšší vzdušné vlhkosti nebo podpaření při zálivce ve vedrech.

 

Černokvětý kultivar sinningie si můžete vypěstovat sprašováním odrůd Hollywood x něco, výsevy jsou ovšem nejtěžší ze všech vůbec.

 

Tak mně ty kaudexy 3 měsíce neklíčí, co to zalít 10% peroxidem vodíku? Zvedlo se to všecko i se substrátem o 10cm, pak to kleslo, za pár hodin vyklíčilo 100% semen, no to byl dym. S peroxidem si tedy zahrávejte...

 

Nejlepší je napěstovat si všecko sám, tady 25000 Kč v kopru za kaudexy od překupníka z velkopěstíren, poučení bývá tedy drahé. Zpřerážené centrální kořeny u hlíz, nastrkáno do pemzy, chvíli to vydrží, a kolik rostlin je nejen poškozených, ale ještě má i podkorní hnilobu? Prostě nakupujte jen rostliny u pěstitelů co si je sami vypěstovali.

 

Takhle vypadá zdravý kořenový bal u mně, rostlina sežere všechen substrát v květníku
i s pískem a štěrkem, nezůstane nic. Jak to dělá, nevím.

 

1 metr krychlový bedna kaktusů na odeslání, největší zásilka v historii webu.
Dotyčný pak napsal pochvalu, že mu z toho scíplo jen jedno gymno...taky se divím.

 

Můj první kaktus Opuntia hystricina var. ursina. Sehnal jsem si ho podruhé, ale mrazuvzdorná není, tak bylo po ní. Rostlina je to pěkná, jenže dorůstá opravdu velikých rozměrů, trsy mají i několik metrů v průměru, prostě pouze do botanických zahrad,
v malé sbírce se to nehodí.

 

Kolekce v nejlepších letech 2017 ve výstavní kvalitě, potom následovaly velice špatné roky, nejméně 14 kalamit, takže už to na chlubení není. Momentálně však sbírka prochází kompletní rekonstrukcí, tak snad se zase vrátí na výsluní slávy, kam patří,
no uvidíme...

 


copyright Martin Kubík