LOFOFÓRUM

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 13.04.2017 00:48:27

odpovděl jsem vám do mejlu.
zatím

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 11.04.2017 15:01:13

Ano, máte pravdu, povodně jsou v řádu Přírody zcela přirozená věc a pouze člověk tento řád narušil. Přehrady jsou pro říční toky v podstatě takový mor. Za shlédnutí stojí dokument ZATOPENÉ OSUDY, pojednávající o výstavbách přehrad v ČR a vzpomínkách obyvatel, kteří v souvislosti s tím přišli o své domovy. Vždy se v jednom dílu hovoří o určité přehradě. Díl přehrada Šance- moc smutný,nemám slov. A proti tomu všemu je člověk bezmocný. Možná ten pořad znáte, k vidění je na YOUTUBE.COM.

Chystáte se letos na toulky Vysočinou? Podniknete výpravu už na jaře nebo to necháváte až na léto? Počasí už by tomu i přálo. Samozřejmě pokud nepřijde nějaký extrém jako třeba Velikonoce 2013. Někdy je to nevyzpytatelné. Do které části se chystáte tentokrát? Jinak užívejte odpočinku.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 10.04.2017 20:50:34


Ha! S výstavami se musím krotit a dávat si pozor na taková místa kde se to kaktusy jen hemží...

Zpravidla tam totiž bývá pultík s prodejními rostlinami a to je sakra nebezpečné...
-------------------------------------

Ono těžko nazávat takové věci katastrofami, když katastrofou jsou hlavně lidi sami o sobě...a nic pitomějšího než člověk tady po této planetě nechodilo.

Spíš by bylo dobré snažit se ty Přírodní jevy pochopit, naučit se jim rozumět, přizpůsobit se jim a využít je ve prospěch všech. Je pravda, že takové zemětřesní M9 se nehodí nikdy do krámu, ale i to jsme si sami zařídili...a i kdyby - hory také musí nějak růst.

Povodeň je náramně užitečná věc, jen lidé zapoměli, že řeka taky potřebuje svůj životní prostor, a pokud jsme jí ho zabrali, může si o něj požádat zpátky...(zátopové oblasti). Jenom máme pomýlené vlastnické vztahy, to je vše.

Kdysi byla delta Nilu obilnicí a živitelkou celého Středomoří. Dnes je beznadějně zastavěna, zregulována, odvodněna, takže obdělávané ploch se musí průmyslově hnojit a zavlažovat. Žádné úrodné bahno se již nekoná, zbytek dorazila Asuánská přehrada.

Byla by katastrofa, kdyby na Horním Nilu 40 dní pršelo a řeka si toto koryto pročistila, tak jako tomu bylo po milion let ? Tuto katastrofu si vytvořil dnešní člověk. Před 4000 lety se ti lidé tam za povodeň přece modlili...

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 09.04.2017 22:39:34

Tak to je velice zajímavý poznatek - životnost některých rodů až 10000 let, i těch 300 let je dost. Máte pravdu, je to o velikosti prostoru,
kde se budou moct kaktusy pěstovat. A kolik výstav ročně navštívíte?

Máme se tedy, co se týče katastrof na co těšit. Myslíte, že na to má nějakým způsobem vliv i úplněk? Zrovna se jeden blíží. Snad by se i z něj daly vypozorovat určité varovné signály. Velké povodně nás naposledy zasáhly v květnu 2010, jen doufám, že ty nadcházející nebudou podobné intenzity jako před 20 lety. Rok 1997- ty byly zničující. Sluneční cyklus na to má zásadní vliv? Velice mne věci týkající se Přírody zajímají.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 07.04.2017 20:00:39


Dáváte velice zajímavé dotazy.
Kaktusáře nezajímá životnost, ale hlavně i velikost...aby na to měl místo.

Jsou i rostliny krátkověké, které po 10 letech už končí - Notocactus ottonis, Mammillaria guelzoviana atd...
také gymna v kultuře po 50 letch už vypadají spíše nevábně, jen pár velkých dorůstá do své maximální "plodnosti..."

Většina kulovitých kaktusů žije v průměru 100 let, velké ferokaktusy, echinokaktusy i 300 let.

Pak jsou vyjímky u těch největších obrů Mitrocereus, Carnegia, Pachycereus, Calibanus, 1500 - 2000 let, to jen v přírodě , pokud je ovšem neskolí nějaká přírodní pohroma, nemoc, nebo člověk.

Nakonec jsou rostliny, které stáří ani nemají, protože se furt obnovují z odnoží, Opuntia, Haageocereus, Trichocereus aj. to pak na jednom místě mohou vytrvávat hodně dlouho až 10000 let.
----------------------------------------------------------


Velké povodně nebo zemětřesení mohu předpovědět přesně na rok, ale velký problém je s určením místa kde udeří. Rozptyl je v 1000 km, a toto zatím zpřesnit neumím.

Používá se to i ono - výpočty i varovné signály.
Postupem civilizační zátěže narůstá problém nepředvídatelnosti
způsobený civilizačními faktory - herbicidy, požáry, bombardování, biopaliva, agrokultury, výstavba - sklady, urban sprawl, dálnice, doprava...kácení, sekačky a jiné prasárny.

Potom příjde jeden oblak - jako v Novém Jičíně a naráz se vyvalí 10 Žermanických přehrad vody.

Naráz tzn. za 10 minut...Letošní pravděpodobnost povodní pro ČR- za předpokladu, že nebyl narušen Sluneční cyklus - je 120%, a stále vzrůstá.

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 07.04.2017 19:20:14

Gymnocalycium- je to i v názvu Vašeho webu, zřejmě to bude Váš oblíbený rod. Jaká je životnost kaktusů? Myslím tím, zda se liší u jednotlivých rodů nebo druhů. Máte pravdu, ochlazení je v případě přesazování v šílených vedrech skutečná spása. Další víkend se blíží a zdá se, že ho pokryje studená fronta, takže kvůli pokračování vaší činnosti líp pro Vás. Stačilo by, aby bylo slunečno, ale bez případných veder. Včerejšek byl typicky aprílový den, navíc v okolí domu vichřice ohýbala v plné síle stromy. Napadlo mne, zda je možno nějakým způsobem zjistit např. blížíci se povodně, čistě podle nějakých varovných symptomů v Přírodě anebo výpočtů. Je třeba pravděpodobné, že by mohly mít mnohonásobně vyšší intenzitu než doposud, už by nás nic nespasilo a tolik obávaná KATASTROFA by se stala realitou?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 06.04.2017 16:25:36


1. Kaktusy byly logicky nutné pokračování mého vztahu k Přírodě, už v první třídě jsem měl malou kolekci kaktusů i minerálů...

2. Termín určuje počasí i typ zařízení kam se rostliny stěhují.

3. Zajímavý dotaz, tak jednak jsou "špeky", kterých nikdy nebude dost pro obtížné množení - třeba aztekia, nebo pro obtížné pěstování Austrocactus, Pedioacactus - těch není dost ani na lokalitách. Spíše jsou v módě čas od času jednotlivé rody - před 20 lety to byly thelocactusy, potom sulkorebucie, nyní to klesá, jsou ovšem i stálice - jako rod Gymnocalycium, Astrophytum, ten je populární pořád. Samozřejmě to sleduji, ale nedělám to kvůli odbytu, spíš pěstuji to co zvládnu a to co se mi líbí...což někdy nejde dohromady...

4. Přesazování se musí zvládnout do konce dubna, pak je potřeba už to nastartovat do růstu, jsou ovšem i vyjímky, velké nad 15cm mohou počkat ještě do června, nic se neděje. Kolik víkendů mi to zabere bych taky rád věděl - už se snažím i po příchodu z práce přehodit alespoň 2 větší květináče, teď to zas stojí - protože sukulenty si řekly také své, takže řeším akutně všechno sukulentní, snad už půda bude dobrá a bude na pár let pokoj...

Ochlazení tedy přišlo jako spása, zahrada má ovšem na to opačný názor...

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 05.04.2017 22:10:00

To Vám moc přeji, ušlechtilý koníček. Čím vás kaktusy uchvátily a jaká byla ta první myšlenka, která vás ovlivnila? Je nějaký hraniční termín, do kdy musí být kaktusy na letní sezonu vystěhovány ven? A naopak zase na zimu do bytu? Asi zřejmě bude záležet na počasí. O jaký druh je největší zájem? Ta sobota byla skutečně infarktová, kolik víkendů Vám přesazování ještě zabere? Přes týden po příchodu z práce se to určitě nedá.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 02.04.2017 21:13:00


Sbírka je neveliká, přesto na jednoho člověka poměrně rozsáhlá, pročež redukuji co se dá. Je velmi těžké vybrat sbírkové rostliny k prodeji (pokud se nejedná o semenáče), protože ty "špatné" jsem rozdal už v roce 1994 a i nyní - - jen pokud se mi něco nezdá - nějaká deformita nebo připálenina, tak to dávám grátis nebo za nízké ceny.

Poslední 4 roky to šlo kvalitativně dolů, nejdříve - jsem neměl čas přesadit, poté jsem přesadil do špatné půdy, čili obé šlo do kopru, a kulminovalo to loni příšerným stěhováním na jaro v příšerném počasí. Řekl jsem si tehdy, že tudy cesta nevede - mít co nejvíce položek - a začal jsem škrtat.

Nyní si vytvářím v každé bedně, zařízení tzv. odrůstový prostor, je to moudrost, ke které se dopracovat stálo vešké úsilí. Včera infarktová sobota, dneska ještě také dost dřiny, teprve teď jsem uklidil po balení té bedny. Ještě stále není hotovo, ale už to vypadá líp. A ještě bude malá bedýnka parádních gymen k mání.

Co se týče vašeho dotazu, kde to nejlíp roste, tak asi každý druh jinde, jen je potřeba to chránit před prudkým slunce, průtržemi a zajistit dostatek vzduchu.

Tak snad letos vrátím své sbírce lesk a slávu, jen vydržet do finiše...

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 31.03.2017 23:44:52

Musíte mít hodně zájemců o sbírku, určitě je velmi rozsáhlá. Máte venku přes letní sezonu všechny kaktusy nebo si něco necháváte i doma v bytě? Co myslíte, daří se jim nejlépe ze všeho v odvětrávaném skleníku? Jinak moc děkuji za přání k brzkému uzdravení, taky se více šetřete, máte pravdu, zdraví je nade vše. Snad se už rapidně neochladí, nepřijde sníh a vydrží to SKUTEČNÉ jaro, protože ani přechod ze zimy přímo do léta s absencí jara není dobrý , jak se v předešlých letech několikrát po sobě stalo. Je to krása, jak to kolem všechno kvete.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 29.03.2017 21:12:55

Nevím, nepočítal jsem to , nebyl čas.
Ale dost bylo těch kolem 15cm + trny, no mám fotku tej bedny, dám to na web až bude čas. Teď si odfukuji po náročném výkonu a ještě stále uklízím, ten binec z toho. Přeju rychlé zotavení a nedivočit na zahradě, stačí po 15 dubnu, přeci se z toho nesložíme, i když mně včera také moc nechybělo...,

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 26.03.2017 23:49:11

Moc zdravím, tak to musíte být spokojen, že je takový zájem, vím , dá to práci, ale ten konečný pocit.... ten je nepopsatelný. Jaké množství kytek
bude ta zásilka obsahovat? Máte pravdu, práce je v jednom kuse, a času se skutečně nedostává, bojuji s tím také dnes a denně. Jinak se zotavuji po prodělané angině, jaro je tady a zahrada je před rozpukem, takže různé přípravy na sezonu.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 25.03.2017 21:02:54

Děkuji.

To jsem myslel, že víkend proležím, kdepak.. práce v jednom kuse...
ani přesazování kaktusů se nekoná...zato balím nevětší zásilku kytek v historii tohoto webu :-D

A co u Vás ?

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 16.03.2017 22:44:53

Přeji příjemný odpočinek.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 16.03.2017 21:02:23


PS: dneska totálně unavenej...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 16.03.2017 21:00:53


Tyto údaje jsou tajné, ani já je nemám.
Jsou jedny mapy ofiko a jiné pro VIP klientelu, ty pravdivé...

To není konspirace, ale prostě normální řízení společnosti...

Údaje o počasí se falšují nejméně od roku 1970...

Něco lepších map lze snad vyžádat od MŽP nebo ČIŽP, ale skutečnou pravdů zná jen několik "pravdovidců" jak psal S. Lem, bohužel to byl prorok non plus ultra...Cca 7 expertů u nás ví jak se věci mají a to ne ve všech oborech. Mám tajný sborník z oboru YY z firmy XX, neprodejný, nedostupný, co se skutečně valí z ocelárny a a hutí...

Mimo jiné jedovky je to i 200 mg. kysaliny HCL a 80 mg. kyseliny HF (!!!) na metr krychlový a tohle prosím dýcháme...

Dobré že ?

Až budu mít čas, tak se po těch MSB podívám, ale obávám se, že je to vše špatné až po Makov. Záleží na směru větrů hodně.

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 15.03.2017 17:08:03

Dají se nějak ty tzv. čisté skvrny blíže lokalizovat? Vyskytují se hojně nebo spíše ojediněle? To s tím nalezištěm krystalů u Nošovic je mi líto, důkaz lidské malosti a krutosti. Jinak taky na severní straně hraničního hřebene na Bílé je NPR,ve které se nachází nejzachovalejší karpatský jedlobukový prales zvaný Salajka. Mechy a lišejníky tam obrůstají celé plochy obrovských kmenů buků. Občas někde vídávám na zemi růst i přesličky, ty jako indikátor asi nefungují, vyskytují se totiž hodně blízko Ostravy. Jinak díky za tipy, určitě stojí za návštěvu , hodně zajímavé téma.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 13.03.2017 21:59:11


S tím ovzduším 90 - 93 byl pokles kontaminace (vlivem rušení či omezení podniků, později vzestup. Jediné co se zlepšilo je vodní čistota, ovšem to už také neplatí, už to de zase rapidně dolů po velkých vedrech 2015...Chce to prostě povodně.

O hnůjdaji ani nemluvit, přišel jsem o naleziště velkých krystalů kalcitu a pyritu...nechci bejt strašně sprostej...

Situace v MS Beskydech je složitější než se to sem dá napsat.
znečištění je stejné jak uprostřed Mittalu, ale je tam více tzv. čistých skvrn.

Spolehlivým indikátorem jsou plavuně na zemi a lišejníky visící ze stromů což je až na Pulčínách !!! nebo směrem na Makov....


    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 12.03.2017 18:55:14

Bylo na začátku 90 letých let ovzduší na Ostravsku celkově čistější než dnes nebo naopak? Ona se asi nám občanům ta pravda zčásti nebo úplně zamlčí a navenek se potom vydávají různé zkreslené skutečnosti. Tak člověk alespon doufá, že je to o něco lepší. Ale nespornou výhodou je, že prakticky tady hned vedle za humny máme Beskydy a to nám může dodávat takový ten příjemný pocit, že není vše ještě nenávratně ztraceno. U mne to tak funguje, ten pocit nekonečného štěstí, když vím, že se tam můžu vypravit. Ještě mimoto, jak jste se zmínil o těch lobistech a jejich silných argumentech. Jako příklad uvedu HYUNDAI, tam lidem zbourali i jejich vlastní domky,prakticky jim vzali domov , aby tam Korejci mohli prosperovat. Hrůza. A ti lidé jsou proti tomu v tu chvíli naprosto bezmocní. Nenaděláme nic. A vrchol všeho hned vedle zničený PROFIL Morávky obchvatem. Je snad ještě v okolí alespoň kousek panensky čisté přírody? Snad přírodní rezervace na Smrku, Kněhyni nebo na Bílé- v těch rozsáhlých lesích okolo hranice se Slovenskem. Možná i Podolánky. V těchto lokalitách se mi to tak jeví. některé působí dojmem pěkného zachovalého pralesa.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 12.03.2017 01:34:21

Skladiště a montovny na Vysočině - pro to mají lobbisti silný argument - dáme lidem práci...jen jaksi všichni zapomínají, že šrouby se nedají jíst...

Mittal sice investoval do odprášení elektrárny, jenže to je asi tak jak když v tom vtipu blecha slezla ze psa a povídá mu:

"Tak díky za svezení, teď už se ti půjde lehčeji!!"

Čili záleží jak fouká vítr, nejhorší je Aglo sever a Aglo jih, Koksovna, Ocelárna, Deponie rud, Vysoké pece, Kontilití...ještě 1000 dalších by se dalo uvést.

Když v 1993 nejel Mittal skoro vůbec, kvůli prodeji či co, tak to teda bylo něco ty stromy tady. Kvetlo všechno. Všechno co bylo ze dřeva. Naráz. Odshora až dolů. Jako v tropickém ráji. Na to nezapomenu.

Většina lidí však přírodu vůbec neřeší.
Kdysi se na Bouzovsku pěstovala jen cibule na 500 ha. Dnes tam máme STAVEBNÍ BOOM. A co teprv na valašských kotárech.. Proboha čeho a naco ? Cibuli dovezeme z Keňi...a kvítka z Čadu...

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 11.03.2017 22:11:45

Ty vysočinské cesty znám moc dobře, jak jsem již zde jednou uvedla, trávila jsem tam veškeré prázdniny , žili tam prarodiče a celá rodina ze strany mého otce. Je to svět plný malebných vesniček, lesů a krásných tichých zákoutí. Moc se mi tam líbí, Vysočina prostě má ohromné kouzlo. Kamiony a spalovny si tam vůbec nedovedu představit. Kdyby se tak pokusily sepisovat občané jednotlivých měst a obcí petice a nedali se, myslíte, že by se tím něco změnilo? Asi jsem naivní. Ono je to většině tu
pého stáda asi jedno. Přesně, jak jste se minule zmínil.

A jaká je situace se stavem ovzduší v blízkosti Mittalu? Ten si měl údajně před časem zakoupit čističku a následně se v tisku objevily zprávy, že nastalo zlepšení kvality ovzduší. Anebo to byla jen novinářská kachna? Jaký je na toto váš názor?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 10.03.2017 20:10:58

http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/pedf/js10/antropog/web/pages/2-7-zmeny-slozeni-litosfery-horninove-prostredi.html

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 10.03.2017 19:56:35


O tom bych i udělal pojednání, kdyby ovšem bylo dost času na to.
Pochopitelně se to utajuje a řádné zdroje nejsou, stejně jako za komunistů, aby se vědělo kde mají papaláši, pardon - dnes VIP klientela stavět chaty - dnes rezidence, a mít biozahrádky, dnes biofarmy...

Bohužel Vás mohu ujistit, že stejné znečištění jedy, prachem, dioxiny je jak v OV Barotvicích tak i na Smrku, tak i v Jeseníku na Karlově Studánce - kde se chlubí tabulkou s údajně nejčistším vzduchem v ČR. Není to pravda. Hrubý Jeseník je na tom dočista stejně jako halda v Radvanicích vedle koksovny...

Lokality jako Česká Kanada - Člunek, Dačice, či Žďársko jsou na tom lépe než Vysoké Tatry...zatím. U Jihlavy už rostou velkoskaldy s provozem 2000 kamionů denně... Jen ta představa, že tohle se bude motat po těch vysočinských cestách je děsivá...Halt je ta země Česká děvka na prodej...a také tak bude vypadat. Proč se zastavuje úrodná půda a ne brownfieldy mi hlava nebere, to je něco šílenýho tady.

Je to ukrutné, ale i na té Vysočině je co 10 km nějaká strašná ekologická zátěž v podobě vysoce toxického odpadu. Prostě starosta s kolegy zgábne pár mega - a jo hoši nasypte si to do toho lomu. Sám jsem se málem přiotrávil u Skutče - kolem jednoho dokonce vede i naučná stezka !!! A co teprv privátní spalovny odpadu v každé třetí obci u nás !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kdo by do toho nešel jak za tunu odpadu Němci platí 1000 EUR ?????????? a tak se koupí větší kotel a jedeme - no problema. Jen je třeba "zainteresovat" příslušné orgány... Z popela se dělají hnojiva pro zahrádkáře...dobré že?

Apropos od 1.4. 2017 jsme zařazeni již mezi rozvojové země, a není to apríl! V řebříčku korupce nás předstihuje jen Tanzanie.

Tahle planeta nás ještě vyškolí. Příroda bohužel nezná rozdíl mezi vinným a nevinným, ale zato velice dobře zná pojem příčina - následek. A to bude školení jaké si dovede představit jen málokdo...

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 09.03.2017 22:48:50

To je dost děsivé. A přibližně v rozmezí kolika let máme onu katastrofu očekávat? Bude zasahovat i na naše území? Myslím, že z tohoto málokdo vyvázne živý. Co asi bude následovat jako Druhé varování? Posledních pár let pozoruji, že i bouřky jsou agresivnější než bývaly kdy předtím, kolikrát je to hotové peklo.

To je dost zajímavé ty zázračné skvrny, pravděpodobnost jejich výskytu v přímé blízkosti Ostravy je asi nulová, že? Někde výše v lesích např. na Smrku nebo Stolové už je doufám situace podstatně lepší. Ta zvláštní místa beze spadu prakticky uprostřed tady toho humusu, to je lákavé téma,
navnadil jste mne.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 07.03.2017 20:51:14

Přesně to si myslím, že orkány budou metla. Vlivem GO a našeho "hospodaření" v krajině ještě dostaneme tvrdou lekci.

Předpovídám na několik let dopředu jednu zajímavou kalamitu, kdy se na celé 1/3 severní polokoule zformuje něco jako "SuperKyril" - pásová struktura podobná tomu co je na Jupiteru. Tento útvar žlutých mračen, bude postaven mírně našikmo, čímžto okrajově zasáhne až do obratníkových šířek. Obrovská tlaková níže pospojovaná ze spousty malých. Útvar bude přetrvávat 3 týdny a po tuto dobu bude vyhlášen v postižených zemích vyjímečný stav, dokonce zákaz vycházení. Vše se totálně zastaví. Rychlost větru okolo 200, na okrajích až 1000 km/h. To bude takzvané První varování. Jsem si na 100% jist, že tohle se stane. Zdálo se mi to v noci a tyto sny se obvykle nepletou...

Ostravsko má stavbu půd poměrně jednoduchou, převládají neúrodné illimerizované půdy a kolem údolí řek gleje až jíly. Větší část pokrývají kvartérní usazeniny, písky a spraše a náplavy těchto usazenin, což se týká i Morávky. V říčních rovinách můžou být naplavené půdy urodnější - hnědozemě, ale to je jen několik procent. Beskydy mají celé kyselý podzol. Všechno je to beznadějně otrávené obrovskými kvanty jedů jak z průmyslové tak i zemědělské výroby. Nejmíň jsou toxické švestky a meruňky, potom hrušky, nakonec jablka - všechny stromy stále v normě, kořenová zelenina - místy nepoživatelná, vysoce toxická.

Jedy se šíří podle větrné růžice, což je za posledních 20 let výhradně směr jihozápad/severovýchod. Rozhoduje nadmořská výška a směr lokálního porudění. Ve Frýdku - Růžový pahorek je daleko lepší situace než ve Frýdlantě, díky spadu, který se svalí právě tam.

http://www.mb-eko.cz/sites/default/files/images/hlavni/jak-zit-neskodit/kvalita-ovzdusi-v-mlade-boleslavi/pm10-cr-2011_0.png

Jinak - je to tajné, ale představte si že existují i kolem OV místa kde je velice čistý vzduch tzv. Zázračné skvrny a jedna jediná je na kopečku u Bruzovic, kam z nějakého důvodu ty jedy vůbec nejdou, průměr je 3 km, ale místní zemědělci to zase doženou roundupováním...Vzduch je tam však skutečně beze spadu.

    
napsal(a):: petronela30
IP: 77.48.---.--- 
datum: 07.03.2017 20:27:02

datum: 05.03.2017 19:47:38

Mluvíte mi z duše, sečení trávy kosou za rozbřesku, kde jsou ty hezké časy, dnes se bohužel většina lidí předhání jako to stádo opic, aby měli vše lepší než ten druhý a žebříček hodnot je úplně převrácen. Nedokáží se zastavit a vnímat tu skutečnou krásu, to jde úplně mimo jejich smysly a stále se jen pachtí za tím pozlátkem. Je mi z toho dost smutno a jsem ráda, že ještě občas narazím na lidi stejného smýšlení jako jsem já.

Extrém byla dnes v noci vichřice, kterou jste již výše předpověděl, hotová kalamita, zpřetrhané dráty, vyvrácené kontejnery na odpad. Myslíte, že v budoucnu bude mít globální oteplení vliv i na sílu orkánu? To jste měl štěstí, že jste došel v pořádku. Před nějakým časem přímo před mýma očima spadla na cyklistu jedoucího podél stromů silná větev, naštěstí vyvázl živ a zdráv.

Z těch letních veder mám obavu, není se kam schovat a všechny živé organismy doslova přežívají. Máte pravdu, zima není rozhodně příjemná, ale dá se před ní schovat, před vedrem ne. Ještě bych měla dotaz, v Ostravské pánvi je převážně jílovitá půda a to v celé lokalitě nebo pouze v některých částech? A o jaký druh půdy se jedná v Podbeskydí,např. kolem toku Morávky? Děkuji

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 04.03.2017 22:14:33


Zdravím!
To je totiž tak. Za posledních 20 let není místa kde by člověk enormně nezasahoval do volné krajiny.
Tím není řečeno, že se kdysi nejedovalo, ale bylo jasně oddělené volná krajina a průmyslová zástavba. Tyto rozdíly mizí na čím dál větších plochách. Před příchodem Mountfieldu aj. sekal trávu motorovými sekačkami málokdo. Kolik je jich v provozu dneska u nás ???

4 miliony ? Plus dalších několik milionů benzínových strojů navíc, a nepočítám auta...A to všechno jede a jede, protože my chceme, my musíme...my nemáme čas zastavit, natož se jen otočit...

To všechno násilně zasahuje do chodu klimatu, ta lidská civilizační činnost. Jeden dělá to samé jak druhý, jako opice. Já chci SUV, já chci malotraktor a ještě chci toto...když na zahradě nechám vyrůst trávu po kolena a pak poooooomalu za rozbřesku seču kosou - dívají se opice na mně jak na blázna.

Je příčina - a následek.

Dalších 50 -70 let se bude oteplovat až ke kulminačnímu bodu. Globální oteplení na kterém se člověk podílí tak 5% a příroda 95%. Ale i těch 5% je dost - strašně dost na to aby nám zlámalo vaz.

To jsem viděl předevčírem jak kolem mně lítaly ty betonové parapety, a to nebyl žádný vítr ještě...

Měl jsem zatra kliku, že to skončilo jen prachem v očích a došel normálně dom, jiní dopadli hůř...a nedošli.

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 04.03.2017 18:52:00

Dobrý večer pane admine, jaký průběh léta máte na mysli? Už nyní mne to děsí. Máme se obávat nejhoršího? Ty teploty jsou opravdu na začátek března extrémní.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 24.02.2017 21:41:10

unaven přepracován...

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 22.02.2017 20:09:37

Dobrý večer, jste v pořádku? Napsala jsem něco špatně? Musím se omluvit za chybně uvedenou emailovou adresu, místo seznamu.cz tam patří email.cz. Až včera jsem si toho všimla. Kdysi moje původní adresa takto zněla, tak jsem to popletla. Aby nedošlo k mýlce, ten Štramberk jsem neměla na mysli mineralogickou lokalitu, ale památkovou zonu , která se v městečku nachází,tím je myšleno náměstí a roubenky okolo. Také jeskyni Šipku.Dnes jsem byla v Bašce a vrbinou podél řeky Ostravice došla na nádraží do Pržna,už je cítit svěží jarní vánek, byla to příjemná procházka.

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 20.02.2017 21:25:33

To je opravdu hodně nebezpečné, bylo vás tam víc nebo jenom vy? Taky bych měla strachy co dělat. Skalní městečka jsou zajímavá a určitě stojí za to je navštívit. Shlédla jsem fotografie té Granátové skály a kamenické Jehly, moc hezké přírodní památky. Je dobře , že naše republika je protkána takovýmito skvosty. Jednalo se o Sobotín u Šumperka? A jak se Vám líbí Štramberk a okolí? Co plánujete na jaro a léto tady v Beskydech?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 19.02.2017 22:28:09


Jeden z nejlepších pohledů na Besk. je z Malé Stolové.
Na Pulčiny se chodí na podzim, trefit tam ty barvy...
Všecko překonává jeden pohled z bezejmenné kóty u Sobotína
(Granátová skála) kde je současně vidět do tří stran-údolí až to mozek nechce pobrat že to je možné, ale je to tak. U nás je plno pěkných míst, velký dojem na mně udělal i výhled z kamenické Jehly- ČS Švýcarsko, hlavně ta bouře na konec...kdy sice ani nekáplo ale metrové blesky sršely ze všeho i ze mně, utíkal jsem dolů a moc nechybělo aby moje trenky nebyly na vyhoz...


    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 19.02.2017 21:32:39

Je to smutné ten pohled na ty všudypřítomné haly, které se různí developeři snaží nacpat opravdu všude. Kde je kousíček nezastavěné plochy a zeleně, snaží se to nějak využít ke svému prospěchu. Co myslíte, jak dlouho to všechno ještě naše planeta vydrží? Nemám z toho vůbec dobrý pocit. Jinak děkuji za dobrý tip na výlet, ráda se tam pojedu podívat. Hezký je i výlet kousíček za Frenštát po místních loukách, nabídne se vám krásný pohled na Velký Javorník anebo do malebné vesničky Lhotky pod Ondřejníkem, dá se jít z Frýdlantu po hřebeni anebo z Metylovic po asfaltce, ale já volím variantu po místních loukách. Jsou tam nádherné výhledy.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 19.02.2017 00:00:29

Beskydy mají tu smůlu zvanou chataření - neblahé dědictví minulých let, příliš mnoho konzumního turismu a tzv. spotřeby přírody. V hrubém Jeseníku je však situace daleko horší - masivní odlesňování na Studničné, u Nýznerova ! na Klínu ! i na Červené hoře ! Některé dříve rekreační oblasti zažívají hotový stavební boom - Valachy, Vých. Vysočina, Jižní Čechy, skladiště, montovny nevím proč je to třeba nacpat všude.

https://zpravy.aktualne.cz/regiony/stredocesky/jak-vyrostly-sklady-v-kraji-josefa-lady/r~i:gallery:19432/r~i:photo:365512/

Naše země ve výprodeji...
A vše je dle platných zákonů...

"Milé děti, kocour Mikeš se narodil mezi montovnou mobilů a logistickou zónou AB1 a rozjel dobrý byznys s umělými květinami a emulgátory do 360 dní starých rozpékaných rohlíků...Jednoho dne však zjistil, že mu v kanceláři neteče voda...i zavolal Pašíkovi, neboť svině mají na všechno recept a Pašík mu samosebou také hned dobře poradil: Postav 20 přehrad, dohodím ti Kokešovu první betonářskou a.s...."
---------------------------------------------------

Doporučuji navštívit Pulčínské skály, tam to ještě stojí za to, po zemi rostou plavuně a lišejníky visí ze stromů. Ovšem dálnice skrz Klášťov je už taky naplánována...

    
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 18.02.2017 19:30:14

Plně s Vámi souhlasím, vše se řítí do záhuby.Někteří jedinci jsou pouze prázdné nádoby bez jakékoliv citové vazby k přírodě a my můžeme jen beznadějně sledovat jejich tupé drancování toho nejcennějšího, co zde ještě zbylo.Když občas někde vidím pokácené plochy na místě, kde jsem předtím tak ráda trávila chvíle ve stínu lesa, vždy to opláču. Je mi špatně z tohoto povrchního světa založeného pouze na konzumu. Jak nádherně je třeba na svazích Ondřejníku u Metylovic,na Smrku,na Bílé, v Bašce v hájcích podél řeky Ostravice,ve Skalici, procházka přes Metylovickou hůrku zvanou Čupek třeba z Pržna anebo výlet do Malenovického Kotle.Beskydy jsou celé nádherné, člověk pozoruje tu krásu se zatajeným dechem, místa, která jsem jmenovala moc ráda navštěvuji.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 17.02.2017 21:15:02

PS: Aby nebylo mýlky, já jsem se ve Frýdku narodil, ale vyrost pod hutěma u OV a tak vím co má cenu...

Někteří na to příjdou až jak to definitivně ztratí, a většině to bude dokonce jedno.

Nejhorší na tom je, že namísto abychom přizpůsobovali provoz krajině, tak přizpůsobujeme krajinu provozu - ono až přestane téct voda z kohoutků, tak teprve zjistíme kolik to vlastně stálo...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 17.02.2017 21:07:03

1. Koupání při minus 14, no věděl jsem do čeho jdu, ale už si dám pozor. Stačilo si vzít rezervní prádlo, boty s ponožkama, a mohl jsem si to docela užít. Prostě někdy dostávám záchvat greenhornovitosti Dokonce ani v krku mně nebolelo, ale 5 kilometrů jsem šlapal 3 hodiny...na chlubení to ovšem není.

2. Obchvat FM je zvěrstvo tak jak je to naplánováno a podíl má na tom i místní velice hloupé obyvatelstvo. Nejdřív frýdečáci řvali že je město plné aut, a že chtějí obchvat (což bylo správně) jenže se vybrala ta nejhorší varianta - jižní. Zničí se všechny 4 rezervace z nichž Kaňon je nenahraditelná ztráta světového významu- tam kde jsou ty živé jíly vyjde pilíř mostu zrovna a už nikdo nikdy nebude moci zkoumat zda ten jíl má nějakou inteligenci nebo ne. Navíc to je rekreační oblast a to všecko půjde do háje. Frýdečáci se tak namísto rekreování v klidu a chladu Kaňonu, budou moci procházet po rozpáleném náměstí, a ani to není jisté, protože v nejlepším případě tam budou mít DVĚ dálnice plné aut, neubyde ani o jedno auto, ledaže by se centrum plně zavřelo a to není možné.

Nevím proč nevyhrála Severní varianta přes Lískovecká pole, kde o nic nejde a kde to šlo v pohodě natáhnout, a taky mi není fakt jasné jak si místní budou užívat "město bez aut" ale spíše bez Morávky...

Je-mi z toho na blití.

  Re: Re:  
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 17.02.2017 20:45:31

Reakce na příspěvek od "petronela30"Re:
Reakce na příspěvek od "admin"
V poho - já už také leccos pamatuju
Ale ani starším ročníkům nic nebrání v poznávání Přírody.
Jen co se oteplí plánuju Mohelenskou hadcovou step alespoň na 4 dny, ovšem zatím je to jen na krátkou vycházku. Výlety podnikám celoročně - tak jak mám čas a dovolí počas.

Naposledy perfektní výlet - focení ledovců na Ostravici v Lískovci u Frýdku, dokonce jsem to mněl i s koupáním v řece při mínus 14C...
Pravda, na tu cestu zpátky raději nevzpomínat...
Mohelenská hadcová step- Vysočina, Třebíčsko, Jihlavsko.Je to rodiště mého otce,takže jsem tam pobývala od narození a trávení všech prázdnin probíhalo právě tam.Je zde opravdu krásně. Jinak řeka Ostravice má také mnoho zajímavých zákoutí, kde se dá spočinout a vnímat ten cvrkot. Často navštěvuji Skalici, mám tam oblíbené jedno nádherné místo a shlédnu i Profil Morávky, mimochodem, co říkáte na tzv.obchvat Frýdku-Místku?
Jinak ještě k vaší výše uvedené příhodě s koupáním, při -14C to musí být opravdu velmi nepříjemné.

  Re:  
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 17.02.2017 19:47:05

Reakce na příspěvek od "admin"
V poho - já už také leccos pamatuju
Ale ani starším ročníkům nic nebrání v poznávání Přírody.
Jen co se oteplí plánuju Mohelenskou hadcovou step alespoň na 4 dny, ovšem zatím je to jen na krátkou vycházku. Výlety podnikám celoročně - tak jak mám čas a dovolí počas.

Naposledy perfektní výlet - focení ledovců na Ostravici v Lískovci u Frýdku, dokonce jsem to mněl i s koupáním v řece při mínus 14C...
Pravda, na tu cestu zpátky raději nevzpomínat...
Mohelenská hadcová step- Vysočina, Třebíčsko, Jihlavsko.Je to rodiště mého otce,takže jsem tam pobývala od narození a trávení všech prázdnin probíhalo právě tam.Je zde opravdu krásně. Jinak řeka Ostravice má také mnoho zajímavých zákoutí, kde se dá spočinout a vnímat ten cvrkot. Často navštěvuji Skalici, mám tam oblíbené jedno nádherné místo a shlédnu i Profil Morávky, mimochodem, co říkáte na tzv.obchvat Frýdku-Místku?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 16.02.2017 19:11:29


V poho - já už také leccos pamatuju
Ale ani starším ročníkům nic nebrání v poznávání Přírody.
Jen co se oteplí plánuju Mohelenskou hadcovou step alespoň na 4 dny, ovšem zatím je to jen na krátkou vycházku. Výlety podnikám celoročně - tak jak mám čas a dovolí počas.

Naposledy perfektní výlet - focení ledovců na Ostravici v Lískovci u Frýdku, dokonce jsem to mněl i s koupáním v řece při mínus 14C...
Pravda, na tu cestu zpátky raději nevzpomínat...

  Re:  
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 16.02.2017 18:32:01

Reakce na příspěvek od "admin"
Děkuji za chválu, ale myslím, že jsem se teprv doplazil do základního tábora a Poznání Přírody přede mnou strmí jako Everest...

Zajímavých míst je u nás spoustu co kdybych Vás na nějaké to toulání pozval ?

Martin
Děkuji za pozvání,je to od vás velmi milé.Jsem už poněkud starší ročník,tak snad to nebude na obtíž. Máte pravdu, u nás je spousta nádherných míst, kde se člověk může kochat. Podnikáte výlety do přírody celoročně nebo jen sezonně? Zdenka

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 15.02.2017 19:28:52


Děkuji za chválu, ale myslím, že jsem se teprv doplazil do základního tábora a Poznání Přírody přede mnou strmí jako Everest...

Zajímavých míst je u nás spoustu co kdybych Vás na nějaké to toulání pozval ?

Martin

  příroda  
napsal(a):: petronela30
IP: 93.153.---.--- 
datum: 15.02.2017 15:37:51

Dobrý den, toto jsou vynikající stránky, velmi poučné,je to přesně to , co hledám. Jste moje krevní skupina.Vždy se s nadšením těším na každý váš další poznatek.Miluji přírodu,pobyt v lesích, utíkám do ní,jakmile to jde, ráda se toulám po krajině a nejraději bych úplně omezila pobyt ve městě. Vy určitě také trávíte v přírodě mnoho času, zajímalo by mne, která místa ve vašem okolí vám učarovala,která rád navštěvujete a často se na ně vracíte. Děkuji

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 16.01.2017 16:21:49


Některé pavučince mají

hygrofánní klobouk = sající vlhkost, vodu a bobtnající

slizký klobouk = potažený vrstvou slizu - klouzek, slizák, suchý jen v největších vedrech...

Když se pozorně podíváte na fotky pavučinců tak to u některých (je jich jen pár) uvidíte, jeden se dokonce jmenuje i pavučinec slizký...

PS: Já jsem zdroj


---------------------------
U opěňky jsem předloni našel Opěňku jako houbu A, potom Čepičatku jako houbu B, což by ještě ani nevadilo, jenže pak i houbu C s přechodovými znaky od obou a ještě albinotickou variantu k tomu, tak jsem s tím bacil do mechu (pár si vzal na určování) a je utrum. (Název vedu tak jak píšu, obé ostatní nepovažuji za správné, byť je to schválené). Opěňka má houbově vonět, a být od 50 ks výše, ale ne vždy to je pravda... A roste li všecko pokupě a zvlášť jsou-li pařízky malé - po prořezávce máme od sebe plodnice druhů A, B, C, D pěkně promísené a vždy v malém počtu. Rozlišení je možné jen chemicky, či mikroskopicky...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 16.01.2017 08:02:35

Zdravím, tak jsem dále zapátral a částečně se omlouvám, aby zde nevznikla mýlka- průběh otravy závojenkou olovovou patří dle odborné literatury do gastrointestinálního typu, s velmi dobrou prognozou, ale průběh- a to máte napsané správně- vyvolává hrozné křeče žalugku, kolikovité stavy, zvracení, průjmy. V tomto bodě není pochyb o tom, že SYMPTOMY otravy jsou v první fázi asi i horší než u A.phalloides.Někteří autoři je ale nepopisují tak výrazně, tedy i proto jsem vznesl dotaz. Bohužel prognoza u závojenky a muchomůrky se liší velmi významně.
Co se týká těch pavučinců- prosím, kde je zmínka o slizkosti mladých klobouků pavučince? Nenarazil jsem na ni ani v odborných mykologických stránkách a proto by mě to samozřejmě velice zajímalo. Můžete uvést zdroj, kde bych mohl čerpat?
Jinak naprostý souhlas s opeňkou, v životě by mě nenapadlo ji sbírat, pokud bych už ji chtěl mít, tož si ji raději vypěstovat.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 15.01.2017 20:28:06

1. Jsou už ještě horší pavučince než plyšový...

2. Některé pavučince mají klobouk slizký - a v mládí nejdou vůbec odlišit od malých jedlých slizáků, proto pozor! Navíc slizáci jsou silně radioaktivní ve spadových zónách.

3. Čepičatku NENÍ MOŽNO v terénu spolehlivě makroskopicky odlišit od opěňky, sám jsem se o tom přesvědčil. Opěňka má sice kořeněnou vůni, ale ta se podle počasí i loklait zcela může ztratit, prostě bych to nebral, když tak si opěňku vypěstuji na špalku a mám klid...

4. Probůh, co to píšete ? Závojenka olovová se popisuje v každém atlase jako hrozná otrava, někteří autoři dnes uvádějí, že je ještě horší než u muchomůrky zelené (co se symptomů týče, nikoliv následků) ps. Patočka sice je autorita, ale k jeho cti a slávě můžete osobně zkusit guláš z olovnatek, pak se odvolám na vás jako na zaručený zdroj...pokud to přežijete.


    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 15.01.2017 14:38:04

Zdravím admine, trochu z jiného soudku a to o houbách- velice zajímavé čtení, sám houby sbírám a poměrně dost druhů.Pavučinec plyšový je v současnosti veden jako naše nejjedovatější houba, LD pro člověka je 30mg, u muchomůrky zelené se udává LD 50 mg. Myslím, pokud jsem se nepřehlédl, že byste mohl věnovat článek i čepičatce, to je taky pěkná mrcha na záměnu a určitě mnohem větší, než pavučinec s klouzkem- pavučinec nemá nikdy kluzký povrch klobouku. Čepičatka je vůbec nejjedovatější houba na Zemi,ale to je ta na Jávě-obsah amanitinu je u téhle 3-5x větší než u muchomůrky zelené.
Co mě zarazilo je, jak popisujete průběh otravy u závojenky olovové. Nikde v odborné literatuře jsem se nesetkal s tím, že by byla tak bolestivá. Prudké zvracení, křeče v břiše, to ano, ale Vámi popisované symptomy neuvádí ani prof. RNDr. Patočka(toxicology). Odkud jste čerpal tyto informace?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 26.05.2015 22:36:01


Skládka černouhelného odvalu dolu Paskov v Řepištích je volně přístupná. ALE POZOR!

V posledních letech tam došlo k nějakým krádežím kovů z dopravníku a prostor je hlídán nějakými ukrajinskými baraby a psy mají velké.

Není to tak, že by tam chodili denně, avšak můžete na ně natrefit.

Garantuji, že nálezy tam už žádné nejsou, takže případný incident nestojí za to.

Doporučuji jiný odval - Karviná atd., domluvit se buď s místními sběrači a hlavně vyřídit si povolení vstupu.

  Dotaz na článek z webu  
napsal(a):: Oťas
IP: 85.70.---.--- 
datum: 23.05.2015 12:17:39

Dobrý den, reaguji na Váš článek, který se týká haldy v oblasti Řepiště. Je tato skládka veřejně přístupná, bez dalšího povolení?

Děkuji za Vaší odpověď

Otakar


Nový příspěvek
nick
 
předmět
 
email (neveřejné)    
text
    
146-6šest  =  
Vyplňte kontrolu proti SPAMu.

TOPlist