LOFOFÓRUM

  Re:  
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 23.06.2019 23:56:49

Reakce na příspěvek od "pavel"Bude to vypráskaná sezona, teď nemyslím zrovna kaktusy, ale ani ty také nedostaly generální zálivku, je to takové nemastné neslané. Mám vypozorováno, že pokud jsou Velikonoce pozdě, nestojí to nikdy moc za nic. Zajímal by mě názor admina, proč teď chodí sucha adeště v těch dlouhých obdobích a proč se sem nějak nemohou dostat ty pravidelné fronty západního proudění.
To na co se ptáte je rozsudek smrti.
Západní proudění kolabuje vlivem naředění salinity vody v Golfském proudu. To už neplatí, že tady pravidelně co 14 dní v létě pršelo, protože proudění bylo maritimní/kontinentální v rovnováze. Tuto rovnováhu člověk zdevastoval, porušil, a počasí teď bude dávkové a nakonec se voda nebude dostávat do Evropy vůbec. Severák nám nyní přinese největší vedra na Moravě stejně jako od roku 2015, protože ta anticyklona ja tak obrovská a zrůdná, že vzduch o teplotě +60C se žene přes Skandinávii, a ani ta už nemá vliv na nějaké ochlazení, jednoduše to vedro to přebije. Už naplatí že 70% větrů je Z. Ještě století lidé se dožijou strašné pohromy. Vyschnutí Želivky znamená okamžitou smrt, nebo migraci poloviny obyvatel ČR. A dál ta řepka a dál to sekání trávy. Až do fatálního konce. O tom sice víme již 100 let, ale my musíme do té propasti skočit...

    
napsal(a):: pavel
IP: 178.209.---.--- 
datum: 12.05.2019 18:03:08

Bude to vypráskaná sezona, teď nemyslím zrovna kaktusy, ale ani ty také nedostaly generální zálivku, je to takové nemastné neslané. Mám vypozorováno, že pokud jsou Velikonoce pozdě, nestojí to nikdy moc za nic. Zajímal by mě názor admina, proč teď chodí sucha adeště v těch dlouhých obdobích a proč se sem nějak nemohou dostat ty pravidelné fronty západního proudění.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.05.2019 07:25:26

K počasí: Studený máj, ve stodole ráj. No, nevím, jestli to letos bude platit pro kaktusy. Taky je mám už nějaký ten pátek venku a jsem rád, že ještě nedostaly generální zálivku. Pokud by takové jaro jako letos bylo už několikátou sezonu za sebou řekl bych, že tání ledů si vyrovnává účty s globálním oteplováním... A sucho asi letošní májové mžení neodvrátí.

  Re:  
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 30.12.2018 19:40:44

Reakce na příspěvek od "pavel"Hezké Vánoce, zdraví a pohodu do nového roku 2019 přeje všem na fóru Pavel.

Děkuji Pavle, a přeji totéž

    
napsal(a):: pavel
IP: 178.209.---.--- 
datum: 24.12.2018 15:42:25

Hezké Vánoce, zdraví a pohodu do nového roku 2019 přeje všem na fóru Pavel.

  Re:  
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 18.08.2018 23:07:44

Reakce na příspěvek od "pavel"Sice to s počasím nesouvisí, ale aktuální úvod na web je moc hezký a pravdivý.Bohužel nikdo nepřekročí svůj stín a tak dle těchto myšlenek mohou žít a žijí lidé, kteří to mají geneticky dáno. V zásadních povahových rysech se ještě nikdy nikdo nezměnil, výchova dle mě činí tak 20%, vše ostatní je neměnné.
To bylo zveřejněno na základě jedné špatné zkušenosti, kterou jsem udělal s jedním člověkem. Není možné zvenčí donutit zlo aby se obrátilo v lepší. To si musí každý uvážit sám co je pro něj dobré a v čem setrvává. Dneska se mi již leccos vyjasnilo, jsem již poučen, a také zodpovídám jen za svoji polovinu vztahu... Druhého předělati nemohu, ale klobouk dolů před tebou chlape, trefil si to naprosto správně.
Ostatně vždy mně zajímá co kdo udělá, ne to co řekne...
Počítají se hlavně činy.


    
napsal(a):: pavel
IP: 178.209.---.--- 
datum: 18.08.2018 11:45:35

Sice to s počasím nesouvisí, ale aktuální úvod na web je moc hezký a pravdivý.Bohužel nikdo nepřekročí svůj stín a tak dle těchto myšlenek mohou žít a žijí lidé, kteří to mají geneticky dáno. V zásadních povahových rysech se ještě nikdy nikdo nezměnil, výchova dle mě činí tak 20%, vše ostatní je neměnné.

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 31.07.2018 23:48:13

Hodně otázek, těžké odpovědi.

1. vědění o rostlinách jde také kupředu díky molekulární biologii, ale procesy v rostlinách jsou složitější něž v živočiších any se evolučně vyvíjely delší dobu...

Ještě dlouhou dobu bude trvat než se fyziologie rostlin pořádně zmákne...i když objevy přibývají - sukulentíky z JAR - se zjistilo - patří geneticky k vysoce moderním novým druhům, mesemb představují nejpokročilejší druhy rostlin na Zemi.

2. Zalévání rostlin s CAM na noc - ano kaktus má přes den siestu a v noci jde na fiestu !

3. Výsevy na jakýkoliv kámen vypadají pěkně, taková sbírka - skalní aranžmá v misce (z menších druhů) je pak skutečným vrcholem kaktusářského umění, jen to zabere dost místa.

Mít více prostoru okamžitě všechny květináče letí pryč a všechno předělávám na takové skalní zahrádky. Makrolonovej skleník 100m2 narvaný 10000 květináči rostlin na sebe je - k pláči. Je to jen skladiště nic víc. Miskové aranžmá s kameny je nepřekonatelné!!!

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 17.07.2018 17:46:25

Dodatek k předchozímu: Uvažuji nad tím, co znamená CAM fotosyntéza v CAM rostlinách pěstiteli těchto kytek pro jeho pěstitelskou praxi ...

znamená to, že když jsou průduchy - stomata - těch kytek otevřené "obráceně," tj. v noci a ne ve dne, že rosení ( případně zálivka ) ale hlavně větrání, pohyb vzduchu V NOCI můžou významně podpořit kvalitu růstu takových rostlin?

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 17.07.2018 17:15:08

Adminovi a spol. : Zdravím po dovolené, v Chorvatsku by to všechno o čem si tu píšeme rostlo do juchajdá, ani neví co tam mají za krásné klima... našinec by nemusel dovážet hromadně až někde z Tenerife.

Mimochodem, pobyt u Jadranu mě inspiroval k myšlence na nové experimenty - například k výsevům do řezaných kvádrů pemzy - kosmetická udělátka pro ženské nebo výsev do porovitého vápence.

Vím, tady už je dost tohle pole vyzkoušé, roste v tom Strombocactus a Geohintonia a některé Turbáčky jsem z takových usazenin viděl růst na výstavách. U Lophophor je to už zase nejspíš hodně umělá záležitost, myslím si, v přírodě tak nikde sama neporoste... jen někomu ve skleníku.

Ale do seznamu takových "kytek přímo ze skály" se dá jistě nenásilně přidat Aztekium a pár druhů Mammillaria, jižní kytky jsou na tom s výběrem hůř - snad Eriocactusy a Blossfeldia - tam to nejspíš nebudou vápence. Co myslíte?

Jinak pořád průběžně vzpomínám na místní články o složení substrátů a o složení zálivky... Mě spíš zajímají fyziologické pochody probíhající v kytkách. Rostliny jsou nejspíš citlivé stejně jako živočichové na cyrkadiánní rytmy, třeba.

Vás zajímá složení půdy, zálivkové vody a podobně. Mě zajímají spíš poklesy a vzestupy atmosferického tlaku, vliv nízké a vysoké oblačnosti, rosný bod, ozonové vrstvy, fází měsíce, vliv pohybu vzduchu, orientace ke světovým stranám ... všechno to co určuje správné načasování stínění kytek, načasování zálivky a rosení.

V současnosti, mám pocit, narůstá ohromě vědění o fyziologických pochodech v lidském těle, v organizmech savců. Posunuje se taky ještě vědění o procesech v těle rostlin, sukulentních kytek, třeba?

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 25.06.2018 12:27:46

Je třeba si vybrat ty malé gasterky, armstrongi, glauca, batesiana, prolifera variegata, oni se daj dusit a roste to pomalu a vůbec žádné starosti s tím nejsou. Samozřejmě dvoumetrová g. excelsa se nehodí ani do botanické...

Agave jsem měl a vypral pryč. Gasterky malé jsou pro mně sympatické i tím že je to lepší než předražené kaudexy za tisíce korun kus od Pavelky nebo Heřtuse, které jsou původem většinou z vyřazených rostlin z velkopěstíren od Speckse atd... a potom vám to poscípe jedno za druhým.(Vyhodil jsem asi 25000 Kč oknem). To taková gasteria glauca mi teď kvete a je s tím radosti za pár korun nadlouho a mám je všecky i s lokalitami.

Odkláním se od superspecialit, na které nebudu mít po přestěhování na druhý konec ČR čas, a právě v jednoduchosti nalézám krásu.

Sukulentní boom u mně právě skončil doplňovacím nákupem gasterií...

Ovšem mám tu i Adenia lanceolata scheffleri, Baseonyma gregori, nebo Tylosema fassoglensis - vše s původem, sám sem si napěstoval z malých semenáčů slušně velké kaudexy.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 25.06.2018 01:34:28

"Vlna gasterií" je už za mnou. Bohužel a jemu díky, poněvadž to narostlo do nebývalých rozměrů odnožováním, hlavně, a co pak s tím, že? Haworthie dělají totéž, ale je tam docela dost drobných druhů, které se dají ještě lepši letnit a tak ten klasický dotaz: "Kam s tím?" zůstává vždycky až na zimu.

Teď " jedu" v agavích - victoria reginae, striata apod. Roste to taky jak salátek a to nepršení extrémní tomu svědčí. O to horší by bylo, kdyby do kytek typu Ag. utahensis jednou pořádně nateklo.

ad beton z trávníku - tady jsou na to experti, městská zeleň zlín = betonářská lobby. Přitom by mohly zaset do trávníků směs osiva Sempry "rozkvetlá louka" a udržovat trávu v rozumném stavu.

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 21.06.2018 23:00:39

ad mokřady výše:
nebude -li krajina v pořádku je jasné že žádný mokřad nepomůže. Posekaný trávník anglický všude má vlastnosti betonu, to je potom taková konvekce že srážky 50L/m2 nepustí dolů jak jsem se o tom v 2015 přesvědčil. Fatální hospodření na polích a divoká zástavba k tomu skončí katastrofou. Mám záznamy o počasí od roku 1910, kdysi lilo i 14 dní v kuse, medard tady nebyl 20 let, planeta nám tohle sakra tvrdě spočítá a už je to tady. Takhle to nelze donekonečna dělat. Tuhle jsem měl debatu s jedním odborníkem, který mi tvrdil že zavlažování vše vyřeší - až jsme se ho zeptal, kdo bude zavlažovat lesy na horách, když už tam teď odumírají celé hektary lesa - bylo po debatě.
Dneska bylo +36 C...naštěstí fronta došla. A když jednou nedojde ?

ad kaktusy- zatím se to drží přesné pěstování dělá divy, sbírka se pomalu začí rovnat, jen vydržet do finiše a už to bude na výstavu taky. Poslední dav roky to byla mizérie , ale dobrý substrát s přesným pěstováním dělá divy. A co mi tu nejede dávám nekompromisně pryč - třeba mamilárky, po příčině nepátrám asi moc vedro na ně. Zítra zaleju hlavní sbírku konečně pořádně. Tabule je dole už.


ad výstavy - jsem stihnul Prahu + obě botanické a bylo to hodně dobré, plno pěkných kytek za dobré ceny, prodej slušně zmáknutý, vyřádil jsem se na gasteriích, jen peněženka trochu zaplakala

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 18.06.2018 14:55:41

O Brnu nepochybuji.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.06.2018 16:59:52

Byl jsem, jako každý rok, na výstavě v Brně-Bystrci. Jako tradičně krásné kytky. Co je pěstováno na čerstvém vzduchu a na slunci zkušené oko pozná okamžitě. To je jako volit mezi jahodami a rajčaty z průmyslového fólijáku nebo ze zahrádky...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 11.06.2018 14:22:48

Ještě na doplnění- nejde v žádném případě o nějaké hanobení z mojí strany, ale jsem přesvědčen o tom, že na výstavu by se měly dávat skutečně rostliny výstavní. Je fakt, že laické veřejnosti je to jedno, ta to nepozná, ale už to pomyšlení, že se přijdou podívat i přátelé kaktusáři, by mi nedovolilo vystavit špatně rostlé kaktusy a zrovna tak je to s prodejem rostlin-to, co je tam kolikrát k vidění, bych v lepším případě dal do tomboly anebo spíš rovnou do popelnice.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 11.06.2018 10:48:05

Zdravím všechny a pro podokýnkáře- jsem rád, že tip vyšel. Jinak jsem hodně přesazoval, takže zakořeňování bylo dlouhé, snad je již hotovo.Daří se asi jako jindy, rostliny dostaly druhou zálivku. Nemám rád řídké soudky bez otrnění, kterého si cením podstatně víc jak květů, takže rostliny nijak zvlášť nepřirůstají. Zato když občas navštívím nějakou tu výstavu, vidím, nakolik se liší představy kaktusářů o dobře pěstovaných rostlinách- něco bych se styděl vystavit.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 10.06.2018 17:12:21

Pro admina: k tématu korkovatění, o kterém píšete v pálenici:
Přirozený stav korkovatění u starších rostlin: není to taky zabezpečení kytky proti hnilobě krčku? Jestliže vidíme korek u notokaktusů a některých weintgarcií, třeba, není to pojistka proti hnití krčku u kytek rostoucích doma občas taky ve vlhkém mechu?

Jinak souhlas že korkovatění vzniká tam, kde jsou kytky příliš hustě "na sobě." A spekulativní úvaha : Pokud by pěstitel vzal každou kytku při mlžení zvlášť k pravidelnému rosení spodní části rostliny, vznikl by u krčku taky korek? Za dodržení pohybu vzduchu a mezer mezi kytkami?

Pro Pavla: Díky za tipy k pěstování astrophyt a ariocarpusů na jihozápadě. Zkouším druhou sezonu a osvědčuje se. Spolu s aztkiem a strombocactusy to bude ta "správná sorta."

PS: Jak se vám dvěma letos pěstitelsky daří?

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 21.05.2018 11:44:56

A všechno dohromady má počátek v dešti-pokud na krajinu nebude pršet, nebudou ani mokřady, ani přehrady.Problémem začíná být to, že srážky jsou rozděleny velice nerovnoměrně. V globále prší stejně, ale rozdíly mezi oblastmi jsou veliké. A na tohle jsou mokřady, rybníčky a přehrady krátké.Vždyť podívejme se jen na jižní Čechy- rybníků habaděj, a přesto je tam od začátku roku sucho- takže tu teorii mokřadů bych nepřeceňoval.

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 20.05.2018 22:42:12

jenom připomínám, že nebude-li voda v mokřadech, nebude ani v přehradách... Voda v přehradě totiž funguje jen tak, že tam neustálé přitéká (a odebírá se), jinak se rychle zkazí, také pokles o 2/3 znamená, že zbytek již nebude moci nikdo využít, změní se to na splašky a to velice rychle!
Proto třeba budovat mokřady skutečně všude a s příslušnou sorpční a stínící vegetací k tomu, jinak je s námi amen...

O rozumném hospoodaření na polích a v krajině ani netřeba se rozepisovati...

    
napsal(a):: pavel
IP: 178.209.---.--- 
datum: 08.05.2018 19:26:37

Zdravím všechny. Zakořeňpování pokračuje, bohužel musí být pořád přistíněno, jinak to nejde. Ale pokrok je již vidět. Mokřady a močály budiž, do krajiny patří.Ale ne je bezhlavě budovat, kde se zrovna zamane. Co se týká vodních nádrží, jsem jednoznačně pro- pokud budou sloužit jako rezervoár pitné vody. Z mokřadu se v budoucnu lidé jaksi nenapijí.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.05.2018 06:26:36

Je to risk, ale jinak to letos nepůjde - kytky v růstu se chystám přesadit formou "přisypání." Tj. bez čištění kořenů jen "vyklepnu bábovičku" z menšího květináčku a doplním substrátem do větších průměrů. Riziko případného přechování škůdců v substrátu pak budu muset řešit nějakou chemií, i když její použití je velice nepříjemná věc...

PS: Sucho řeší nejen v Beskydech, hledají se stromy listnaté, které ustojí extrémní sucha a cesty, jak natáhnout "zpět z atmosféry" vodu do půdy... Tak si myslím, že ještě budeme rádi za stromy s "invazivní povahou," náletové dřeviny jako jsou břízy, javory a podobné. Někdo by rád viděl zpátky v krajině mokřady a močály jenomže, myslím si, tyhle ekonomicky nevýnosné plochy stejně jinak než přes nové listnaté lesy nejdou do krajiny vrátit.

"Ať tedy žijí" nová golfová hřiště, nesmyslně zabetonovaná města a vysekané suché kdysi trávníčky v nich. V našich zeměpisných šířkách se rovná začátek května srpnu na jihu Itálie. Jak to půjde dál? Věří ještě někdo tomu, že přijdou deštivé roky? A staronovénové plány na stavění dalších vodních nádrží na Moravě? Jsou k něčemu?

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 10.04.2018 09:09:47

Zdravím všechny. Po přesazení rosím, je přistíněno a asi ještě déle bude, než to zakoření. Bohužel hned odešly tři staré lofky , ale to bude mojí vinou, přece jen asi ty řezné rány nebyly úplně o.k. No uvidíme, doufám, že nic dalšího se nestane. JA jsem nepřesazoval, prostě na to nezbyl čas, tak buďto po odkvětu nebo až v příští sezoně. A také z nedostatku místa, nutno přiznat. Tak držím pěsti a ať se daří!

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 09.04.2018 20:14:08

Přesněji to popsat nelze.
Také příklon k SA, přesazení gymen už asi nestihnu, už to začíná kapat, buď zaleju nebo mám mumie... jeden by neřekl co se ještě může stát. Vaše tři body hovoří za celé kaktusářství...

Tak hodně štěstí a´t to dobře dopadne !!!

(Když ne tak nezbyde než vzít výsevník do ruky)

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 04.04.2018 23:25:47

Ako vravel istý sůdruh: "Čo je slabé, něch odpadně!" Po letošní zimě je to nápadně víc rostlin než za celá poslední dvě desetiletí...

Důvody jsou tři : 1. špatně načasovaná a slabá poslední zálivka na podzim, 2. dlouhé odkládání přesazení rostlin zcela vyplňujících květináč 3. nedostatečně větraný prostor uskladnění kytek na zimním stanovišti.

Těžko říct, co hrálo největší roli. Mumiemi se staly především kytky tak čtyř až šestileté, menší dorost a rostliny sbírkové velikosti jsou naštěstí OK. Dobrá šestina rostlin odešla po letošní zimě na pláně Velkého ducha...

Tak vzhůru hlavu a soustředit se na kytky rostoucí tam kdesi v dálkách na maximálně exponovaných místech. Ač bych to nikdy nepřiznal SA bude muset zvítězit nad JA. A sucho znovu a ještě víc zvítězí nad normálem...

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 23.03.2018 22:47:49

Jak říkal hospodský Palivec: Stojí to všechno za hovno !

Tohle je přímý následek ochabování Golfského proudu jak z učebnice, akorát než to autority přiznají - tak všechny pochcípají...

Způsob jakým se lidé dnes chovají ke krajině - doprava, těžba surovin a dřeva, násilnické zemědělství - není udržitelný, je to všechno špatně, a poučení příjde brzo a bude kruté.

Konec je už neodvratný - ČR a PL bude za pár let zcela bez vody a pak příjde ledovec.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 23.03.2018 07:05:42

Zdravím všechny. Ono s tou prognózou počasí na příští týden je to silně nejisté, v tom horším případě to bude tak, jak psal admin, ale klidně může být teplota o deset stupňů výše- modely se dost neshodují.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 19.03.2018 09:13:02

Průběh letošního počasí zatím nahrává postupnému přesazování ,teoreticky to vypadá, že stěhovat by se pomalu mohlo v příštím týdnu. A jak psal admin, pak jen to dobře zakořenit. U mě to asi bude jednodušší v tom, že přesazuji Mexiko a to je ve skleníku, kde zakořeňovací podmínky lze mnohem snáze simulovat. JA jsem musel nechat, až vyrobím stolové pařeniště- kytky by se na původní po přesazení nevešly. Takže bude následovat i nezbytná redukce druhů.

    
napsal(a):: pavel
IP: 178.209.---.--- 
datum: 10.03.2018 20:28:03

Chystám se taky něco vystěhovat, ven půjde JA. Mělo by to vydržet, ale s tím dubnovým ochlazením je to docela reálné- a dokonce jeden vědátor od Nur Agrar tipoval, že by to mohlo spadnout na-8C.Doufejme jen k ránu, ale i tak pokud by to někoho lákalo na zalití, kytky by to mohly šeredně odskákat.Tudíž je to pořád stejné a přesně , jak psal admin- do 15.4 kaktusy venku vodu nepotřebují( vyjma vyloženě mrazuvzdorných s jiným modem růstu) a kdo mávytápěný skleník, ten tyhle starosti může hodit klidně za hlavu.

    
napsal(a):: gym.
IP: 213.226.---.--- 
datum: 10.03.2018 19:53:59

Jo,jo..díky..dnes jsem stěhoval,zítra zbytek a je to..kolem 20.3 je tam nějaké ochlazení,ale teploty pod nulou ve dne v noci už snad nebudou..

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 10.03.2018 11:49:43

Jelikož prosinec a leden byl teplý, únor to dorovnával, chybí stále ještě jeden měsíc zimy!

Při průměrném březnu mám obavy aby ten zimní měsíc nevyšel na duben, stejně jako tomu bylo loni. A 16 Května zde bylo 7C pod nulou...Co se dá dělat - vystěhovat, nezalévat do 15.4., a pozorně sledovat synoptické mapy jestli nejde nějaký polární průval.

    
napsal(a):: gym.
IP: 213.226.---.--- 
datum: 03.03.2018 10:48:08

Zdravím..kaktusy vyndávám vždy kolem půli března,pak už se v dubnu nepálí- jak to Admin vidí letos??..se ta zima zasekla..nějaká předpověd počasí by nebyla díky

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 11.11.2017 23:33:57

Už asi rok unikají sajrajty z francouzské JE.
Nejlíp bude to hodit na Rusa...
Informovanost je pochopitelně ještě horší než u Černobylu.
( to papaláši seděli doma a polykali tabletky s jódem
zatímco vyzývali k hojné účasti na 1. máje...)
Co dodat? Ono se dobře ví co kdo a jak a proč.
Stále také uniká radiace z Fukušimy.
Už jsem to řešil skolegy z oboru, ale moc se toho dělat nedá.
Nejrozumnější je se vyhýbat prašným lokalitám, což zrovna pro Ostravsko je problém.
Holt ta čistá energie není až tak čistá.
---
Existuje mapa radioaktivních spadových oblastí, kterou po ČB
vydaly USA !!! ve spolupráci z Ruskem. Co na to EU ?
Hovno.
---
Čili asi tak.

O zamořených oblastechv ČR blíže píšu v sekci Houby...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 10.11.2017 19:48:11

Admine, co říkáte zprávám o současném radioaktivním mraku nad Evropou? Měsíc stará záležitost, která má pocházet asi z Kazachstánu ( samozřejmě, prý, hodnota zamoření nemá žádný vliv na naše zdraví). V TV asi dvacetivteřinová zpráva... co dodat?

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 09.11.2017 10:44:02

No pěstují se i v nížinách, ale kolik do toho navalí jedů, to už se žádný nepochlubí. Za takovým tajemstvím vždy stojí dobře ukrytá skříň plná přípravků. Potom se relaxujte mezi rostlinami! Starý Korecký měl perfektní kaktusy. Tomu jelo všecko a škůdci široko daleko žádní. Květináče plné granulovaných organofosfátů a postřiky fungicidy každý měsíc. Parádní ohromující kytky! Na výstavách byl poprask! Chlapa pochovali dost brzo - selhání oběhové soustavy...
---
Doporučuji se podívat na mapu vlhkosti v ČR. Každý pěstuje co zvládá, chemii se sice nevyhnu, ale vše v mezní míře. Poslední dobou vlivem extrémů počasí = oslabení přírody i přibývajcího rostlinné odpadu (zvyjebené mulčování) počet hnilob, plísní a karcinogenů z nich rapidně vzrůstá.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 09.11.2017 07:12:30

Zdravím, pro podokýnkáře-děkuji za objasnění situace, ano, mikroklima dokáže navodit takové podmínky, že by se jeden divil.
Příští rok jsem rozhodnutý přesunout ze skleníku ven do stolového pařeniště notocactusy, tedy to, co jsem si ponechal-tabularis, schlosserii a Magnificus, k nim ais i leninghausii. Jsou to staré, již i znovuobnovované rostliny a neměl jsem svědomí se jich zbavovat, ale i když jsou ve skleníku u severní stěny a skleník je totálně větraný, nesvědčí jim to, ač pravidelně bohatě kvetou-ale těla mají unavený výraz.
Pro admina- je fakt, že u těch sklero asi dost záleží na tom, kdo kde má štěstí na kontaminaci ovzduší, ovšem sklera se s úspěchem pěstují i v 150-200m. Poctivě je třeba ale doplnit dovětek, že tyto rostliny budou zřejmě vždy pro pěstitele trochu adrenalinovou záležitostí, protože při sebemenší chybě se s ním rozloučí. Ale je to stálá výzva- sklero je na pěstování to nejtěžší, co znám.

  Re:  
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 08.11.2017 22:57:47

Reakce na příspěvek od "podokýnkář"PS : Ty skleráky - mnohem odolnější kytky - echinocereusy - jsem už vzdal, poněvadž patogeny v zimním, městském vlhku "odváděly svoji práci" velmi pilně. Nebudu se pouštět do předem prohraných investic.
Naprostý souhlas.
Tyto rostliny ze sterilních podmínek jen od 500m.n.m. výše.
A nepomůže ani roubování patogen příjde shora na tělo, naskočí fleky a konec.
Na fusariové hniloby není postřik !!!
Moniliozy, modrá penicilinová hniloba a jiné s tím rychle zamávaj.
Dám jsem za poslední dva rok yviděl na gymnech. U mně se k tomu ještě druží otrava ozone a poleptání Noxama při fotochemickém smogu.

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 08.11.2017 22:53:53

Já zas střízlivím po několikanásobném měření:
1. špatný písek i půda
2. příliš mnoho rostlin ve sbírce, i rodově
3. příliš mnoho zalévání špatnou vodou
---
Letos to bylo hodně těžké pro extrémy v počasí, jen obrovské zkušenosti a doslova šavlový tanec kolem toho mně zachránili sbírku, jinak by už nebyl ani jeden kaktus tady.
--
Další zjištění je, že je lépe mít méně velkých kaktusů - výstavních špeků, než hromadu malých všeho možného a pak to je jedno na úkor druhého a kvalita de do háje.
---
Poučení bylo drahé, krvavé a bolestné.
Příští sezonu snad už nebude taková hrůza a snad mám i více rozumu a teprve potom to rozbalím !

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.11.2017 17:18:36

PS : Ty skleráky - mnohem odolnější kytky - echinocereusy - jsem už vzdal, poněvadž patogeny v zimním, městském vlhku "odváděly svoji práci" velmi pilně. Nebudu se pouštět do předem prohraných investic.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.11.2017 17:12:03

Je to tak, že se u mě mísí dvě věci - 1. "skleníček" typu zastávka mám na JJZ, 2. umístění je čistě na západ těsně u cihlové zdi. Orientace 3. místa je přesný jihozápad zase "předokenní skleníček .

Všechno je to natěsnáno na malé ploše. Základ je nechat maximálně jak to jde provětrávat, jinak by hrozilo vaření a smažení kytek.

Slunko tady putuje po obloze tak, že do kytek praští naplno vždy nejdříve až tak v 11.15 - to ve vrcholném létě, tehdy pak svítí třeba až do sedmi, půl osmé večer.

Noťáky, weingartie, parodie, zatím jdou dobře i některé matucany - jdou na tom 1. místě dobře proto, že se prakticky "vznáší" nad plochou trávníku ve výšce asi dvou metrů. - Vysunutý skleníček. Takže jsou "na pampě," kde každé dopoledne odpařuje trávník rosu vzhůru do kytek.
Tam přijde slunce z oblohy, která je kytkám otevřená tak ze sedmdesáti procent, zhruba.

2. místo - Vyhovuje tepelným extremistům typu strombocactus, eriocactus, některé mamle, aztekium aspol. Ti si libují u rozehřáté cihlové zdi, která si v ničem nezadá s akumulačními kamny.

To 3. místo pochytá slunce nejkratší dobu - rostou tam poměrně dobře gymna typu reductum, gibbosum, schatzlianum, bicolor, saglionis, schickendantzii - tvrdě pěstované kytky a zase obstojně i weingartie.

Jako mládě jsem tomu nikdy nevěřil, ale s roky to vidím víc a víc. Na pár metrech čtverečních je pro kytky X různých pěstebních podmínek.


    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 08.11.2017 07:22:08

Zdravím všechny, pro admina: zrovna teď na podzim jsem si vysel různé escobarie, ale s jednou podmínkou-pouze zimovzdorné, aby mohly být ve volné řízené kultuře a nebyly vázané právě na skleník- ten bude přenechán Mexiku.
Pro podokýnkáře: ano, k určitému zúžení dojde, ale u mě je to dáno spíše to estetickou stránkou věci než pěstební, ve svých podmínkách můžu pěstovat v podstatě všechno, ale to by neúměrně narůstal pěstební prostor a to nechci. Tudíž nastoupilo to hledisko estetické.
Jen malý dotaz-píšete, že se vracíte k noťákům a máte extrém jihozápadní expozice-trochu mi to nejde dohromady, píšete, že jste odpískal zimovzdorné kakty-ale třeba pro Sclero by to muselo být naprosto v pohodě, horký vzduch jim nevadí na rozdíl od noto?

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 07.11.2017 22:06:52

Tedy vidím, pánové, hlavně u Pavla trochu obrat k tomu, co jsem psal už delší dobu dřív. O užším zaměření sbírky, tehdy mi psal Pavel ve smyslu, že se ochudím o pestrost pokud se budu chtít specializovat...

Věděl jsem proč to píšu, poněvadž se chci zbavit zbytečných zklamání z vyhozeného času, peněz a z vyhozených kaktů...

Cíl zúžit výběr druhů a rodů jednoduše u mě plyne z málo místa a z extremních podmínek jihozápadu. Tak jsem už odepsal snahu o pěstění escobarií, rebucií a spol, odpískal jsem lobivie, zimovzdorné kakty a gymna typu denudatum, horstii, například. Pyrhocactusy a Neoporterie, astrophyta, feárky atd, atd.

Vylučovací metodou po třinácti letech na novém stanovišti zůstaly ti skalní.

Mám teorii, že v amerikách a je jedno, jestli JA nebo SA, rostou kytky, které se rovnají našim chudobkám a pampeliškám, tj. rostou jako nezmaři na obrovských územích i v extremních podmínkách.

To jsou ty kytky pro mě. Gymna - okruhy schickendantzii, schatzlianum, bicolor, nigriareolatum ap. Nevýhoda - jsou to, většinou, rychle rostoucí obři. Pak se mi vykrystalizovaly kytky zvané Weingartia - zase rychle rostoucí a většinou atraktivní i v době mimo květ. Acanthocalycia.

Potom se taky vracím po X letech k noťákům. Ze SA zůstávají "obyčejné" m. prolifery a okruh Dolichothele decipiens. Pak to, co je příbuzného se S. discoformis - tedy třeba taky Turbini. alonsoy - panarotii.

Je lepší stát se mistrem v pěstění deseti různých druhů, než být posedlým shromažďovačem nesčetných schourů, myslím si.

PS: Adminovi. K těm Fraileím. Zatím neřeším kleistogamii květů. Myslím si ještě pořád, že tyhle kytky budou mít na vnitřním parapetu při mikroventilaci přes zimu právě těch 15°C. Budu jen občas rosit, tím budu regulovat růst/nerůst. Kytky budou blízko skla, tedy nemusí přijít deformace růstu. Krátkou stagnaci můžu nastavit až těsně do předjaří a pak podám report o výsledku. ( 7)

    
napsal(a):: admin
IP: 213.235.---.--- 
datum: 07.11.2017 16:27:37

Ono se ukazuje, že gymna jsou citlivější a obtížnější než se zdá.
Alespoň tady v tom zajedovaném kraji průmyslových exhalací.
Až to dopočítám, kolik toho letos po "úpravách" zbylo, pak to bude jasné. Momentálně absolutně nevím, kolik čeho mám.
Jedno je jisté: Hlavní sbírka 1/3 FRC, 2/3 TLC + pár mamlí a fytů
Vedlejší část letos cca 340 gymen...
------
Momentálně nastupuje ve sbírce decelerace. celou 1/2 od výše uvedeného JA +SA jsem prodal, abych byl vůbec schopen jet dál.
Hlavní sbírka už vykrystalizovala jako hotová, teď to jen nezdrbat.
Nu a gymna, je tam celá řada druhů - duplicitních, které nemusím mít. Opět bude redukce. OVŠEM PÁR ŠPEKŮ SI VYSEJU. pokud budou k mání.
------
Dále držím rostliny, které vůbec nikdo nemá, lokalitní položky i druhy, prostě toho se zabavovat nehodlám.
Sulky jsou pohledné po těle i když odkvetou, u rebucek je to bída. Celkově je Mexiko však nepřekonatelné, do budoucna, pokud bude místo bych rozšířil kolekci i o gymnocactusy, ale je to spíš jen úvaha.
------
Pěkné jsou už i escobarie, ale to je sakra těžká dispiplína, chce to skleník a naprosto vyrovnané podmínky + pravidelné postřiky proti hnilobám a škůdcům. Na zahraěd by třeba v pařeništi mohla bejt celý rok bedna SCL či PDC, nemusí se to přenášet, jenže u más mení toliko sterilní prostředí na to.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 07.11.2017 07:31:23

No teda admine, a co gymna u vás? Ale vážně- postupem času jsem dospěl pomalu k stejnému závěru, tedy ne všechno theláky, samozřejmě, ale v jednom mám jasno a teď se nikoho nechci dotknout, ale prostě sbírka mexických rostlin, a spíše těch"velkých"- je podle mě top jak z hlediska estetického, tak pěstitelského umu, samozřejmě patří k tomu neodmyslitelně kaktusy Severní Ameriky. Mexické a severoamerické kaktusy v sobě mají naprosto neopakovatelné kouzlo. Kaktus se mi musí líbit po celý rok, a to právě výše jmenovaná skupina splňuje mírou vrchovatou. Došel jsem k tomu, že z JA si ponechávám již jen veškeré L. ferox, maasovité parodie a jako doplněk bedýnku sulek a mediolobivií, šest denmoz a vše ostatní půjde do světa. Je to i z hlediska místa, ale hlavně pro výše vyjmenovaná kritéria estetická. Tyto jihoamerické rody-kromě sulek a medio- je splňují, sulky a medio mám zařazeny kvůli tomu květu, jak již psal admin, ale jinak po odkvětu ničím nezaujmou. Speciální sbírky sulek a medio jsou mimo květ zoufale fádní a je to spíš pro toho, kdo se věnuje semenům a přísné specializaci.Abych nezapomněl, z gymen si ponechám okruh cardenasianum a mazanense, ty kritéria splňují také.
Není v tom z mé strany žádné snobství, ale pokud preferuji před krásným květem trvalou dlouhodobou ušlechtilost rostliny, je to zákonité vyústění orientace sbírky.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 06.11.2017 22:47:42

Příliš teplé zimování Frailee vysiluje a nutí nás to kzálivce, což zas by deformovalo růst při nedostatku světla v zimě. Optimum je asi +15C. Frailee asi budu dávat pryč, protože je to sice pěkné, ale vynutit kvetení je fakt umění, zatím sbírám jen semena...

I sulkorebky a rebucky a další jsou pěkné, hlavně co se týče kvetení, na jaro je to sláva, ale v létě - polní tráva.

Čili tady se sice prostorově dá mít toho hodně - dvě bedny už vydají na pěknou koleci jenže - pořád to není ono.

Z tohoto hlediska jsou na špici fakt thelocactusy, protože kvetou celé léto, pravidelě květ za květem. TLC jsou extratřída i po těle velmi pohledné rostliny, nyní už mám skoro polovinu sbírky jen TLC.
Není to ovšem nic do volné kultury, musí se to hlídat před přelitím a na pozdní jaro i před spáleninami. Při ukázněnosti pěstitele a trochu větších znalostech se to dá zvládnout. Bicolorové druhy mají o prázdninách pauzu. Základ je teplo a sucho. Kdybych měl poradit pokročilému kakusáři, který má dost slunce na co se specializovat napsal bych - vyhoďte to všechno a pěstujte jen TLC. A budete mít všechno !!!

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 05.11.2017 17:16:35

Admine, vzhledem k vrtkavosti počasí a k nárůstu extrémních změn jsem si pořídil do sbírky tak patnáct různých fraileí. Zdá se mi, jak tak píšete v pálenici, o notocactusech a jejich způsobu "zimování - nezimování," že podobně na tom jsou s vegetačním obdobím i ty fraileiky.

Říkám si, že z menších druhů noto a z fraileí se můžu pak těšit na parapetu i v pozdním podzimu a brzkém předjaří a nemusím "vyšilovat," když se zase nečekaně začne venku bít teplá fronta se studenou.

Pro člověka, který udělá tři kroky z balkonu ke vnitřnímu parapetu okna je takové pěstování malých kytek, myslím si, ideální a bezstresové. Co myslíte?

PS: Díval jsem se do p. pálenice, v odstavečku o fraileích tam není o jejich zimování nic. Jak s nimi v době od září do května?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 04.11.2017 17:30:05

Já už také počítám poslední metry...
Včera přestřik až skorozálivka zálivka Rovralem.
Jinak se to spíš začíná probírat protože se konečně otepluje.
Takže stále jedu, alespoň ještě týden.
Zatím jedu na plný úvazek, ale preventivně si chystám regály...
No to bude reportáž potom !
---
Doba mechů a lišejníků ...výstižně řečeno, to však přichází když je teplý prosinec...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 02.11.2017 04:45:07

Zrovna včera jsem si říkal, jak jsou na tom tady "souputníci."
Taky u mě šlo včera všechno dovnitř. Polovinu už tři dny dosouším a druhá polovina se právě vysouší. Do konce týdne jde komplet všechno - až na ty zimovzdorné - na zimní stanoviště.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 01.11.2017 14:05:16

Tak už je definitivně konec, stěhuju domů, protože současné počasí ani výhled nic neslibují a nechávat kaktusy venku nebo ve skleníku , když je vlhko a pod mrakem, rostlinám nic nepřinese, leda houbová onemocnění. Samozřejmě mrazuvzdorné budou ves kleníku přes zimu, ale při otevřené ventilaci, aby tam byl relativně suchý vzduch a zaručen jeho pohyb.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 15.10.2017 10:06:26

No holt je zase po delší době mokrý podzim, s tím bohužel nic nenaděláme. Myslím si, že bude dobré letos provést preventivně postřik Rovralem před uložením rostlin, ač normálně ho nedělám.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 15.10.2017 07:54:25

Přichází, zdá se, doba mechů a lišejníků ...
U mě sice sezona podprůměrná, ne úplně mizerná, ale myslím si, že pěstitelská maturita teprve přijde - s tím v jakém stavu kytky přezimují, vydrží do příštího jara.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 15.10.2017 01:19:09

Snad to trochu pomůže, ale letos už nemám slov.
40ky vedra skončily 1. září od té doby tma zima a průtrže.
Musí to trochu vyzrát, ale dávat to do sklepa tak jak jsme to vytáhl v únoru je děsná pedstava.
Letos to vegetovalo sotva měsíc, více se absolutně nedalo.
Každý den kalamita, to jsem nežral teda.
Tady už ani kouzla a čáry by nepomohly.
Znám skleníkáře z Těšína co dopadnul hůř než já - hniloby shora od středu a nenadělal nic když bylo 40 ve stínu.
Příští rok to normálně zandám od sklepa na léto, to tomu prospěje mnohem víc. Furt se člověk učí.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 10.10.2017 21:14:16

Tak by se to mělo opravdu alespoň na týden zlepšit, je potřeba, aby to co nejvíc vyschlo.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 08.10.2017 16:11:50

No počasí je opravdu na draka, asi si sluníčka moc neužijeme a proto vybrané druhy půjdou letos dřív na zimní stanoviště.Feráky určitě, uvidíme jak ariáky.Lobivie počítám až v listopadu.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.10.2017 04:47:19

PS: S kaktusy to letos bude podobně, před zazimováním budu muset vysušit substrát taky třeba u lobivií, tam bude ve vnitřním prostředí jinak následovat jasná etiolizace a nevratné škody. Snad, možná, to vyřeším tím, že je celé dám ven ze substrátu, přes zimu zabalím a dám znovu zjara do půdy.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 24.09.2017 07:30:06

... sukulenty, které letním na "odloučeném pracovišti" málem pohnily. Záchrana přišla za pět minut dvanáct. Všechno šlo pod střechu do tepla.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 23.09.2017 22:33:25


Tak mně ještě komplet vytopilo sbírku, už to plesniví a dokonce tam rostou i hřiby. Vysušit se nedá nic nikde. Na tipování tedy nemám náladu, děkuji za pochopení. Letos to je tedy hotová poprava. V říjnu by mohlo být 20 pod nulou, to byl stylový závěr...

(tajně se upírám k tlakové výši, která snad dojde)

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 23.09.2017 07:28:08

Zdravím , jaký vývoj počasí si admine tipnete na říjen?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 10.09.2017 22:27:39

Já už nemám nejen slušných slov, ale došly mi i ty sprosté...
Klima se mění, rychleji než se čekalo, problematika je složitá a tady není na to prostor. Snad to nějak do podzimu - do zimy pospravuji. Předpovědi mně už došly také.

Co se týče amíků - ti přeci nejenže odmítli podepsat Kjótský protokol, ba dokonce hrdě prohlašují - Příroda musí být podřízená ekonomickým zájmům !

Ono až se takové 3 hurikány spojí v jeden hyperkán o rychlosti větru 1000 km.h-1, to potom JAKÝKOLIV NÁZOR NEBUDE K NIČEMU.
A je k tomu slušně našlápnuto, už se formuje pásová struktura jak u Jupiteru...

Ve jménu zisku - dostanete po pysku...
Škoda, že to zatím odnese jen ten nevinnej obyčejný ovčan.
    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 09.09.2017 05:26:15

Ad admin, slova na úvodní straně - letošní americké hurikány zase překonávají předchozí roky. Je to tak?

Jak píšete o jižní straně, kde kytky ještě jdou ... v současném počasí jsem rád za svůj jihozápad. I tak je růst, v době kdy by měl být, na nule. Vytrňuje se.

Podle všeho se podzimní růstové období konat nebude. Máme čekat že "nová sezona" začne letos od půlky listopadu a půjde skrz prosinec? Jak vidíte letošní podzim a zimu? Dá se ten zmatek nějak předpovědět?

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 05.06.2017 05:59:26

Hmmm, s tou bouřkou Vám, admine, závidím... Tady kráplo. Chtělo by to trvalejší déšť a po něm skutečné ochlazení.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 04.06.2017 06:19:14

Bohužel - dneska už i psychologové ukazují na "přednosti" psychopatů, kteří se nezabývají "maličkostmi" a umí si jít pevně za svým. Oni svého dosáhnou, žití a přežití budoucích generací je nezajímá. Je to oslava sobeckosti ... žijeme v takové "malé kavárně zvané Pompeje pod Vesuvem."

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 02.06.2017 23:16:26

Ono takhle - změny klimatu byly jsou a budou.
Planeta je dobře seřízený stroj, pracující v úzkém rozmezí, a se změnami se srovnává sama. Problém je v tom, že člověk se svou činností chod tohoto stroje podstatně narušuje a tak se přirozené regulační mechanismy nemohou vůbec uplatnit. Dřívější funkce krajiny zcela vymizely, nebo byly pozměněny. Zástavba, zemědělství, průmysl, doprava, těžba a zpracování surovin, to vše narušuje rovnováhu. Myšlenka spolupráce, nebo mírnění dopadů přirodních změn není špatná, ale praktické uplatnění je fatální, ještě hroší než kdyby se nic nedělalo. Když na jeden litr biopaliva spotřebuji 4 litry nafty - je to zvrácenost. Řepkovými lány a miliony tunami herbicidů lze jaksi těžko pomáhat Přírodě. Nepomáhá se tím vlastně nikomu, kromě bohatnutí pár oligarchů. Proto si nedělám iluze, že oligarchové s mocí mohou něco vyřešit. Vyřeší akorát své účty, to je vše. Lze se oprávněně obávati, že "selský rozum" u vládnoucích psychopatů nás spolehlivě jednoho dne všechny pozabíjí...
Docela stačí ten náš s projektem kanál LOD...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 02.06.2017 15:13:46

Umístění sbírky má velký vliv, s tím naprosto souhlasím. Také před těmi, kteří pěstují svoje rostliny tak jako podokýnkář, smekám, protože pro zdárné výsledky je nutné vynaložit o mnoho víc úsilí.
Co se týká toho klimatu- to, že je americká společnost bigotní, o tom žádná, otcové zakladatelé by se hodně divili. Ale v lecčems Trumpovi rozumím-je to byznysmen a používá, alespoň někdy, selský rozum, který jde proti politické korektnosti, na kterou tu jednou všichni zajdeme. Nakonec-k čemu vedly všechny nařízení, zákazy a omezení EU ohledně klimatu? K vůbec ničemu, jenom se na tom pakuje spousta darmošlapů a snaží se někomu namluvit, jak se to všechno dělá úžasně. Takže v tomhle se Trumpovi vůbec nedivím. Ano, ochrana ano, ale úplně jinak.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 01.06.2017 23:41:08

Několik "drobností" z posledních dní ... nikdy jsem neměl žádné alergie na pyl, letos rýma jak trám ( to ještě můžu být rád, že se nedusím ) jako důkaz, že jde o reakce na takové změny beru, že mi zabírají léky proti alergii.

Druhá věc - minulý víkend jsem byl na svém "detašovaném pracovišti" v Brně. Kytky, které jsem tam odvez na začátku března teď kvetou. Jsou to přesně ty, které šly doma ve Zlíně po stejné zimě tady už dávno do kopru. Poněvadž tam jsou na straně východní, osvit tak do 11.00 dopoledne a tady od 13.00 do 18.30 pokud přísně nestíním. Tam je navíc podzemní voda, pozemek stojí na někdejších blatech a já věřím, že to kytky "šestým smyslem" vnímají...

Tedy rozdíl v kytkách, které prožily předchozí půlrok naprosto stejně, je velký jak nebe a dudy. Což je důkaz, že umístění sbírky hraje zásadní a neoddiskutovatelnou roli. Tam kdysi kvetly rebucie tak, že jsem těla rostlin pod množstvím květů nemohl ani vidět, zimoval jsem v nevytápěném podkroví a rostly i bez hnojení naprosto skvěle.

Do třetice - bigotní společnost vede tuto planetu cu grunt. Viz další jednání Donalda Trumpa ohledně klimatu. Ale nemusíme chodit daleko, stačí se podívat, k čemu máme "hodinové hýbání" naším středoevropským časem - čemu to prospívá? Ovšem prázdniny dětem posunout ze srpna do června by bylo dnes už užitečné a normální, myslím si.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 31.05.2017 19:42:21

Koukám, že zvracecích smajlíků přibývá...

Podokýnkáři - rovněž plně soucítím a už zítra dejte pozor na slunce.

Tady bych vyzdvihl sulcorebutie, protože je až neskutečné co za úpal na plném slunci vydržely, gymna už jsou sestěhována, nebo v popelnici...

Příští týden snad příjde takový "polomedard" tak už bude možno na chvíli sejmout krytí a kytky trochu otužit. Týká se to jen těch s plně vyvinutým a aktivním kořenovým balem !!!

Takže vydržet!

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 30.05.2017 23:24:28

Pavle, tak to máte štěstí - s tou studenou frontou. Tady je po 23.00 pořád ještě 21°C a počasí na konci května = počasí v první půlce srpna, tedy letní stagnaci hned po době, kdy měly kytky vstupovat do začátku vegetace. ...žádné lepší označení pro tento stav jsem nenašel.

Admine, víte dobře, proč mi držíte palce s tím zakořeňováním. Taky Vám přeji, aby se dařilo. Poněvadž nemám možnost nastavit stínění nad kytky v optimální době - než to slunko praskne do kytek plnou silou po 13.00, musím naplno stínit hned od rána. Čert aby to vzal. A rosím vydatně večer, abych ty kytky dostal a udržel v růstu, aby snad nepadly hned zase do stagnace.

Skleníkáři se budou smát, ale jako podokýnkář musím napsat, že každý rok pěstování polovolné kultury můžu vyhlásit svoji anketu "Rod roku." Tedy těch kytek, kterým se v dané sezoně nejlíp dařilo.

Byly roky gymna, pak roky lobivií, nějaký ten roček matucany a weingartie, naposledy rok strombocactusů a turbáčků. Letos? Není to k ničemu, zatím snad jen bílých mammillarií, které svým habitem odrážejí bílou barvou slunko jak to jde ... ale těch mám tady minimum. A kdo tu skladbu rodů může měnit rok co rok, že?

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 30.05.2017 22:07:32

Tak právě přechází a zrovna jsem dozaléval.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 30.05.2017 21:16:59

V tom muselo být i gama záření, už se to spálilo i pod hadrou...
Dej bože studenou frontu...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 30.05.2017 15:36:54

Je snížená ozonová vrstva, v tom bude ten problém, slunce není zas až tak hrozné, ale ta ochrana jde do kopru.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 29.05.2017 05:21:04

Tak Vám přeju, abyste si tu čárku taky udělal. To Brno je zase moje každoroční minimum z akcí kam jezdí kaktusáři a většinou i podzimní sympozium s přednáškami v říjnu.

S tím úpalem, včera tady u kaktů 37°C. Prvně jsem u sebe viděl připálený strombocactuc. Deka vlaje na šňůře celé odpoledne, aby do kytek nepřišlo slunce.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 28.05.2017 22:25:21

Gratuluji k přírustkům a přeji zdárné zakořeňování.

Brno bych nedal, unavenej tak, a ještě to vedro...
Blíží se ještě Ostrava, takže spíše tam. Jenže problém, ono to není o víkendu - stejně jako Havířov, už jsem jim nadával, ale marně...

Kytky tam jsou parádní, jen tam jet po šichtě a mít na to hodinu do zavíračky je dost bída. Letos to mám v plánu - opět tu Porubu na otočku, jen abych si udělal čárku...

Ani nevím kdy to bude mít Frýdek, a tam už jsem nebyl léta páně...
momentálně zápasím s úpalem, už jsem spálenej i já...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 28.05.2017 05:44:26

Ne, Pavle, to dvojí přesazení během roku, na to jsem nemyslel - člověk by na to dneska ani neměl čas.

Jinak vás zdravím oba a adminem, byl jsem v tom Brně těsně na zahájení! Skalní příznivci výstavy byli opět rychlí ... půl hodiny po začátku bývají už špeky zaručeně hodně probrané, neodolal jsem jim letos ani já...

Když takové kytky vidíte v reálu, nedá vám to. Tak jsem přece jen pořídil jeden vzorek od obregonie, jeden ariocarpus, ortegocactus, od copiapoe dva druhy, thelocephalu. Pár chilských kytek - pro ty mám slabost - a tři gymna. Všechno malé kytky s původem, žádné velké, sbírkové.

Povykládal jsem s nejstarším pánem z brněnských kaktusářů - panem Haraštou a zavzpomínal na staré doby pěstování tam. Bavil jsem se s ním o výsevech do zavařovaček, taky to tak dodnes praktikuje a chválí si to. Novorozenci mají své příznivé mikroklima. Jnak už se nebudu.

Dal jsem si tam za vás dva dvě piva navíc.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 26.05.2017 07:26:21

Přesazování ve vegetaci praktikuju i já, možná jsem se o tom již zmiňoval, používám ho ale jen u malých rostlin a semenáčů. Velké rostliny těsně před začátkem vegetace.
Co se týká toho dosypávání- podle mého mínění je to blbost a to z tohoto důvodu: pokud přesazuji, přesazuji proto, že rostlina již vyčerpala živiny v substrátu a změnil se celkově i fyzikální stav v květináči. Tudíž nepředpokládáme přesazení během roku, ale spíše tří let a více. A za tu dobu rostlina prokoření celý květináč. Nesetkal jsem se nikdy s tím, že po takovéto době by kořenový bal byl úplně zdravý, pokud si ho dobře prohlédnete, VŽDY se tam najdou mrtvé, nalomené či zasychající kořeny a to musí bez pardonu pryč. Takže mírné zakrácení a uvolnění a odrolení původního balu není na škodu, jen ku prospěchu věci. Povídačky o tom, jak se zastaví růst a podobně patří do říše bájí.
Pozor je samozřejmě třeba dát u velkých kusů, zvláště Fero, ale to přece vyplývá z logiky věci-mladý organismus se vždy hojí lépe než starý. Takže v tomto za mě- nikdy nedosypávám.
Úplně jiná kapitola ovšem je, pokud někdo přesazuje třeba dvakrát do roka-i to lze, ale tady jde o úplně jinou věc, a tou je snaha o maximální růst-u vybraných druhů to může nahradit i roubování, ale to určitě podokýnkář nemyslel.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 26.05.2017 05:07:22

Nemám rád "konspirační teorie," ale je možné, že nejen z kaktusů se u nás časem stanou stejně vzácné rostliny jak tomu bylo za dob našich pradědečků.

Proto hledám, třeba už překonané, dřívější metody pěstování kaktů.

Ať jsou to výsevy do zavařovaček, přesazování ve vegetaci, uvažuji, u zdravých rostlin - při přesazování - jen dosypat nový substrát do objemu květináče a nezasahovat do kořenů. Dál třeba přejít s pěstováním některých druhů na východní, osluněný parapet v bytě...

Postaru se sice žít nedá, ale co když se počasí začne chovat jinak. Pak musím udělat změny taky já ...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 24.05.2017 21:38:26

Což o to kobzol ještě snad seženu, ale gymna na balkoně jdou do kopru a musel jsem sestěhovat.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 22.05.2017 14:10:24

Hernajs admine, snad byste neházel flintu do žita? Brambory bych klidně vysadil i teď, velmi rané odrůdy se dají sázet až do sv. Anny-na co ten pesimismus? S těmi stromy je to jiné, ale brambory??

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 20.05.2017 22:12:17


Zrovna dneska jsem dával do kupy tu zčernalou meruňku.
Jelikož znalosti už jsou větší, šlo to dobře. Všecko černé pryč na rašící očko ven, probrat výhony směřující tam kam nemají - dovnitř nebo paralelně, korunu snížit o 1/3, odtrnit ty upálené jednoleté letorosty... dost práce. Mísu zkypřit, zalít. Snad se to chytne.

!!!!!!!!!!! Jenže po vedrech opět ledový severák !!!!!!!!!!

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 11.05.2017 07:11:35

Tak zmrzlé máme za sebou-a tipuji, ž ještě letos přijdou ti malí zmrzlíci-bohužel v červnu. Je mi líto sadařů, jahodářů, vinařů a vůbec pěstitelů-vím, co to obnáší okolo toho celý rok chodit a pak je vše v pár hodinách ztraceno-oprava se nekoná. Ale to nepochopí nikdo, kdo si k práci se zemí alespoň někdy nepřičichl.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 01.05.2017 20:32:51

Přestože loni přišli ledoví, tak už rostli hřiby...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 30.04.2017 19:37:10

S ochranou přírody je to jako s uměním, se školstvím, se zdravotnictvím ... neziskový sektor "nám jen bere peníze." Financovat ho znamená pro politiku současnosti jen nutné zlo.

Jo, a ty opuncie z Kanady, jak píšu nahoře, letos z velké části od báze taky uhnily. Jiné roky touto dobou už zimovzdorným na slunci a teple pomalu vyschnul substrát, kořeny začaly pracovat. Ale letos?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 25.04.2017 23:26:45

Tady jde o to, že globálnímu oteplování řízenému přírodou nejde zabránit.

Ale určitě jde lépe hospodařit s krajinou a n některé změny se trochu připravit.

Jakmile dojde pitná voda, nebo přestane pršet vůbec bude už pozdě na nějaká rozumná opatření.

Jenže dokud voda teče nikdo na žízeň ani nevzpomene...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 24.04.2017 22:31:39

Pokud je to tak, jak píšete a jak si taky myslím, pak jsou všechny prachy tohodle světa k ničemu, poněvadž si cestu zpátky už nikdo ničím nevykoupí... cesta do pekel. A vyprávění o tom, jak komunisti žili na dluh je výsměchem tomu, co "civilizovné lidstvo" připravilo svým potomkům obecně.

Pokud jde o kakty v naší zimě - musí to být všechno pod stříškou, bez vyjímky ať je to Utah, nebo třeba Nebrasca, je to jedno. Za pár dní uvidím, jak přežily opuncky z jižní Kanady ten polární letošek.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 23.04.2017 18:41:11


Je-mi líto, ale je to přímý následek globálního oteplování.
Golfský proud už vypíná (katastrofa) a pak následují průvaly ledového vzduchu - obnovuje se polární proudění.

Teď jde o to jak rychle se ohřeje voda v Indickém oceánu.
Tento "nenápadný" oceán, je přímo motorem celého klimatu naší planety. Takové veledůležité turbo k tomu...

Pokud by se Golfský proud zastavil - naředěním salinity, nastane zde Evropě doba ledová. A to velice rychle, během pár hodin. Viz wiki - TERMOHALINNÍ VÝMĚNÍK...

Pak jsou jen dvě možnosti - zmoudřet, nebo vyhynout.

---------------

Co se týče kytek, pěstuji už jen to na co stačím, a dodržuji větší rozestupy mezi rostlinami. Počasí, pravda, velice hatí zakořeňovací plány a riziko upálení je už enormní.

Mrazuvzdorné kytky se pěstují na balkoně výborně ve větších květináčích cca 1 x 1 x 1m a podobně. Doporučuji ještě obložit dřevem. Do těchto velkých mís se pak dá naaranžovat různé "Mexiko" eventuelně "Utah", celek musí být pod nějakou stříškou, nebo lodžií, pak snáší klima velmi dobře a ani tolik nepromrzá...
Výsledky jsou úžasné.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.04.2017 14:17:53

Zpráva ze života zimovzdorných: Tam, kde bylo přes rok ( a hlavně na podzim ) hodně slunce a v závěru sezony striktně sucho, tam stačila pletiva mrazuvzdorných kaktů vyzrát a ty pak přežily. To, co bylo v sezoně exponované světelně a tepelně míň, to odešlo do koprů.

Strategie přežití zimovzdorných je jasná: před touto dlouhou a dost silnou zimou vytvořily například echinocereusy víc odnoží než jiné roky. Teď se ukazuje, že původní, nejstarší, mateční rostliny umírají a jsem zvědavý, jak úspěšně je nahradí růst jejich odnoží. Je to boj o přežití "v přímém přenosu" a zasahovat do něj nebudu - zůstanu jen zúčasněným pozorovatelem...

Paradoxně přežily líp ty kytky, které zůstaly přes zimu v květináči pod krytem. Kořeny i se substrátem zmrzlé na kost, ale většinou přežily. Ty, co byly sesazeny ve větším prostoru bez krytu nahoře dokonale neproschly a zaplatily za to životem, jedno jestli mrazu, nebo zimovzdorné...

Poučení z krizového vývoje: "Zimní" kytky už nechci, protože se dají bezpečně pěstovat jenom s celoročním krytím pod 100% volnou oblohou, přes léto v maximálním teple a na podzim v absolutním suchu.

Uznávám pokorně, že staří bardi takového pěstování mají pravdu, když na podzimní sympozium do Brna vozí tyhle kytky v říjnu zatažené do půdy tak, že před zimou vypadají jako mumie. To je pak mráz, stejně jako kopřivu zjara nespálí.

Takže zimovzdorné, mrazuvzdorné, všechno jedno - polovolná kultura musí být i tady.

Z jiného soudku: Je letošní návrat ke chladnému jaru něco, co bude následovat ještě další roky, poněvadž rekordní tání na pólu ochladí ještě pár sezon Evropu, nebo je to jen jakási výjimka z horkých jar poslední doby? A bude takové chladno letos i v pěstební sezoně?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 28.02.2017 18:25:59


Největší problém ale zůstává Bipolaris Cactivora, kterou mají snad všechny jabloně a pár slivoní, hrušně už skolila komplet před 3 lety, ani se raději nepokouším...

Přičítám to tomu jílu a naskočí to po okusu hryzci.

Chtělo by to tatru kompostu.

Nakonec mně zbude ten Kaufland...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 28.02.2017 18:20:13


Místní a největší sadař byl u nás pan Naisar.
Hotová legenda, přednášky, krásná zahrada 1ha, ukázkové palmety
- akorát těch jablek tam neměl...

Tuž podnož bude chtít něco těsně nad M9

Před 5 minutami jsem došel ze zahrady a jak jsem viděl ty
zbývající pralesní velikány, každý 500 vlků 4m délky v 6 metrech = 10m, zas mně chytá ta jarní zuřivost...


Slivoň jsem zničil tak, že bylo potřeba uřezat větev. která ale rostla mezi 2. dalšími nadotek, takže jsem nakonec uřezal i tu druhou dobrou a třetí dobrou poškodil...No nedalo se. Palmeta Rubín definitivně přestává být palmetou, vyvrátím ty sloupky a dráty a nastoupí období svobody...Sadili to všechno přede mnou jiní, výstavní mám jen meruňku (kotlík) tu jsem si přesadil před 4 roky jako boráka od nádrže na severní straně. Stromek se opíral o nádrž celou plochou...někteří lidi jsou halt pitomci.

Zatím mám ještě čas si to naplánovat.
Ostatně těch jablek tolik potřeba není.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 28.02.2017 12:38:04

Pro takové podmínky to je dost blbá písemka Jenže tahákem pro ni je zvolit správnou podnož a k ní správnou odrůdu. Ideálně se podívat, co okolo za odrůdy prosperuje. Fakt je, že to vřeteno tam asi nepůjde, bude to chtít spíš čtvrtkmen, i když ani ten zákrsek bych nevzdával. Doporučuju návštěvu místního praktického sadaře.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 27.02.2017 17:27:50

http://www.zahrada.cz/forum/obrazek.php?id_zaznamu=549824&identifikator=13516330739860&nazev=&id_oblasti=100

Takovou půdu co tam má znám jen z obrázků...

Já z té naší vypaluji keramiku a bonsai misky, vážně.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 27.02.2017 17:27:50

http://www.zahrada.cz/forum/obrazek.php?id_zaznamu=549824&identifikator=13516330739860&nazev=&id_oblasti=100

Takovou půdu co tam má znám jen z obrázků...

Já z té naší vypaluji keramiku a bonsai misky, vážně.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 27.02.2017 17:23:14


Klidně si nechám poradit:

1. Lokalita ostravská pánev, 245 m.n.m.

2. Místo bez pohybu vzduchu, na plném slunci ze všech stran les.

3. Půda - glejovité kyselé jíly, těžká málo propustné, za horka vysychá na beton s trhlinami do 2m hl. Za deště těžké bláto. Nadbytek dusíku.

4. Hladina spodní vody kolísá silně. Zátopová oblast / sahara podle počasí.

Stačí mně 4 zimní a 2 letní odrůdy, hlavně ne strupáky...

Těžká písemka že.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 27.02.2017 17:15:04


Red Melba, nevím, možná je, plodí podle počasí v červenci - srpnu, dost jich opadá nebo pohnije už na stromě. Strom je dost zřízený, těžko se to určuje. Tady je problém - myši, hryzci. Štíhlé vřeteno je asi dobrá volba, jenže to má materiálu málo nahoře a tím pádem i dole, čili větší strom nějaký ten okus přežije, ale ti mrňoulíni by to asi nerozdejchali. Vysokokmeny mají sice dobrou úrodu - Macoun, Jeptiška, jenže ta údržba... Jasně, do každé lokality jedna odrůda reaguje jinak, stejně jako u kaktusů a rozdíly můžou už být po 20 metrech. Proto říkám dva roky než to nastuduju.

Zákrsky a štíhlé vřetena jsou lákavé, ale málo odolné, extrémům počasí. Je velký problém najít něco echt co vydrží tady ty extrémy a to tu bylo tak vedro, že švestky se zbavily šarky...Prostě to v nich chcíplo. Pokud ovšem nepuknul kmen. Běžný smrtelník si těžko dovede představit že v 10h. večer mám ještě na balkoně +52C...nejhorší je právě to sálavé teplo. Zima nějak šla, ale z léta mám strach, což je nebývalé.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 27.02.2017 16:51:32

Z důvodu lehké obslužnosti a rozmanitosti chuti mám deset stromků, které vedu ve tvaru štíhlého vřetene. Pěstuji pouze pozdně podzimní a raně zimní odrůdy, vše rezistenty, ošetření pouze dvě a to ještě do stadia květu, pak už ne.Coxova reneta je už přežitek, Melrose je dobrá, ale je to prevít strupák, bez ošetření to moc nepůjde. Upřímně řečeno- výběr odrůd je veliký, ale zdaleka ne vše nové je dobré, to samé ale platí i o starých odrůdách. Většinou ty chuťově nejlepší bývají dost náchylné k nemocem, a ty odolné zase nemívají valnou chuť. Co je platné, že Zvonkové a Strymka vydrží do května, když se to nedá jíst. Tak do závinu nebo žemlovky nebo na křížaly, to ano, ale na přímý konzum Zo letní jablko u Vás. není to náhodou Red Melba?

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 27.02.2017 16:34:35


Díky za doporučení, na vlky už mám svoji metodu, jen ji prověřit v praxi.

1. Každý případ je třeba posoudit zvlášť
2. (kritické položky přeroubovat - pokud jde a pokud se vyplatí)
3. Hlavní vlky nechat tak jak jsou.
4. Letní řez 3 - 5 ks z centra ne víc
5. Zbytek vyhnout a nechat vyplodit.

Tuto zprávu smažu...za pár dní, ok.

PS: Rubín je výborný, ale měkký a moc sladký. Boskoopské tvrdé, ale triploid a chuťově nic moc. Řehtáče výborné, ale vyžadují 15m vysokokmen do šířky i do výšky, hodí se tak na statek s 2 ha parcelou...
Chystám velkou obnovu stromů, vzal jsem si na to 2 roky na uvážení... :-D
Láká mně Coxova R., ale zvítězí rozum a vyhraje to asi Melrose na zimu a na léto ještě nevím co. Mám tam jeden strom vynikajících letních jablek jsou sytě růžová zvenku i zevnitř. Odrůda nezjištěna...chuť sladkokyselá, božská...

Hrušně tady v tom jílu zklabují všecky, tam jedině Tesco...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 27.02.2017 07:11:54

Skalice je dobrá, nebo něco jiného měděného. bezkonkurenční byl Syllit(ú.l. dodine), dostal se i do pupenů.Už se ale nevyrábí.
Vlky-přirozený projev stárnutí stromu a blbého řezu- v pozdní fázi svého života strom vlky tvoří normálně, osobně doporučuji vlky stříhat na patku, tzn, pod normálně vyvinutý pupen, aby tam zůstaly pouze spící pupeny a z nich pak po vyrašení probírkou nechat vyhovující rovně rostlé slabší větvičky, kde se vyvine plodonosný obrost.
Rubín-výborná odrůda, plodící na delším dřevě, bacha na přílišný řez, doporučuji spíše vyvazovat.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 26.02.2017 23:21:57


Zahr. Hroch - oni samozřejmě jen slovně doporučovali a tak šel ten Red gold starkl na odbyt a kroutivka to přitom žere tak, že to jsem ještě v životě neviděl a to už jsem viděl dost. No zítra nabíhám se skalicí, pozdě snad není pro ty mrazy se to ještě nehlo.

Ty rady renomovaných jsou leckdy příšerné. Velký problém představuje vlčení stromů, se to sype vlky jak divé, nu a kdesi radili odborníci na stromy, vlky řezat, řezat, vylamovat - což si myslím o těch idiotech svoje, neboť jsem se poučil už.

Taky jsem to jednomu otitulovanému "odborníkovi" na zahrada.cz napsal, protože to co radí ovocnářům, to je už fakt síla. Uřezat 50 vlků a mít jich 250 příští rok, no má úcta nechci být sprostý...

Přičemž platí základ: podnož X roub X sytost půdy dusíkem X nadmořská výška. Pitomci nacpou Rubín vysokokmen na silnou podnož do přehnojené půdy a pak co s vlky...Jabko pochopitelně žádné.

A to podotýkám jsem jen laik...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 26.02.2017 12:05:10

To by mě zajímalo, kdo si dovolil prodávat odrůdy broskví rezistentní proti kadeřavosti-to je podvod, rezistentní jsou jabloně vůči strupovitosti, ale ani tam to úplně neplatí, těch patotypů je dost a rezistence je víceméně prolomena. Spíše by bylo vhodnější použít termín tolerantní.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 25.02.2017 20:33:32


Fronta přešla, další se blíží, napětí polevilo.
Jen ať je pěkně ještě chlad, loni bylo teplo +20 až +25 C no meruňky vykvetly začátkem února, chyběl opylovač tak jsem neměl ani Ň = ani jednu. Letos je to lepší, při nejhorším hodlám zabzučet sám, většina je samosprašných, už jsem si pořídi takovu dlouhou štětku...

Hrůza porád: Ještě abych stromy opyloval, no snad nějaké včely vyletí, už jsme viděl masařku dneska i v tom severáku tady.

Ještě musím naběhnout na broskve a nektarinky kvůli kroutivce - Taphrina deformans, jsem koupil "rezistentní" odrůdy, opak je pravdou, loni se to tak sežralo, že i kosterní větve zčernaly, sem zase naletěl, možná že by to chtělo nakonec obrátit a sadit nektarinky na horách v 500 m.n.m. na Vysočině není toliko plísní... tady dole je to nemyslitelné.

Z co píšou ovocnáři v příručkách už neplatí tady nic, příjdou 50ky vedra, dojde mi voda a 15 let staré stromy v plné plodnosti rozštípal pokles turgoru jak parátka. Co jsem zalil chytlo Bipolaris cactivora z šoku a zbytek sežrali myši...

A potom znalosti, že jsou kapitál..na prd leda.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 25.02.2017 07:53:40

Souhlas s tím životním prostředím. Nakonec vždycky nezbývá, než udělat to, co dělají lidi tak neradi - zvednout zadek a přejít od slov k činům.

Holt, možná už s naším věkem přecházíme v šamanském kruhu života indiánů z léta do podzimu a nadešel čas začít něco obětovat ... jestli nechceme slíznout za to, co všechno jsme si sami od sebe zaseli.

To mně připomíná - tento víkend začnu s "jarními" výsevy. Doba do březnového úplňku už odtikává. A pak ještě využiju dny do dubnového úplňku. Pak budu mít všechny zásoby semínek pryč. A setí už pustím z hlavy a z ruk napořád. Budu stavět malou "kolekci kytek" jen z tolika druhů, co napočítám na prstech jedné ruky. Novinky budu pořizovat z přesně vybraného pěstění kolegů ...

To je můj ideál, ke kterému mě může dokopat jen přísná sebekázeň. ( Což zatím chybí.

... A určitě se podívám na ten Váš druhý web.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 24.02.2017 19:24:17


Sekce životního prostředí by tu třeba i bodla, ale tam vidím spíš priority v tom sebrat si pytel na odpadky a projít se kolem řeky, než o tom jen psát.

Mám web o doučování AJ
potom http://www.nemoci.wbs.cz/Vzkazy.html
a potom svůj profesní http://www.management.wbs.cz/

Ovšem nabral jsem si velké sousto a výsledek je takový, že to stagnuje, všechno má své limity. Další rozšiřování nelze očekávat, pro jednotlivce je tato šíře záběru prostě nereálná. Čili byl to omyl, a jedině slučování nebo zrušení je možná cesta.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 24.02.2017 15:34:30

Já si také nemyslím, že úplná volná kultura je pro mrazuvzdorné u nás vhodná, snad jedině opuncie to dají. Jinak je to ruleta, čtyři roky vyjdou a pátým rokem je veškeré snažení fuč. Ale chápu, že někdo chce pořád zkoušet, posouvat hranice-a tak se holt musí smířit s tím, že občas něco a někdy hodně vyhodí.Ale v případě pedio a sclero jde podle mě o tak vzácný materiál, že nemá cenu moc hazardovat.ještě k těm triglochidiatům-je fakt, že ne všechny to dávají, některé mají hranici okolo - 12C, ale to už chce dopředu vědět a včas je uklidit.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 24.02.2017 04:45:00

Domácí pekárnu máme, zase ty směsi k pečení nebývají ideálního složení, ale je to lepší i když nevím jestli hospodárnější... Kromě byznysu jde, myslím si, u všeho současného stravování o nadužívání - hodně soli, cukru, tuků, všeho. Nejsme na to stavění, spíš jsme adaptovaní na častější hladovění, asi.

PS: Taky si s Pavlem myslím, že by bylo dobře mít tady novou sekci -životní prostředí, o zdraví, nebo něco takového ... Mimochodem, docela by mě zajímalo, jaké dva další servery spravujete.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 23.02.2017 21:08:46


Podokýnkáři, píšete zajímavě o tom pěstování, já "mráz" nejedu a tak se aspoň přiučím, nakolik se mi ty skalky od p. Vereše nelíbí, ale zřejmě ví o čem píše. Ale viděl jsem kdesi na fóru jeden parapet ancistráčů, PDC ?, EMS ? či co to bylo - parádní kytky, jen do toho nesmí příjít žádná voda tuhá či tekutá, prostě bez krytí se to neobejde. Jinak to jako totálně volná kultura si myslím není možné u nás pro obrovský výskyt hnilob a plísní, všecko to má černé areoly a vypadá to smutně jako stařina na jaře...prostě není to můj cíl pěstování todle.

Rostlinné oleje - nevidím důvod ke konzumaci, vysoce toxické, ještě tak slunečnice mi vyjde z toho nejlíp, dřív to lidé nejedli a byli zdravější. Je to obrovská lobby a Pavel se ptal čím nahradit oleje? říkám dobrou pitnou vodou !!!

Jiná věc jsou tuky živočišné, bez těch není život myslitelný, samozřejmě čím kratší tepelná úprava tím lepší. Je to na dlouho debat ovšem, nejde to tak jednoduše podat ani oddělit. Trans-nenasycené mastné kyseliny považuji za svinčík největší, taky MUFA - řepkový olej, arašidy, podporuje to atopické exémy a lupus, podle mého. Lepší jsou spíše PUFA (soja - sporná), prostě tady to nejde nějak detailně dát, protože oblast bádání je to obrovská (eikosanoidy atd.).

Problémem jsou ale ty nahrážky to nás zabije spolehlivě. Kdysi se dla rohlík loupat a byl bašta sám o sobě. Dneska už to pro obsah karagenanu a škrobů možné není. Natolik se šetří moukou, že leckde je to 75% škrobu v rozpékaném plesnivém pečivu 300 dní i více mraženém...A todle není schpen dlouhodobě zpracovávat žádný organizmus.

Když jsem předloni rozprodával jablka Macouny a Jeptišky po 40Kč,-kg došlo mezi zájemci až ke rvačce...a na ta jabka do smrti pamatovati budou...Stále zvoní telefon , ale já už nic nemám stromy roztrhalo strašné vedro na podzim 2015, bohužel. Asi tak.
Kdo má možnost co nejvíc produktů nahradit domácí hospodárkou = požehnaný člověk. Potraviny z obchodů - to je programová genocida už...

Kupte si svoji mouku a zkuste si upéct rohlíky doma sám.
To potom něco uvidíte i ucítíte...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.02.2017 17:36:18

Do třetice a naposledy: můžete se ještě vrátit ke zdravotním účinkům rostlinných olejů na trávící ústrojí savců? Taky vím, že myslivci nadávají na řepku. Když jsou z ní "pokálení" srnci, nevadí oleje z ní lidem? Já mám dané potíže dlouhodobě + slinivka a žlučník a to rozhodně nechlastám. Nemám celiakii ani nějaké alergie, tak nevím z čeho to. Admine, docela věřím na ty střádavé nemoci a to o čem píšete nejspíš může být jeden z důvodů ... věřil jsem na olivový olej. Co slunečnicový? Smažené věci jsem vyřadil, alkoholy už skoro všechny taky , co bude na řadě dalšího?

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.02.2017 17:28:14

Pokračování ... nemyslím si, že setrvalá "peřina" sněhu v mrazivém období je pro kytky typu triglochidiatus něco dobrého, i když jsem nikdy v zimní krajině NM nebyl, pravda. Aby tyhle kytky nebyly z jara rezavé jak liška od patogenů a vlhkosti, to jsem ještě nikdy nezažil. To bych je snad v té zimě musel mít v úplně sterilním prostředí ...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.02.2017 17:04:34

Pánové, taky děkuji za zajímavou debatu ...
Můžu vás oba ještě chvilku vrátit k tomu, co píšete?

Pavle - všechny zimo a mrazuvzdorné jsem pěstoval přes zimu venku, pod stříškou. Něco zůstalo přísně na sucho, něco jiného ve vlhkém substrátu. Neřekl bych, že byl ve výsledku velký rozdíl mezi tím co bylo jen ve květníku, promrzlé kořeny na kost a tím, co bylo ve větším kontejneru lepši prokořeněné... Gabriel Vereš píše ve svých knížkách, že měl v historii svého pěstování velké výdaje něž přišel na to, co mu ve Sliači pokape a co po zimě zůstane. Toho odolného už se pak zůstal držet a správně píše, že si to musí každý fanda do mrazuvzdorných "přetrpět" taky, podle svých podmínek.Plus k tomu jeden náš polárník píše, že odolnost lidí k extrémním zimním podmínkám je z velké části daná tím, čemu vystavovali svůj organismus v minulých čtyřech, pěti letech. S kytkama to bude podobně, myslím si. Triglochidiata - polovina šla letos do kopru a já si myslím, že jsem jim v několika minulých létech nedal co měla dostat - pořádnou výživu a prostor pro základ - kořeny. Nejlíp přežily dva, tři taxony Escobaria missouriensis, E. trigochidiatus v. mohavensis, dva taxony E.viridiflorus. Úplně TOP dopadly E. snedii v. leii a opuncie fragilis, tam se to dalo očekávat. Pokud jde o cylindroopuncie, tam se ještě s jarem ukáže ...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 22.02.2017 21:04:08

Takže v zásadě se tak nějak shodujeme, tehle témata nejde podrobně vysvětlit v pár větách na fóru ani na pár stránkách A4, proto to může dojít k nepochopení, protože problematika je široká.Já nepopírám že dotace zemědělství nejsou nutné. Jsou nutné, protože tam je velký podíl tzv. Vis Major, jenže peněz je dost, ale jak na co - kolik nás stojí jen neziskovky + nato + válečné akce, tuším že to je přes 100MLD. ročně. To jsou zbytečnosti bez kterých se dá obejít. Bez brambor a pšenice se obejít nedá. Samozřejmě opět to je nejmíň na 300 stran co dotovat a co ne. Obahňování rybníků anebo zakonzervování pozemků, kde roste jen burina - tohle by namísto dotací chtělo štětiny se solí... Škoda mluvit. Taky mi je jasné, že docílit dnešních výkonů by asi těžko šlo jen přirozenými živinami, na to je příliš velká populace už, a tak holt u každého pole stojí bečka s močovinou a amonledkovou solí...Do té doby než zeměkoule začne účtovat. A to bude sakra drahé.

Udělat samostatné téma třeba něco jako zahrádkářské okénko zvažuji, jenže to mně ten web začíná přerůstat přes hlavu, nehledě na to že mám ještě další 3...

Čili zpátky k počasí - letošní zima potvrdila Zákon průměru, a dneska mně tak kroutí revma pravý loket, že se ani nemusím dívat že jde dvojitá studená fronta od Labradoru..., končím pro dnešek, du se pozhřejvat do vany, neb mně pazura upadne...

Děkuji za přínosnou debatu.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 22.02.2017 09:48:45

Tak to už je trochu lepší Ale vážně, můžeme ty body trochu rozebrat.
1. Ano, v minulosti se na zemědělskou půdu použilo svinstva dost, ale ne jen u nás, samozřejmě i ve státech okolních a to mnohdy podstatně víc, protože nás limitovaly finance.
2. Těžko říci-nejsem vědec ani chemik, na olivový olej mám stejný názor, osobně mám nejradši vepřové sádlo
3. Jakou náhradu za oleje?
4. To je téma na dlouhou dobu, mohlo by se možná extra vyčlenit na Webu. Máte pravdu v tom, a osobně to zastávám také, že je určitě lepší 2x ošetřené obilí proti houbám, než tzv. bio obilí napadené mykotoxiny. Co se týče jablek-v životě by mě nenapadlo si jablka koupit v marketu a lituji lidi, co jsou na marketech závislí. Ono paradoxně to, co lékaři doporučují(bílé maso, zelenina , jablka) pokud lidé kupují v marketech, jsou to nejhorší, co si mohou koupit.
5. Tato představa je uskutečnitelná pouze v tom případě, že ČR uzavře hranice pro dovozy a budeme naprosto soběstační a lidé budou ochotni platit za zemědělské komodity x krát více, než nyní. Samozřejmě, že by to mohlo fungovat, ale tohle je v nynější globalizaci neuskutečnitelné a vedlo by to k totálnímu krachu zemědělství.
6. Bydlím celý život na vsi, pole za plotem a v zemědělství pracuji také celý život. Vím, o čem hovoříte, ale znovu s lítostí konstatuji, že idylické doby Jana Cimbury jsou nenávratně pryč a to až do té doby, dokud nedojde k zásadní změně chápání zemědělství a to, jak se obávám, při vzrůstající světové populaci a snaze nasytit ji, nebude ani hned.
Mohl bych ještě dlouze psát , ale jak říkám, je to na samostatné oddělení webu.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 21.02.2017 22:29:23


1. agronom nejsem spíše samozvaný přírodovědec. Samozřejmě Aatrazin se nevyléval na řepku ale užilo se ho dost stejně jako Dichlorvosu nebo organofosfátů. Pokud ot není na přímem slunci (uv záření - většina těch jedů s cyklickými uhlovodíky se velmi těžce odbourává, benzen, fenol, dioxin nejde jen tak rozbít, to jsou velmi pevné vazby)

2. osobně mám řepku za prudce jedovatou rostlinu a olej za vysoce toxický, působící fosfolipidový syndrom, poškození jater a hlavně SLE - systémový lupus (horší než AIDS) autismu včetně. To samé si myslím i u olivového oleje jaksi bez ohledu na reklamu. Jsou to jen moje pocity a dojmy řízené instinktem...

3. oleje vůbec nepovažuji za věci v pořádku, maximálně tak rybí tuk ovšem dneska už ani ty ryby nejsou moc zdravé...můj názor je prostě ten, že to vyvolává různá tzv. střádavá onemocnění a že bysme se bez toho obešli.

4. po polích chodím dost a hodně věcí si všímám. To co se u nás provozuje není zemědělství, ale znásilňování krajiny, tak bych to nazval já. Samozřejmě že někde se stříkat musí, třeba obilí proti mykotoxinu T2, fumonisinům aj. Ale 20x za sezonu slít přípravky proti strupovitosti G. Delicious nebo Starkrimsona, potom to v obchodě polejí blokátory ethylenu (aby to nestárlo), vypínači pokožky, laky, adaptogeny, fytohormony, stimulátory, barvou, aromatizéry a kdoví čím ještě to už mi příjde jako lepší dát si cigaretu...

5. my se musíme vrátit k úhorovému hospodářství 3+1 nebo 4+2 jinak to skončí katastrofou. Prostě hnojení organickými hnojivy není jen hnojení, ale celková péče o půdu! Taky to třeba rozsekat na max. 20 ha, lépe i méně a cpát selské lesíky kam se dá tzn. všude. V Turecku mají normálně stromy v polích a traktor je poctivě objíždí. Oni ví proč.

6. když si sednete večer na mez a počkáte až ten lidský mumraj trochu utichne zpozorujete, že z polí vystupuje zvláštní věc. Toto sdělení není všude stejné, ale dá se mu porozumět. Je to cosi navíc, víc než pouhý součet detailů tvořící celek. A dokud se hospodáři nenaučí vnímat, nejsou hodni tohoto názvu.

To jsou ty moje širší souvislosti.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 20.02.2017 18:16:56

Ona ta zima u nás měla právě ten dobrý průběh,proto jsem to chválil . No a k té řepce- Atrazin v řepce-totální nonsens-kde jste k tomu přišel?? Okamžitě by ji poslal do věčných lovišť Ten Glyfosát-souhlas-jenže-jak se ukazuje, i okolo glyfosátu není pořád jasno. Co se týká MERA, také souhlas, o tom žádná, jenže ta řepka za to nemůže. Víno není vinno, že se lidé opíjejí.A významným produktem řepky je i olej a tam je to v pořádku. Co se týká vyjmenovaných předností řepky, na tom se nezmění nic, jsou to pravdy prověřené staletími( předplodinová hodnota a spol.) No a co se dotací týká, ty jsou bohužel pro celé zemědělské odvětví a jsou celoevropské, někde i mnohem více. Já samozřejmě s dotacemi nesouhlasím, ale pak je nutno jedním dechem dodat, že chléb bez dotací= 80 kč, máslo 100 kč- teď střílím- ale podstata dotací je je taková, že bohužel udržují sociální smír a relativně levné potraviny. Samozřejmě lze pěstovat a chovat bez nich, ale to by nám potom jako pěstitelům museli platit ceny, které jsou opravdu relevantní vynaloženým nákladům a do toho se nikomu nechce. A co by to dále znamenalo- desetitisíce zrušených úřednických míst, protože dotace zajišťují umělou zaměstnanost zbytečných lidí-v celé Evropě a Evropa si také tímto pod sebou podřezává systematicky větev, neboť přestává být konkurenceschopná díky neustálým novým nařízením, na které USA, Čína apod. zvysoka ser.... Takže taková je pravda a věci nutno chápat v daleko širších souvislostech.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 20.02.2017 17:03:03


PS: A údaje, studie, statistiky, rozbory, které máte o tom jak je to dobrá plodina se ze dne na den změní, jakmile se řepka přestane dotovat...Bude to stejně jako z plastovými okny, najednou je jasné jak vzniká SBS a doteď nebylo, někde jsou už dokonce zakázané...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 20.02.2017 16:58:11

To Pavel:
Rád si popovídám s odborníkem, ale mám na to jiné názory:

1. Zima nebyla normální vůbec, snad jen v teplotách, ale měsíc tady mrzlo do holého a to jeden týden až mínus 25 jinak kolem mínus 14C, což je pohroma pro stromky, potom navalilo půl metru sněhu - peřina, což by bylo dobré kdyby bylo obráceně. Teď kytky stromy trpí tím zásakem do ledového a opětovným zmrzáním, dalo by se hovořit o kalamitě, snad aspoň ti hryzci vymrzli. A těch zničených cest co bude...Celkově je směhu o 75% méně i na horách a všude, půdní horizont je stále silně podsušený.

2. Řepka svinstvo je, už jen spoustu mrtvého zvířectva kolem toho a dále k tomu 150000 hektolitrů Atrazinu a nejméně 5x tolik Roundupu vylitého na naše pole. A řepky se nenajíte - je to jen dotační lobby s "biopalivy". A navíc MERO je další pěkné svinstvo, nemyslete si, že to co leze z těch výfuků je nějak "eko". A na to abych vyrobil jeden litr "biopaliva" spálím 25 až 40 litrů nafty, kde je potom rozum, nemluvě o ekologii ??? No hlavně je zisková (díky pokroucených zákonů), to je fakt a o to tady jde...Je toho příliš, a to je cesta do záhuby.


    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 20.02.2017 16:23:43

Musím to opravit- chov skotu, samozřejmě, nikoli pěstování, to patří rostlinám.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 20.02.2017 16:20:21

Zdravím. Nemusí to být vůbec žádná velká probírka, protože ty kaktusy byly zapadané sněhem-tedy že by si zrovna chrochtaly, to nevím , ale protože byla úplně normální zima, tak skutečně mrazu a zimovzdorné s tím nemusí mít žádné problémy. Ale půjde podle mě pouze o okruh triglochidiatus, reichenbachii a coccineus, ty dávají v pohodě - 23C. Spíše by je mohlo poškodit rozmrzání a zamrzání nyní, v tomto období.
Havrani konkrétně od nás ještě neodletěli, snad už je to taky napadne, co se týká vody, je to tady mnohem lepší, protože půda u nás není skoro promrzlá a sněhu bylo přes třicet čísel.
A nyní k té řepce- nechci se tady moc rozepisovat, ale je faktem, že se tato plodina zbytečně démonizuje, ač si to chuděra nezaslouží.A to z těchto důvodů:1. je to výborná předplodina pro obiloviny, 2. slouží jako přerušovač mezi plodinami, 3. působí výborně na strukturu půdy, 4. vrací do půdy ve mnoho živin, 5. působí dobře na vodní režim půdy-umožňuje dobré zasakování, 6. a ještě další věci, které přesahují rámec tohoto fora.
Věc je zapeklitá v tom, že řepka je považována za alergen, ale to je zásadní omyl-Němci provedli zdravotní studii a potvrdili, co my dávno víme, totiž že pyl řepky není větrem přenosný na velké vzdálenosti a tak problémy může mít pouze ten, kdo je na pyl vysloveně alergický a bydlí přímo u pole či se v něm brouzdá. Sdělovací prostředky u nás tvrdí opak-pročpak asi?
Po tom, co se u nás houfně upustilo od pěstování skotu, mizí také z polí víceleté plodiny typu jetelovin a tak řepka spolu s hrachem jsou posledními mohykány záchrany půdní úrodnosti-ale to se už raději nepíše. A za další-řepka je bohužel jednou z mála ziskových plodin, ať už z jakéhokoliv důvodu a zemědělství je v současné době bohužel podnikání jako každé druhé. A žádný podnikatel nebude podnikat bez alespoň malého zisku. Srdeční doby Jana Cimbury jsou již bohužel nenávratně ztraceny. Na to všechno měli myslet naši hlavatí, když podepisovali přístupové smlouvy do EU, nyní je pozdě bycha honit.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 19.02.2017 18:34:53


Není vody, ale zato máme na polích hodně řepky a solárníků...

Kaktusy se u nás pod širým nebem pěstovat nedají, právě kvůli tomu typu počasí co je letos...ať si kdo chce co chce říká - v parku u nás bych mohl teď jezdit na loďce, jezero, nevsakuje vůbec nic, pod tím ledová čočka a pod tím zmrzlé do 80cm hloubky...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 19.02.2017 09:38:18

Díky za info o vývoji počasí. Letošní zima bude dost velkou probírkou zimovzdorných a mrazuvzdorných kaktů. Počítám, že až tak 40 % jich s jarem padne. ( Na jistém webu se chlubí tím, jak ty mrazuvzdorné echinocereusy nechali zapadnout sněhem a jak si chrochtají blahem - jsem zvědavý na jejich "jarní výsledky," ale iluze o velkém úspěchu si nedělám ani tam.)

Jestli teda nějaké jaro přijde a nenastane rovnou červen/červenec. Vrátil jsem se z Dolomitů - tam je sněhu jak šafránu - jen na nejvyšších vrcholcích, široká koryta řek v údolí nemají skoro žádnou vodu a s jarem to nebude o moc lepší.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 08.01.2017 21:36:44

Teď je třeba se soustředit aby člověk ráno ve zdraví přežil ty mrazy a všechno ostatní už bude brnkačka.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 14.11.2016 12:26:10

Zdravím všechny.Chtěl jsem to stěhování co nejdéle protáhnout, ale bylo zde po tři dny -8C.To by mě snad ani tak nevadilo, jenže amplituda mezi noční a denní teplotou byla velmi malá, proto jsem to z venku vše odstěhoval a ve skleníku zbyly jen echinocereusy a pak všechno mrazuvzdorné. Do konce listopadu by mělo být teplo, pak by znovu měly přijít mrazy. Uvidíme jaké, pokud to bude do -6C, vše zůstane ve skleníku, pokud to půjde víc, tak zůstanou jen zimovzdorné a skleník se začne větrat. Jo, kdyby tak bylo přes noc -8C a přes den +12, to by se to krásně nechalo mít dál na letním stanovišti....

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 13.11.2016 21:15:35


No po první 4 minutách - mám dost - zase zmocněnec a zase to není
odborník... kurwa kde je chyba ?

Budem kontrolovat kotle a strašit babičky likvidačními, pokutami, že hodí do kotle polínko - ale Arcelormittal nevadí ?

8,5 tun (to není překlep) jedů na metr čtvereční ročně nevadí ?

To mi připomíná tu pošahanou Drábovou - jak řešila kdesi v TV energie - domácnosti plýtvaj, je třeba zdražit - a MERO nevadí ? Celé Česko zasrané řepkou nevadí ? A kolik litrů nafty se spotřebuje na jedn litr biopaliva - to už jaksi nebylo předmětem diskuze. Nesvítíte náhodou někde zbytečně ???

Tady myslím, že všecko ztroskotá na 1. hamižnosti 2. neskutečné tuposti, 3. nechotě něco ve skutečnosti řešit.

Ono Zeměkoule má takové možnosti o jakých se nám ani nezdá. Předloni stačilo 1cm ledového deště aby byla celá EU totálně ochromena.

Energie která hýbe planetou ? Kolik to dělá při zvedání alpskohimalájské soustavy? Na 100 kilogrammetrů zdvihlého pohoří je to jeden N/ rok = 1/365 * (100*100*20000 km * 3500 kg/m3 hustota) = 958 904 109 589 041 newtonů...958 TeraN !...myslím, že není třeba nic řešit, planeta to obstará všechno sama...
    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 13.11.2016 20:41:18


Děkuji za odkaz pustím si to na uklidnění před spaním,
po tomhle týdnu...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.11.2016 16:19:52

Hmmm ... a jsme zpátky u těch bědných úvah kolem počasí a kolem naší budoucnosti... viz třeba video https://www.youtube.com/watch?v=_DHiRhRrKzM Prý bude ještě pár let v Evropě ochlazení, než se vypaříme ... Žádná politika nás už nezachrání - viz Donald Tramp teď - to by musel celé lidstvo naráz osvítit duch svatý, Manitou, jenomže takové zázraky se nestávají ...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 11.11.2016 20:06:47

9.11. sestěhováno za dramatických okolností.
Na tuhle sezónu dlouho pamatovati budu...


    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 07.11.2016 21:28:34

Tak, je hotovo. Kaktusy jsou pod střechou. Uklizeno 7.11.Zhruba o čtrnáct dní dřív než loni. U některých kytek rekordní přírustky letos ... a není to žádnou extrémní zálivkou.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 24.10.2016 19:53:27

Záleží na nadmořské výšce, rodech i zařízení pěstitele.
Každoročně se to snažím natáhnout co nejdýl, ideální je konec listopadu. Letos to byla příšerná sezóna, takže to platí dvojnásob, ale i riziko je dvojnásobné.

Pokud svítí slunce, skleníky se nahřejí, že ani ranní mráz nevadí.
Pokud nesvítí, nemá to cenu ani při plus 10C přes den.

Obecně platí, že klesnou-li denní teploty trvale pod +7C už to nemá cenu. S mexikem rozhodně ne. Na podzim je větší riziko zmrznutí rostlin než na jaře...

Není-li sníh na Martina a fouká od JZ, pak to až do 30.11. vydrží

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.10.2016 18:11:28

Díky za odpověď, v mých podmínkách jsem právě na hranici toho, co píšete. Snad tedy ještě nějaký ten den bude k dobru. Na konci října jsem pár dní mimo dosah sbírky, tak snad to se štěstím ještě dám ...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 23.10.2016 13:16:30

Zdravím. Kaktusy budu zazimovávat, až noční teploty budou někde okolo -4C a současně denní nepřekročí 5C. Pokud teploty k ránu půjdou pod nulu, ale denní přes 10C, kaktusy budou venku.Předpokladem jsou dobře připravené svraštělé rostliny a ochrana před nekontrolovaným deštěm.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 21.10.2016 18:50:12

Jednoduchá otázka pro ty, kteří ještě pořád bojují své boje v polovolné kultuře: "Kdy budete při současném vývoji počasí zazimovávat? Teploty sice pod 1000m.mnm. pořád i v noci nad nulou, ale ty deště do toho ... Kaktusy mám v suchu, ale ptám se, jestli by jim už nebylo lepši někde v pivnici ...

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 13.09.2016 19:19:32


Jsou to stovky kilometrů co se najezdím, a ne každá řeka ten písek vhodný má a to ne vždycky. Používám písek z Luciny, volné kultury jsou v kopru, ale výsevy mám parádní. Právě ty nečistoty v "písku" působí blahodárně, písek se zásadně nepere, jen se musí najít meandr, v tom meandru vhodný ostrůvek, a na ostrůvku ta správná frakce.

Nový substrát pro přeživší zbytky volné kultury bude rovněž říční bahno s pískem...

Vždy jak se podívám na semenáče v tom říčním písku tak mně zkroutí závistí...pak si uvědomím, že ty semenáče jsou moje...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.09.2016 15:47:05

Dal jsem tam terarijní písek, drcený... zajímavé by bylo zjistit minerální složení. Oranžové barvy, nebyl uměle barvený... Zkoušel jsem ho na Ph, ale asi jsem ho podcenil. Vápenitost byla asi vyšší než jsem očekával.

Září je pro mě každý rok "nejdivočejším měsícem." Pokud přijdou škůdci, úpaly a podobné věci, je to vždycky v 90% září. Mám najednou málo času na kytky, slunce padá rychle k západu a jihozápadní strana oslunění sbírky dostává "vražednou sílu." Extrémní sucho a vedro. Paradoxně až s příchodem podzimu. Druhá půlka Října už zas bývá celkem v pohodě... Taky jsem trochu pozalíval, už jen pro formu, aby kytky nešly na zimoviště jako mumie.

Adminovi - v přírodním, říčním písku bych se zas obával nečistot, po proprání by mi to vyšlo zase skoro stejné jako koupit někde v akvaristice křemičitý od Rataje a spol.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 12.09.2016 09:32:41

Pro podokýnkáře- co jste tam dal za nevyzkoušenou přísadu? Jinak počasí asi dohání srpen, ale s úplňkem se to má zlomit, takže jsem ještě naposledy zalil, určitě venkovní kulturu a zimovzdorné, aby šly do zimy pěkně scvrklé. Ve skleníku se uvidí, semenáče dostanou zálivky ještě tak dvě.

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 11.09.2016 20:30:58


Velice děkuji za cenný dotaz.

Zvláště věta -- Logicky mě teď zajímá, jaké konkrétní kroky uděláte dál.-- je strašná.

Poučení je drahé, ale sešlo se více špatných věcí v jednom bodě.
Je to na článek, ale přirozeně až skončí ta vedra.

Výsevy se kupodivu drží na 100% a tak jsou taková záloha.

Řešení je jako obvykle jednoduché - neflákat to.
Realizace bude daleko složitější.

Sejte do čistého říčního písku - a nebudete mít problémy.
PS: já se najezdím stovky kilometrů abych sehnal správný písek...
    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 10.09.2016 07:47:25

Admine, navážu tady, i když bych měl pokračovat ve výměně názorů možná pod nadpisem "Pěstování v průběhu roku."

Když čtu Vaše hodnocení průběhu letošního pěstitelského roku jinde, tam kde procházíte svoje jednotlivé roky pěstování a pochvalujete si rok 2016, nemůžu jinak než říct, jak rychle, během pár dní se může v polovolné kultuře zásahem lidské ruky ( nebo naší nevědomostí, nepozornosti ...) nebo počasí zvrtnout situace ve sbírce k horšímu.

Logicky mě teď zajímá, jaké konkrétní kroky uděláte dál. Co a jak radikálně změníte ve způsobu pěstování, v podobě umístění sbírky atd. Myslím si, že už máte časový odstup od těch "prvních pocitů," napíšete nám sem závěry "Poučení z krizového vývoje?" řečeno slovy soudruhů?

Pokud jde o mě, nedobrovolně pitomě jsem se zbavil 99% svých loňských podzimních výsevů weingartií tím, že jsem dal nedostatečně vyzkoušenou přísadu do substrátu pikýrovaným kytkám a všechno to pokapalo. Inu - veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest...

Inu, řečeno fylozoficky: "Život kaktusáře je o vytrvalosti a z mrvých vstání."

    
napsal(a):: admin
IP: 77.48.---.--- 
datum: 01.09.2016 18:46:47


Buďte vítán !

Díky za chválu, ještě je tady mnoho co zlepšovat.

Martin Kubík, autor webu.

  pozdrav  
napsal(a):: Aesculap
IP: 37.188.---.--- 
datum: 01.09.2016 09:25:07

Zdravím vás všechny, toto fórum jsem objevil náhodou a počasí nepočasí, jen čtu a čtu... Myslel jsem, že jako pěstitel stojím za prd, když v 50 letech začínám už asi 5. minisbírku, neboť mi z těch pár pěstovaných rostlin vždycky něco umořilo většinu... A tu čtu, jak bojujete všichni.. Tak se tu přidám.. Neb vaše postřehy jsou naprosto nedocenitelné. Na představení přidám kuriozitu: v roce 1992/1993 jsem se stěhoval... Zima, mrazy... Kaktusy v novinách a bednách.. Bonsaje natvrdo na balkóně v bednách...Kamarádi z práce. Bedny se pomíchaly, vše šlo jinam než mělo. Bonsaje skončily pod hromadou beden s knihama u topení - totální klestí. Kaktusy v krabicích jsem objevil za týden na balkóně.. Myslím, že jsem ten večer šel do hospody...

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 06.03.2016 19:06:15

Mno, životní prostředí u Zlína se nedá srovnávat s tím co je zde.
I když tam je civilizační tlak taky velký.

Pěkně to zprasil už Baťa s tou nekontrolovanou výstavbou paneláků po okolních kopcícha lesích, to byl první developer-likvidátor...

Ovšem Ostravsko to je děs...

S tím stěhováním se začne vidět až po 20.3. záíleží na druhu a nadmořské výšce.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 06.03.2016 06:51:29

Zajímavé zprávy o vývoji počasí jsou tu na úvodní stránce ... racci se chechtali u nás už minulý víkend, chvilku jsem měl čas je pozorovat. Taky ledňáček se tu objevuje už několikátý rok po sobě, u Dřevnice. Znamená to snad vývoj životního prostředí trochu k lepšímu? Jenom ten medvědí česnek jsem zatím neviděl kvést v lese, ovšem začali ho prodávat v květináčích v místním zahradnictví...

Na jednu stranu je dobře, že aspoň trochu prší, na druhou zase, pokud by bylo sucho, už by se snad kakty mohly dávat na tu polovolnou kulturu skoro ven. Co myslíte?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 15.02.2016 16:57:39


Blbec si neuvědomí, že je blbcem ani na smrtelné posteli.

Vodní svět je docela možný scénář.
Jen v praxi by asi veškerý kyslík difundoval do vody vlivem změny tlaku a vše živé(s plícemi) by se poměrně rychle zadusilo.

Také totální sahara je celkem reálná možnost.

Ono to od jistého bodu půjde velice rychle - dnes už i tzv. vědci zjišťují, že některé geologické a geoklimatické změny se mohou realizovat v čase zcela negeologickém, ale našem... v rozmezí pár let nebo i hodin...

Vystřízlivění není za dveřmi, ale už sedí u stolu v obýváku.

Den 6.7.2015 v Evropě vstoupil do dějin světové klimatologie, jen se o tom nemluví. Stalo se však cosi ještě hroznějšího,
2 věci:

První byl rozsah - ten žár přišel přetočeně ze SZ !! což už zasvěceným stačí na řádnou paniku a druhá věc byl ten EMG impulz...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 06.02.2016 10:53:42

K odrovnání vegetace nezadržitelně směřujeme... určitě někoho napadne budovat pak "obrovské plantáže" řas ( nebo sinic? ) které budou mít za úkol nahradit chybějící vegetaci a dodávat kyslík. Hospodářská zvířata se pak budou cpát různými náhražkami, lidi budou jíst amarouny, jak už se to dneska děje. Million dollar baby nás jednou sežere všechny.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 05.02.2016 22:03:31


Ano je to problém globálního rázu, kdy polární fronta kolabuje
a tzv. západoatlantská cirkulace ustává.

To se děje při snižování salinity oceánu a zvyšování jeho hladiny.

Takže hrozí nejen úhyn rostlin v důsledku sucha =
primo - úbytek kyslíku,
secundo - ale ještě i difůze kyslíku do vody vlivem změny tlaku vzduchu...
tertio - a navázání kyslíku při oxidačních procesech - třeba na vyredukované železo a u všech hnilobných procesů...

z čehož plyne...

ŽE NIC HLOUPĚJŠÍHO NEŽ ČLOVĚK PO TÉTO PLANETĚ NECHODILO.

(jen na vysvětlení- původní pravá atmosféra Země je sirovodíková s metanem, něco jako zůstalo na Venuši. Země k změně atmosféry do dnešní podoby směřovala dlouhým působením organismů. Není až tak velký problém přehodit výhybku zpátky. Stačí odrovnat vegetaci.)

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 05.02.2016 07:36:19

Ta katastrofální sucha možná nebudou jen problémem naší republiky nebo střední Evropy. Rok co rok ukazují podobná místa v Alpách, alespoň podle mého mínění, míň a míň přírodního sněhu.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 04.10.2015 20:53:29


Minulou sezonu se střídalo měkké slunce s tropickými teplými deštíky, což se ukázalo pro rostliny jako neobyčejně výhodné, biomasa trhala rekordy v lese na polích i ve sklenících.

Letos se to dá nazvat jedním slovem - zabijárna.

Teď je tak pěkně květnovo - tak hurá do vegetace konečně !

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 27.09.2015 16:41:16

Nevím, nevím... pokud chci dál pěstovat v polovolné kultuře schyluje se k době, kdy zůstane pár extrémně odolných druhů... Vždyť to vypadá, že se už nejspíš letos nevejdu s pěstováním ani do základních podmínek pro zálivku, noční teploty do deseti a denní mračna od severu, nanejvíš polojasno. Podzim už možná nebude to, co si od něj slibujeme. Trojměsíční stagnaci, které jsem se z kraje léta obával, můžu v našem konci republiky odsouhlasit. Porostou takto už jenom "největší kaktusové plevele" typu cylindroopuncií? Žádná super sezóna se nedostavila - minulá byla mnohem lepší.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 20.09.2015 17:24:42


Letos to trhlo několik rekordů.

Kromě extrémních teplotních špiček ve stínu i intenzity záření - to byl i největší počet bez krycích tabulí vůbec.

Nadále je všechno odkrytováno a sezóna teprve startuje, zalévám a hnojím na plný úvazek ..

Pokud budou teploty okolo + 20 +25 ve stínu tak zalévám co to dá.
Chladné noci gymnům nevadí, trochu hůře s mexikem.

Počítám, že v říjnu to snad všechno pospravuju, když to stále vypadá hůř než po vystěhování.

Ještě 1.9. se hrozně spálilo několik gymen.

STAGNACE 3 MĚSÍCE V KUSE !!!

Počítám že letos potáhnu aspoń do půle listopadu.

Dyť je to úplně hotové.

Slunce vypálilo i barvu z trnů, už se začínají dělat nové, tak proboha, nezastavovat vegetaci !!!

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 18.09.2015 10:01:26

Zdravím, doufám, že alespoň do listopadu to půjde.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 17.09.2015 16:30:29

Tak mě napadá ... do kdy letos tipujete letnění kytek venku? Ještě budu dávat kytkám jednu generální zálivku, teď už to konečně jde.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 08.09.2015 22:59:51


Radši se stěhovat nad těch 500 m.n.m., ani ne tak kvůli gymen, ale aby člověk přežil..

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 30.08.2015 19:50:08

Admine, zdá se tedy, že prognózy se naplňují. Sice to není o počasí, ale teď aktuálně třeba o běžencích z východu. Ptám se: "Změny počasí znamenají pro kaktusáře naší části republiky nutnost přeškolit se na mamillarie, turbáky, echinocereusy a podobné "Sonorské nezmary?" Nebo se přestěhovat s gymny nad těch 500m.n.m?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 19.08.2015 22:59:36

Ano píšete to naprosto správně.
Medard tady neby snad už 20 let.
A jak by se teď hodil...
Kdysi byly i doby, že pršelo každý třetí den
a dokonce v zimě byl i sníh !
Změna radikální nastal po roce 1992 kdy na trh pronikly benzínové sekačky...a také započalo drancování zemědělských půd i lesů.
tyhle vedra ale přišly od severozápadu, což svědčí o nátoku horkých vzdušin někde přes Biskajský záliv, tak velkých rozměrů to bylo, že z dřívějších modelů už neplatí vůbec nic.
Golfský proud kolabuje, jen se o tom nesmí mluvit.
Každé době ledové předchází velké oteplení...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 19.08.2015 20:01:42

Četl jsem záhlaví o počasí na úvodní straně. Ptám se sám sebe, jestli dřív, tak před třiceti, čtyřiceti lety bylo, co se týká četnosti přechodů počasí z extrému do extrému taky takové. Paměť ráda klame a přesné statistiky jsem si samozřejmě nevedl. Pokud tomu správně rozumím, jde teď často o střídání vlivu dvou typů "extrémního proudění" od jihu a od severu. Zdá se, že něco jako "středoevropské klima" přestává existovat a dřívější relativní stabilita vývoje počasí u nás je ( nenávratně ? ) ztracená. Píšu to správně?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 24.07.2015 23:08:50

No teďkom tady bojujeme o život...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 09.07.2015 17:27:12

Zalil jsem už brzy ráno, pro "klid duše." Předpověď naštěstí říká, že bude prorůstové období. Z mé zkušenosti - v mém umístění sbírky na JZ nadělá nejvíc škody "přesušení s úpalem a popálením, hlavně u malých semenáčků.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 09.07.2015 16:02:21

Pro podokýnkáře- dobře, řešme zálivku. Je chladno, vedra nejsou hlášena-pokud ty kytky vodu potřebují, osobně bych zalil teď hned. A nyní vysvětlím svůj postoj. Pokud kytku důkladně zaleju, opravdu důkladně, není z mého pohledu možné, aby nejbližší měsíc strádala, snad s pár vyjímkami. Kaktus se napije a pokračuje v růstu, pak zdánlivě růst ustává, dochází k mírné redukci těla, ale to jsme již na hranici další zálivky a toto období trvá nejméně ten měsíc. Tudíž kdo má obavy, poměrně snadno si v tomto období může vyhlídat další zálivkový termín bez přílišného tepla, jako nastal právě teď. Názory, že v době vegetace by substrát neměl nikdy zcela vyschnout považuji za neopodstatněné, vedoucí právě k převaze růstu zelené hmoty. Tento názor je napsán v knize Pěstování kaktusů a dle mého je již překonaný, i když některé postřehy z této knihy mají platnost trvalou. V časopise Kaktusy psal I.Milt o pěstování gymen cardenasian- psal, že zalévá rád a hojně, nezná, co je stagnace apod. Ta gymna na obrázcích jsou přesně taková, jaká nemám rád- líbivá, zelená, ale otrněním průměrná, při takovémto způsobu pěstování si o importním vzhledu může jen nechat zdát. Ale je to věc osobního vkusu.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 09.07.2015 03:21:53

Pavle, já tu zálivku řeším, protože mně jde teď právě o to její správné načasování. Pokud důkladněji zaliju a pak uvařím ve vysokých teplotách půjdou kytky do háje. Pokud je nechám v suchu budou v něm - z technických důvodů - ještě tak další dva týdny a v případně horkém srpnu je tak můžu později snadno "přesušit." Dostanu je do těžké stagnace, kde je víc ohrozí popáleniny, například, to nemluvím o těžším probouzení k září/ říjnovému období růstu. Tohle je moje současné dilema, ne ani tak počet zálivek během roku.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 08.07.2015 11:06:30

Zdravím. Za sebe si myslím, že zálivka je věcí dosti jednoduchou vzhledem K POČTU zálivek za rok. U mě to vychází na 4-5 zálivek za sezonu, tudíž si vždy v příslušném termínu vyhlédnu nějaké to ochlazení a prostě a jednoduše to proleju. Tudíž třeba v červenci zálivku neřeším, protože kytky tu vodu nemají nárok dostat. Otázka semenáčů a malých kytek je něco jiného, ale i tady platí, všeho s mírou, pokud chci získat dobře vytrněnou, kompaktní rostlinu, není možno ani ty semenáče od mala vodou přecpávat.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.07.2015 08:20:41

Slibuje se ochlazení - i to noční - po přeháňkách. Váhám, zda zalít, nebo raději "přesušit." Růstové období udržuji raním rosením a zvýšenou vlhkostí v prostředí sbírky. ( Nikoliv v substrátu. )Což v následujících dnech nebude možné. Jít nebo nejít do loterie se zalitím, nerad bych všechno uvařil, ale nasadit kytkám letní stagnaci taky nechci.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 27.04.2015 00:38:09

Po sobotním pekle, už se to spravilo
a je to znova všecko v mokrým a začíná se to rovnat...

Kdyby se nezatáhlo tak je asi po sbírce...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.04.2015 18:47:33

Zatím můžu podepsat Vaši větu: "Ve sbírce to hraje všemi barvami, ale barvy květů a zdravé zelené to teda nejsou ...

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 22.04.2015 20:21:09

Já už preventivně zalil minulou neděli i při tom sněžení.
Bez efektu, protože to vítr vysušil a slunce to devastuje dál.
Prý se něco hrozného dneska stalo v pařeništi, tak se tam jdu zítra podívat...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 22.04.2015 05:18:55

Podle předpovědí na budoucí dny tak maximálně 18°C a polojasno. Pak zase poklesy ke dvanácti a občas deště ... Říkám si, že zatím zůstanu u rosení, nanejvýš podmokem jen nechám nejspodnější část půdy v květníku nasáknout trochu vodou, pokud je to technicky možné "pohlídat."

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 17.04.2015 22:32:04

Počkám do toho 26 a pak uvidím

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 17.04.2015 17:41:40

"Zálivku" kaktům vyneseným ze zimoviště jsem podával zatím jen v rosení a mlžení. A teď si říkám, kdy zaliju podmáčením podstatně víc ...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 17.04.2015 12:31:31

Zaléval jsem lehce minulou neděli a ještě ve středu. Kytky se bleskurychle napily, ten problém s popálením by určitě nastal.Myslím, že kdo alespoňˇtrochu nezalil, bude muset hodně přistínit.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 16.04.2015 18:46:54

... a ještě jsem si zapomněl přečíst úvodní aktuality pod hyacintou ... potvrzujete přesně to, co taky vidím na letošních kytkách. Čert aby to spral! Zaliju víc nejspíš už zítra. Kdo má uhlídat sílu UV záření? Mám pocit, že se ta záležitost rapidně mění i během několika málo hodin od rána do večera.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 16.04.2015 18:38:58

Zapomněl jsem k minulému dopsat nick...

    
napsal(a):: anonym
IP: 79.170.---.--- 
datum: 16.04.2015 18:37:29

Stíním, větrám ostošest. Zdá se, že letos je přechod ze zimoviště na "léto" ještě prudší než předchozí roky. Popálenin jsem našel už několik. Stačí sebemenší odlesk a u mě - na jihozápadě - je popálená kytka jedna dvě. Paradoxně zimovzdorné kytky SA, které byly celou zimu venku a na slunko jsou zvyklé - zdá se, pozastavily nástup růstu, jakoby je to prudké oteplení se silným UV zářením "Zaskočilo." Možná mají v domovině pozvolnější nástup jaro-léta a tohle je i na ně moc...

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 09.04.2015 20:58:17

Už tam jsou, teď pro změnu budeme stínit...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 09.04.2015 16:30:19

Tričko je tady a všechno zlé od nás pryč!

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 17.03.2015 19:57:39


Já to zjednoduším říkankou:

" Jestli na tričko je pěkný den
kytky dáme také ven ! "


    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 15.03.2015 09:25:11

Díky za podrobnou odpověď. Právě k jarnímu pěstování - startování růstu zimovzdorných a mrazuvzdorných - se na netu ( tak jako ve všem ) najde spousta protichůdných informací. Většina lidí v tom asi tápe, poněvadž tyhle kytky pěstují ( jako já ) nanejvýš pár roků a nemají s tím žádné pořádné vlastní zkušenosti. Pak jsou tu ještě, samozřejmě, lokální odchylky podle místa kde se nachází pěstitelské stanoviště...

Není moc zpráv o skutečných podmínkách těchhle kytek na tamních stanovištích v jejich zimě a v tamním předjaří ...

Pokud se někdo snaží ty kytky utápět v našem předjaří tak jako na tamních stanovištích pedio. simpsonii v kalužích vody a myslí si, že se hned nad 0°C napijí a pokvetou nejspíš má "hodně zjednodušený pohled" na věc. Většina lidí, kteří ty kytky pěstují říká, že každá naše zima je z hlediska pěstování jiná a je to "sázka do loterie." Nejspíš bude ještě pár let trvat, než se tady ustálí nějaká "osvědčená" metodika pěstování těchto kytek během hlavně během zimy a brzkého jara.

Vidím sám, že už jen u těch pěti, šesti druhů zimo/mrazuvzdorných
,kterým se věnuji - každá z nich potřebuje trochu jiný zálivkový režim během roku, například...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 14.03.2015 20:28:47

Zatím jsem nezalil nic.Podle mého nemá cenu nic uspěchat. Dlouhodobý výhled počasí, tak jak ho vydal ČHMÚ, slibuje do konce března trochu tepleji a zhruba do 12. dubna trochu chladněji.Nic převratného, ale na velkou zálivku to nebude. Myslím si, že v tomto týdnu by se měly trochu zalít pediokaktusy, tam je to obrácené se sclerokaktusy, které po zálivce mohou shazovat poupata.Co se týká zimovzdorných ecer, mám zkušenost, že ty nějakou uspěchanou zálivku taky nepotřebují, i když se píše, že ano. Neučinil jsem tuto zkušenost.V každém případě u toho, kdo zimoval ve skleníku, půjde zálivka udělat, u ostatních kdo stěhuje, jako já, půjde zatím spíše o rosící probouzení a na tu pořádnou budeme čekat po té půli dubna.Ještě k tomu, že zimovzdorné si vezmou samy-to ano, jenže v Americe není taková vlhkost vzduchu a na nalezištích většinou nejsou ve vzduchu spory hub v takovém množství.Velmi bych se přimlouval za to, aby ti lidé, kteří toto propagují, brali v potaz naši českou realitu.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 14.03.2015 16:00:21

Pavle, jdete mi zrovna "do noty" s tím, co píšete. Já teď řeším právě otázku prvního zalití zimo a mrazuvzdorných kaktů. Konkrétně echc. triglochidiatus, coccineus a viridiflorus, esco. missuriensis a nějaké ty cylindroopuncie... rady těch, kteří před pár lety říkali "zalívat" tajícím sněhem už opadly - mě ten experiment pořídil akorát pár rezavých fleků na kytkách, rady zalijte, tyhle kytky si vezmou až budou samy chtít jsou taky "na hraně ..."

Zeptám se teda všech tady ... zalili jste už kytky státu USA - NM, CO, apod? Já mám ty kytky celou zimu venku, v suchu samozřejmě, ale kdy letos začít s vodou do substrátu?

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 14.03.2015 11:14:42

Zdravím všechny. Do skleníku lze určitě již teď přestěhovat ecer, noto, lobivie(kdo to tam pěstuje), mamillarie etc. Možná trochu odkladu snesou feráky kvůli možným skvrnám, astra, meláky. Ven-ale pod přístřešek, který je možno uzavírat- klidně vystěhovat ecer, lobivie, sulky, mediolobivie. Sclero, pedio, navajoe, toumeye a mrazuvzdorné ecer měly být venku pod přístřeškem celou zimu.Takto bych to viděl já.Samozřejmě dobře seschnuté rostliny.Je potřeba,dokud Slunce nemá až takovou sílu, aby si kytky na něj zvykly a samozřejmost je přistínění, protože většina z těch, kdož stěhují, tak stěhují skoro ze tmy.Vždycky se usmívám nad názory těch, kdo po takovémto zimování stínění zavrhují jako škodlivé a jako důvod uvádějí deformace rostlin.A jak, prosím pěkně, by se rostlina mohla deformovat, když nebude uvedena do růstu?? V podstatě první pořádnější napíjecí zálivka přijde až v půli dubna a do té doby stínění nevadí, naopak postupně si rostliny přivyknou na světlo a mnohé nasadí poupata.Pak samozřejmě stínění omezujeme až vyřadíme zcela.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 13.03.2015 21:44:41

Zatím se beze zbytku plní jeden i druhý týden co jsem napsal, tady je dnes jak v listopadu. Udělat takovou předpověď na tři týdny a zrovna v tomto období je hotová nemožnost, tedy se jen potvrzuje jak hluboký vztah s Přírodou mám. Na předpovědi nic neměním - po 15.3. tedy mírné zlepšení, ale nadále to nebudou kaktusové teploty...

Stěhovat letos 22.3. jako loni tady rozhodně nebudeme...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 13.03.2015 07:52:03

Zdravím, admine. Jak to vidíte letos s vývojem březnového počasí? Půjdou kytky ven až v dubnu? Vrátil jsem se z 2000 m.n.m. v Alpách. Krásně jasná obloha po celý den a teploty do 10°C. Skoro bych tam některé odolnější kytky s přistíněním začal letnit.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 17.01.2015 23:15:08


NTC by měly už startovat jinak zbytečně zasychají.
U těch feráků je to u mně zřejmě vyvoláno rašelinovým substrátem a
nadměrnou dávkou stumulátoru na podzim. Teď to saje vlhkost a tak se to aktivovalo. Týká se to jen pár květináčů naštěstí. Snad to v létě spravím.

    
napsal(a):: Jirka1
IP: 212.79.---.--- 
datum: 17.01.2015 09:57:16

Ještě doplnim,že zálivka končila koncem srpna,Latispinus mě odkvet konec října na okně v kuchyni.Měl jsem radost,bylo to po tříletém slibování poprvně

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 16.01.2015 20:34:33

To mi připomnělo nutnost udělat generální revizi kaktů na zimovišti. Co si myslíte o letošní "průběžné zálivce" notokaktusů? Mám pocit, že při takovémto "druhu" zimní sezony snad nemají noťasy ani žádnou zimní stagnaci ...

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 16.01.2015 19:37:16

Já tomu už nerozumím - FRC mi v ložnici při +20C a dostatku světla nerostou, na chodbě ve tmě při +15 se budí rostou...
Ale protože je jaro tak se aji želva probudila a shání něco k jídlu, pěkně nasraná...

    
napsal(a):: Jirka1
IP: 212.79.---.--- 
datum: 16.01.2015 16:15:51

no já třeba mam feráky v ložnici a nerostou.Teplota tam bude tak řekněmě těch 17,18 a někdy méně,jak se větrá.No a ve sklepě kde jsou ostatní je tak těch 12,13,ze začátku tam bylo 16 jak bylo teplo venku.No snad to tam neroste ve sklepě, ,dlouho jsem tam nebyl a je to stejně naštosovaný v bednách.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 16.01.2015 08:41:54

Admine, jakou máte na zimovišti teplotu? Není to probuzení feráků také ovlivněno tím, že, jak jste psal, jste sezonu protahoval až k listopadu? Na zimovišti mám standardně 14C a nic podobného jsem nikdy nepozoroval.Ale přesně pro tyhle důvody sezonu-lépe řečeno zálivku-nekompromisně ukončuji začátkem září, tudíž v současné době jsou rostliny již 4,5 měsíce bez vody a celkově do prvního zalití tedy budou muset přečkat zhruba 7 měsíců, a to včetně semenáčů, bez pardonu.Co neobstojí, samo se vyselektuje a co vydrží, ustojí pak všechno.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 14.01.2015 22:30:04


Únor ještě trochu zapeče ze začátku, ale asi to bude o tom čaji

To je můj tip, ale dělat dneska nějaké předpovědi, přitom jak je planeta zničená je opravdu jen loterie...

Kdyby sněžilo až do července bych se tomu vůbec nedivil.

Kaktusům ovšem na zimovišti není dobře, feráci mně začali růst - aby ne když venku bylo +15C, a jak vypadá ferák, který roste potmě netřeba popisovat...

Čert aby to všecko...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 14.01.2015 18:25:59

Admine, zdravím novém roce! Bude letos zima podobná těm minulým? Máme největší mrazy za sebou a dál už čeká jenom vlažný čajíček? Nebo se to zase všechno vymrazí někdy k začátku jara? Co myslíte?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 31.12.2014 22:07:47


A co to máš za práci + kvalifikaci jestli to není tajné.
Třebaže bych nějak pomohl, třeba aspoň dobrou radou.

PS: Dneska se mi zdál úsměvný sen - ( se stane jednou za 10 let ) - nastupoval jsem do firmy v USA

a povídám " Tak jsem si myslel, že psychopati v práci jsou jen u nás. Zmýlil jsem se..."


    
napsal(a):: Jirka1
IP: 212.79.---.--- 
datum: 31.12.2014 19:40:10

Ano prosim jenom u rostlin,i to je moje zbožné přání.To co se děje mezi lidma u nás třeba v práci,to už snad hraničí se vším.No nic.....at to roste ,kvete a vysévejte.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 30.12.2014 23:36:15


Něco jsem tam musel napsat...u nás se to třeba takhle komolí.
Ano 2.2. už bude líp. Snad.
Teď je -14 C a stále klesá...

Tak hodně trnitosti v novém roce, ale jen u rostlin !

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 29.12.2014 08:45:59

Zdravím všechny, admin aktualizoval úvod webu, tak jen dopřesním-Na Tři krále o hodinu dále se neříká-to rčení zní takto:Na Nový rok-o slepičí krok, na Tři krále-o dva dále-myšleno tím ty dva slepičí , na Hromnice(2.2) o hodinu více. To už podstatně přesněji vyjadřuje přibývání dne.A také-Na Hromnice-půl píce-to bývalo myšleno pro hospodáře, jako vodítko pro kontrolu zásob krmiva,hlavně sena.Tak šťastný Nový rok!

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 21.12.2014 10:38:51


Záleží jak rychlé ty změny budou.

A protože se ukazuje, že většina druhů mírného pásma se subtropům nestihne přizpůsobit - hynou - až vyhynou.

Toto hynutí vlivem tepla již se projevuje u nás na horách Jesníky, Krkonoše atd..

Ekologický místní sytém bude podlomen právě těmito vyhynulými druhy a ještě těmi zavlečenými nejagresivnějšími. Tady v lese už rostou místy pouze porosty Netýkavky žláznaté, jen vyholené smrky a dole toto - vypadá to jako na trifidí farmě a za letních veder to pěkně smrdí...

Nevzniknou tedy nové ekosystémy ale monokultury nebo něco na způsob kalamitných rumovišť, a než se to ustálí do rovnováhy tak to bude trvat.

Z jihu sem bude migrovat to nejhorší...třeba jako malaričtí komáři...nebo chorvatské přístavní krysy.

Polární ekosystém přestane existovat se vším jak tam dosud bylo...

Nakonec se tolik naředí salinita v Grónském a Sev. moři, že Golfský proud zkolabuje. Teplota v Evropě poklesne -60C
Zalehne to tu ledovec 3km tlustý, Moravskou bránou se protáhne až k Vídni. Ježto mamuti už nejsou k mání tak člověk zde scípne hladem a taky s dřevem na topení to nebude tak jisté...

Hezký den.


    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 20.12.2014 09:18:29

Otázka tedy zní:
Může se s tím Země jako celek vypořádat například tak, že z polárních oblastí se stane "mírné pásmo" a u nás - v nastávajících subtropech budeme žít botanicky a zoologicky ve složení podobném například dnešní severní Africe? Že sem prostě bude migrovat fauna z jihu a zavlečeme zbytek rostlin odtamtud? Naše současné druhy se přesunou víc na sever ...
Vyhynou polární živočichové a zmenší se poměr souše k vodstvu?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 19.12.2014 20:09:09


Ano, počasí se mění na subtropické a ty změny čím dál víc místních organizmů těžce nese.

Také přibývá škůdců, dokonce se přes zimu vesele množí.

Mimořádně to škodí půdě, ornice musí zmrznout, jinak se rychleji vyčerpává (množí se mikroorganizmy).

Dá se tedy hovořit o globální katastrofě.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 16.12.2014 19:14:26

Krásná péefka
Chci se zeptat: Je to jenom můj pocit, že zimy bez mrazů oslabují - v našich zeměpisných šířkách všechny organizmy, včetně toho lidského tak, že se to postupně rok za rokem nějak vnitřně sčítá? Nebo je to jenom tím, že rok za rokem stárnu a ztrácím fyzičku?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 17.11.2014 08:17:42


Ono to počasí je dneska fakt nevyzpytatelné -
Dle synoptiků to vypadá na průval polárního vzduchu - teploty budou příští víkend kolem nuly...

Každopádně se ti hajzlíci moc nechlubí s tím, že se hroutí Západoarktický štít, daň za spalování fosilních paliv
jednou bude přírodou předložena.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 16.11.2014 17:44:44

Spékání substrátu-co to je? Nač se trápit s rúznými frakcemi štěrku? V substrátu mám štěrk o velikosti ne 6 mm, ale klidně i 20 mm, voda proteče a při mém způsobu závlahy- zálivka během dvou po sobě jdoucích dnů, horem,žádné spodem-je zaručena vlhkost substrátu nejméně po 48 hodin a bez nebezpečí slévání či přemokření. V jednoduchosti je krása.
Dlouhodobá předpověď dává naději na stěhování kaktusů až začátkem prosince, tvrdší povahy můžou stěhovat možná až po 10. prosinci.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 15.11.2014 21:04:27


To Podokýnkář - při Vašem počtu kaktusů a s tím vyndáváním ! to vypadá na charitu nebo Confidor...

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 15.11.2014 21:02:00


Já jsem také informační zdroj!
Ale ta věrohodnost...
No každý ať si upraví podle svého! - Pochopitelně uvařit dobrý substrát pro tu či onu rostlinu je výsledkem mnohaletého bádání a zkušeností, leckdy draze zaplacených, to se shodneme.

Samosebou kdo nacpe jednu frakci štěrku do substrátu nemůže se divit že se mu to speče, správně mají být tři frakce 2 - 4 - 6 mm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Antuka se používá jen na vyložené mexiko - AST, ARC, TBC jinak není důvod pro vápnění substrátů !!! Ale i u těch fytů ji úspěšně nahrazuji opukou nebo břidlicí. K tomu písek + štěrk různé zrnitosti 1-8 mm s trochou Agroperlitu nebo Keramzitu...nespéká se nic.

PS: Spéká se jen začátečníkům, honem s tím něco udělejte...

PS2: Antuka je nedostižná pro Haworthie, vyzkoušejte !

Dnes mi poprvé vykvet titanopsis semenáč heč ! V substrátu má 20% antuky...
    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.11.2014 17:22:00

Tak, stáčení ročních období mě asi brzy přivede k činu. Daruji, nebo prodám 2/3 sbírky. Zbytek vždycky na konci října vyjmu ze substrátu, očistím a do března uskladním zabalený do větracích krabic. Takto, podle nevyzpytatelného zimního počasí budu kytky přenášet ven na balkon a zpět domů do sklepa.

Jde o to, že při současném způsobu zimovacích teplot a mizerných světelných podmínek kytky v substrátu do jara přesychají a škůdci řádí. Nemám rád chemii a nebudu ji zavádět. Nejlepší řešení je mobilní řešení - vyrovnávat akčně světelné i tepelné podmínky podle zvratů počasí.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.11.2014 10:06:16

... začal jsem používat lávu různých frakcí, myslím si, že pemza podléhá rozkladu podobně jak píšete u antuky. A to tu ještě nepíšeme například o přidávání grandioritu, se kterým mám podobné zkušenosti, spékal se mi v substrátu do podoby monolitu

  Antuka a půdní směs  
napsal(a):: Honza
IP: 185.26.---.--- 
datum: 08.11.2014 09:38:16

Zdravím všechny znalce a experimentátory v oboru složení půdních směsí! Antuka - ano (vždy a principiálně důležitá), - ne (přežitek, prodejní fenomén, okrasný prvek v květináči. Ve starší literatuře doporučovaná pro zvýšení propustnosti substrátu,údajně nahraditelná zvětralou a drcenou škvárou, v současnosti prezentovaná a doporučovaná pro téměř všechny druhy substrátů, mírně zvyšující jejich zásaditost. Narazil jsem ovšem na velmi věrohodný informační zdroj, který soustavné používání antuky v půdních směsích nedoporučuje a to vzhledem k její postupné zrnitostní degradací až na téměř prachový podíl, který může naopak prodyšnost substrátu silně omezit až do jeho utěsnění. Pokouším se tedy o náhradu antuky pemzou zrnitosti 1-3 mm. Nedoufám, že na tento dotaz budete reagovat "hromadně", přesto díky moc za jakýkoliv názor! Hezký podzim.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 05.11.2014 20:11:07

Počítejte u nás (Morava)spíš s počasím odpovídajícím září - říjnu.
Bude jezdit jedna okluzní fronta z Atlantiku za druhou +10 C a střídaná vzduchem ze Sahary +25 C. Fučet bude ze západu, poté zas z jihu a tak na střídačku. Semtam déšť popřípadě bouřky. Mrznout asi bude až na Ondřeje, popřípadě na svatého Jana...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 03.11.2014 16:22:10

Tak jak to vidíte na listopad? Bude ještě foukat fén, nebo se už stěhovat s polovolnými kulturami zpátky nebudeme ...?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 28.10.2014 09:47:55

Odkazy dávat povoleno

http://www.epristroje.cz/zahrada-basetech_meric_vlhkosti_pudy_basetech_bt235pt,_vlhkomer_pudy-643419161-926425157-0/

Není to špatné za ty peníze, pro velkou sbírku bych to rozhodně doporučil, ovšemže v praxi se vám stane spíše toto: Zalejete " bo dobrý " a přijde dvojitá studená fronta z +30 to klesne na +4 jako minulý týden. Tma, zima, a mokro vidíte v květináčích i bez vlhkoměru a třetí den to začíná pěkně plesnivět...co teď s tím, že ?

Spíše tedy koupě pořádného barometru - meteo stanice aspoň za 1000 Kč, doporučuji e-bay deutschland, nebo čínské nákupní weby - leckdy s dopravou zdarma, tam jsou ceny i o 300% nižší tedy to co tu stojí 2000 Kč tam pořídíte za 700, či 500...

  Měřič půdní vlhkosti  
napsal(a):: Honza
IP: 141.0.---.--- 
datum: 27.10.2014 19:39:10

Konečně jsem našel vcelku věrohodný webový odkaz na dostupný měřič půdní vlhkosti! Pro zájemce-na webu stačí vyťukat do vyhledávače dané heslo. Mně to ukázalo jednoduchý a údajně velmi spolehlivý přístroj za velmi přátelskou cenu! Níže kopíruji text prodejce:

"Měřič vlhkosti se jednoduše zapíchne do země a na stupnici od 1 do 7 měří vlhkost půdy. Přiložená srovnávací tabulka ukazuje ideální vlhkost pro rostliny."

Vím, že nejlépe je spoléhat na vlastní zkušenost a instinkt, ale přesto, kdo stojí o kontrolu vlastního odhadu situace s další zálivkou, snad by to stálo za to!

    
napsal(a):: Jirka1
IP: 212.79.---.--- 
datum: 27.10.2014 09:10:16

No ten měřič půdní vlhkosti,pokud je tak jsem ho neviděl,ale stejnou službu udělá obyčejnej multimetr a sním poměřit odpor.Nic složitého.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 26.10.2014 12:23:01

No jo, no, ale gymna, noťasy a některé zimovzdorné, které měly být na zimu zatažené se ještě tváří, že chtějí růst a to není dobrý.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 25.10.2014 20:48:57


No vidíte a já zrovana sprašuji ariáky..
Volné kultury jsem preventivně zandal už před tím průtržem.
Ale zatím se to drží dneska i výsevy byly venku..

  Měřič půdní vlhkosti  
napsal(a):: Honza
IP: 185.26.---.--- 
datum: 25.10.2014 18:25:26

Zdravím všechny úklidové jedince i rodinné čety snažící se kytičky zazimovat kamkoliv! Já to uzavřel dnes, jako poslední přešly do sklepa matky roubovacích podložek (Echinopsis hybrid.) a to pro značné předešlé přemokření zeminy v miskách (dosoušel jsem to na zakrytém venkovním parapetu na JV straně). Zaujal mne před časem článek nabízející "speciální měřič" půdní vlhkosti v květináčích. Nijak jsem na to nereagoval, přesto by mne zajímalo, jestli o tom někdo z Vás slyšel nebo s tím má nějaké zkušenosti (jakékoliv). Přeji slunečný podzim!

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 24.10.2014 15:38:38

Uklidím nejspíš ještě během dneška a zítřka, i když jsem jen ve 220 m.n.m. Budu ale ještě všechno před úklidem na zimoviště vevnitř na slunku dosušovat. V substrátu květnináčů je ještě hodně vody.

    
napsal(a):: Jirka1
IP: 195.113.---.--- 
datum: 23.10.2014 20:38:06

No já jako vždycky už jo,ale prostě jinak nemůžu,jelikož kytky vozim autem z chaty a nedokážu rychle reagovat na danou situaci ve zvratu počasí,takže samozřejmě by tam být mohli ještě,ale prostě už tam nejsou a navíc je to tam docela vysoko 500m.n.m.No jen fosuláče tam ještě čekají,takže tak.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.10.2014 15:06:45

Tak jak to všichni vidíte? Už jste sklidili z letního stanoviště a zazimovali?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 12.10.2014 09:03:31


Ano tohleto je vymývačka pod úrovní základní školy.
Led se tam nahromadil v zimě a protože to má nějakou setrvačnost to tání, nejvíc je ho právě teď. Ale určitě ne nejvíc v porovnání s normálním stavem r. 1970. Ledovce se nadále tříští a obr kry se odlamují.

Loňská poslední zálivka byla 14.12...
Tak tu bylo vedro a tak se to sušilo, že listopad +20 a prosinec +25 byl jako srpen...24.12.se šlo koupat v řece...kaktusy na zimovišti potom trpí, je to čím dál horší všecko.

Na Silvestra jsem byl v Poděbradech, tam mohli mít všecky kaktusy celý rok venku, lidi se koupali v Labi...


    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.10.2014 06:24:40

Zase tedy účelové matení hlav lidí ...
To se zálivkou teď v závěru (?) sezóny je pro mě rok od roku větší dilema.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 11.10.2014 22:21:51


Teorie jsem ani nečetl (zbytečné), obrázky jsem viděl...
no kromě pitomosti děsné lidské, nic vyjímečného.

V Antarktidě se hromadí led proto porotože TAM JE TEĎ ZIMA kristepane !!!

Jestli se ho nahromadilo víc než za posledních 50 - 100 let pochybuji, protože tenkrát to neměli jak měřit. Je ale fakt, že současná zima v Antarkitidě byla srážkově bohatší než jiné zimy a tak to je o trochu více.

Uvidíme jestli se šprýmaři ozvou po létě, to jest jak to tam bude vypadat až mine březen duben...řekl bych že katastrofický úbytek, víc než je zdrávo, protože Západoarktický štít se stále hroutí, bez ohledu na to kolik ledu plave v šelfech, GO tedy stále postupuje.


    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.10.2014 05:36:23

Otázka pro admina: Na Seznamu.cz dneska ukazují ubývající zalednění v Arktidě a neopak přibývající plochu zalednění v Antarktidě. Doprovází to několik odůvodňujících teorií. Co si o tom myslíte?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 01.10.2014 00:23:50


Na víkend plánuji ještě mexiko pozalívat a sundat tabule, protože se to až příliš suší.

Do gymen ve volné kultuře nalilo a schne to nějak pomalu, protože to je východní strana.

Tradičně se budu snažit sezónu natáhnout co nejdýl, ale rychlost s jakou jírovce odhazují kaštany je alarmující, to by mohlo předpovídat vánice koncem října, je třeba se mít napozoru.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 30.09.2014 17:48:23

Zdravím, nemáte tady někdo věštecké schopnosti? Rád bych věděl, jak dlouho ještě půjdou odpolední teploty ke dvacítce ...

část sbírky mám totiž ještě pěkně zalitou a rád bych věděl,jestli tu větší část už nechat tak, jak je - na suchu. Z časových důvodů jsem neměl možnost už skoro půldruha měsíce kytky zalít a teď, v poměrně teplém počasí se bojím před zimním obdobím jejich následného přesušení tu ještě dlouhou dobu do jara.

Tedy pro 2/3 sbírky se teď ptám sám sebe i někoho tady jestli mám ve svých 230 m.n.m ve Zlíně ještě důkladně zalít, nebo to jen zalitím "postrašit," nebo prostě dál už jen sušit.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 14.09.2014 00:48:29


Blíží se tropy, tady už vlastně jsou i s tím lejákem...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 18.07.2014 08:54:22

Díky za vysvětlení a za pokus. Synek bude mít zase námět ke hrám.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 17.07.2014 21:20:26


Supercela je obyčejná buňka válcovitého tvaru v kumulonimbu kudy proudí nahoru a dolů vzduch jako píst. Je 10x až 100x větší ( na šířku) než běžné komory v normálních oblacích tohoto typu.

Tornádo se vivine tak, že superbuňka má někdy takovou sílu, že prorazí pokličku - horní vrstvy ledového vzduchu v 15 - 20km.
Je to jako odšpuntování vany. Ledový vzduch se řítí dolů vnitřkem cely po spirále a teplý vzduch stoupá okolo rychle nahoru je to tedy vír dvojitý. Jakmile se ledový vír dotkne povrchu zesmkého, středem tohoto víru může být přisáván opět teplý vzduch a to obvykle s velkoooooou razancí...
Uvolněná energie odpovídá středně velké atomové bombě...

Tornádo si můžete vyrobit snadno doma: Do 2L PET lahve dáme 3/4 vody obrátíme nad vanou kolmo dolů a při vylévání horním konec láhve párkrát prudce zakroužíme...vzduch se tlačí do láhve vnitřním chobotem voda (simuluje ledový vzduch shora) vytéká vnější trubicí, láhev se vyprázdní bleskově....
    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 17.07.2014 19:11:42

Navážu trochu na svůj minulý dotaz - k meteorologii a jejím jevům. Dneska zrovna na Novinách.cz v Seznamu.cz uveřejnili fotky jedné supercely v Americe. Rád bych věděl, jaký je rozdíl mezi "obyčejným" tornádem a supercelou. Díky za odpověď.

  Re:  
napsal(a):: RC
IP: 109.231.---.--- 
datum: 14.07.2014 09:37:57

Reakce na příspěvek od "admin"
Spolehlivou předpověď vám dám - a to tu že, ozonová vrstva se u nás začne obnovovat až v 8 měsíci a to je taky měsíc kdy je konečně zdrávo jít na slunce...
Co se týče informací na netu jsem k tomu dost skeptický, protože neodpovídají skutečnosti, a průměruje se to zpětně, k předešlým létům, čili hodnoty průměru se neustále posunují aby nebylo vidět drastické změny. V květnu - či červnu dát na přímé slunce rostliny či člověka je hotová poprava.
Dobrý den.
Na webu -cactusmineral- jsem objevil Váš odkaz na -Rajče- a Vaše fota konkrecí. Jsem dokonalý laik ,který pracuje 14 let v rubáních dolů OKD.V uhelném a kamenném pilíři často nacházím různé zkameněliny(rostliny,větve,kmeny ),taky mnoho pyritů,chalkopyritů,kalcity apod.Viděl jsem i pyritové konkrece,ale minulý týden jsem objevil konkreci velkou 70-73 cm v průměru.Podobné vápencové jsem na netu zahlídl,ale tohle je asi prachovec,možná jílovec(nevím).Neporadíte mi ? Rád bych Vám poslal fota,ale nemám Vaši emailovou adresu.
S pozdravem René Costache,Karviná

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 16.06.2014 20:56:13


Spolehlivou předpověď vám dám - a to tu že, ozonová vrstva se u nás začne obnovovat až v 8 měsíci a to je taky měsíc kdy je konečně zdrávo jít na slunce...
Co se týče informací na netu jsem k tomu dost skeptický, protože neodpovídají skutečnosti, a průměruje se to zpětně, k předešlým létům, čili hodnoty průměru se neustále posunují aby nebylo vidět drastické změny. V květnu - či červnu dát na přímé slunce rostliny či člověka je hotová poprava.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 15.06.2014 14:40:57

No, možná máte trochu pravdu, i ty nafialovělé kakty mám... Popálené nebyly kaktusy, spíš kytky "naše," mírného pásma. Pokud máte doma okrasnou zahrádku, možná jste si všiml. Růžím se spálily v jednom, dvou dnech květy, denivkám starší listy, lomikamenům se tím "osmažením" zkroutily listy, podobně i některým menším skaliničkám ...netřesky ani tak ne, ale jovibarby "šly do žluta." Horské kytky všeobecně utrpěly víc, a to se říká, že na horách slunko pálí dvojnásob ...
Nejhorší na tom je, že sluneční záření je ( podle mého mínění ) klidně v sezoně měsíc, dva v pohodě a pak naráz, zcela neočekávaně stačí den, dva a je všechno v háji. Proto se tu ptám admina, jestli se někde dá najít spolehlivá předpověď stavu ozonu v té které dané oblasti u nás .

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 15.06.2014 09:35:14

Tak.Výstava u nás včera završena, kytky odvezeny, výsledek-vše v pořádku, k popálení nedošlo.Opět se mi potvrdilo, že rostliny je potřeba co nejdříve zvykat na slunce , nezchoulostivět.Takové kytky mají potom lehce nafialovělý nádech, možná nejsou tak líbivé, jako ty více opečovávané, ale za to s nimi nehnou ani čtyřicítky.Jsem přesvědčen, že odolají lépe i výše zmiňovaným výkyvům ozonové vrstvy, samozřejmě podle rodů.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 13.06.2014 18:11:45

Tak. Nevyznám se vůbec v předpovědích stavu ozonové vrstvy, ale díval jsem se na netu, tam uvádějí Hradec Králové, kde přiznávají extrémně nízký stav. Včera v kombinaci se stojatým vzduchem - výsledek popálení kytek, které rostly na daném místě dva roky zcela "bez potíží." Admine, ptám se: "Dá se najít solidní předpověď stavu ozonu alespoň na den, dva v jednotlivých lokalitách u nás?" A ještě se ptám: "Jak rychle se v čase mění stav ozonu nad zemským povrchem? Jsou ty výkyvy čistě lokální záležitost, nebo na jak velké ploše nad Zemí se vlastně dějí? Jakou to má vlastně dynamiku?"

Letos ještě budu nejspíš hodně vymýšlet jak pohnout vzduchem venku, mezi kytkami. Přijde mi to snad ještě důležitější, než stínění ...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.06.2014 18:15:45

A palba slunka pokračuje. Nevěřím už ani na nějaké "ochlazení" v příštích dnech. Zahradník ze sousedního zahradnictví natáhnul stínící sítě. Já tak ještě ( bočně ) neučinil, v bláhové naději, že podpořím pohyb vzduchu tím, že nebudu stínit. Vzduch se dá krájet, vůbec se nehýbá. Část kytek nemůžu zastínit, technicky je to nemožné ... tam už neobstály ani netřesky, drží se jen cylindroopuncky a masivní druhy echc. Co se nepovedlo spálit loni, to se povede letos.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 11.06.2014 18:44:06


Radši ten polostín, ale pořádnej, tak aby slunce na to svítilo jen dopoledne do 10h, nebo pozdě odpoledne od 18h. To počasí už není normální, a u nás je daleko tepleji než v Mexiku nebo Africe...
A nejhorší jsou ty tepelné šoky, minulý týden jsem chodil s čepicí, te´d to vypadá jako totální blábol, ale předminulou sobotu bylo dokonce 1C pod nulou...Co na to sukulenty venku si každý musí risknout sám.

    
napsal(a):: Podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.06.2014 16:57:30

Ještě dodám k předchozímu a k Vaší minulé odpovědi - letnit chci jen "běžné" a všeobecně odolné druhy haworthia, gasteria,crassula. Zatím, "na zkoušku" - celodenně ve stínu či polostínu. Co tomu říkáte?

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.06.2014 06:44:43

Paradoxně nebo zákonitě? Kaktusy zatím venku v pohodě, ale na jihozápadě trpí především kytky "domácí." Netřesky, lomikameny apod.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 10.06.2014 21:37:37


U těch sukulentů bych byl sakra opatrný, je to případ od případu co může být venku.

Jinak tu je příšerně, teď je půl desáté večer a stále je +28 C a smrad z hutí mittalu k tomu.

Šílené !

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 10.06.2014 20:11:12

Zrovna před nástupem veder jsem se bavil s jedním kaktusářským kolegou. Říkal jsem mu, že hodlám letos letnit většinu sukulentů a on se ptal,že proč? Vždycky mu jdou ve skleníku dobře. Já je mám na parapetech a tyhle teplotní škoky na pár dní nahoru a na pár dní dolů, palba slunce a pak zase "tma" v málo větraném prostředí, to ty sukulenty hrozně ničí. Tak proto maximum z nich letos ven. Jenom na ně mít venku místo.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 07.06.2014 21:46:30


Kaktus potřebují hlavně vzduch...
Dneska jsem zalil výsevy, což asi byla kravina
jenže ono to zrovna tak zabralo do vegetace, tak proč ten rozjezd neudržovat. Je mi jasné, že krčklovice už stojí přede dveřmi...
No zítra to odvětrám a v pondělí...vyhodím.
Ty vedra se mně nelíbí ani trochu.
Tady zřejmě bude přes +40C ve stínu.
Jde o život, ale prej se má trochu zatáhnout, tak aspoň spáleniny by nehrozily.
Gymna venku jsem také zalil, nechci přijít o poupata, dostaly vodu s trochu stimulátoru auxinu vylepšeného adaptenem.
Zítra budou muset hned zrána pod hadru.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 07.06.2014 20:35:09

Naprosto souhlasím s aktuálním komentářem ohledně počasí na úvodní straně. Zatím je to pro kytky dobré - noční teploty u nás ještě pořád klesají nad desítku, na konec června slibují deště ... taky jsem dneska řádně zastínil, ale jsem zvědavý, kdy přestanou noční poklesy teplot a nastoupí celodenní vedro. Nerad bych měl potom dobře zalité kakty. Podpaření a hniloby mně v minulých letech vzaly pár kytek. Zatím by mi snad letos vykvetlo i koště Přemysla ze Stadic, nechci to ovšem zakřiknout. 7)

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 19.05.2014 20:35:03


Doteď se to ani nehlo - jsem vysušil před tou tlakovou níží a už to nechám až na léto.
Už budu vysévat vždy jen na podzim. To klíčil i holý písek...

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 12.05.2014 12:53:06

S těmi výsevy je to zajímavé. Nemám dobrou zkušenost s tím, co se seje v dubnu, ale už i v březnu. Je fakt, že tedy seju spíše obtížnější druhy(horizonty, mastusy, sclero apod.), ale nejlépe vycházejí prosincové a lednové výsevy. Přitom březen a duben je považován z hlediska výsevů za dobré měsíce, ale já takovou zkušenost neudělal. A týká se to i semen, která v lednu klíčila a ta samá po dvou měsících ani ťuk.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 10.05.2014 21:37:39


Výsevy frčí ty co vyklíčily v listopadu.
Co jsem sel v dubnu, květnu, teď ani nebrnklo...
Další téma na článek...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 09.05.2014 14:36:53

Souhlasím s novým úvodním komentářem. Letos to vypadá všeobecně na příznivý rok pro vegetaci, nejen cizokrajnou, taky naši domácí. Nechci zakřiknout, samozřejmě!
Výsevy taky zatím pofrčí, což?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 09.04.2014 21:16:12


Jelikož nepršelo půl roku - je docela možné, že se to všecko vyvalí zase v jednom - dvou měsících naráz...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.03.2014 17:04:40

Letos tedy vzácná shoda! Taky jsem to všechno o tomto víkendu ( 22.,23.3.)vypráskal ven. Aspoň se můžu spolehnout, že si letos někdo dobře zapamatuje, kdy jsem skončil zimování.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 22.03.2014 22:11:35

Já už jsem to risknul

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 18.03.2014 16:09:20

Odstaveček o kaktusových plánech a vývoji počasí na úvodní straně mě docela uklidňuje. Už před čtrnácti dny jsem začal víceméně ze zoufalství zalívat zimovzdorné, i tak některé přeschly pod vzkřísitelnou úroveň. Pro mnohé kakty ( jižní amerika ) letošní přezimování fantazie, paráda. Pro ty, které by se měly z letošní zimy těšit venku katastrofa! To jsou paradoxy. Přeschlo to a mnohde namrzlo víc, než v loňské, pořádnější zimě. Fuj!

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 23.02.2014 21:36:12


To je taková moje teorie: Na Zemi vesměs nepravidelně dopadají velké asteroidy. Je jasné, že mezi jedním a druhým dopadem je nějaká doba. Čím víc se ta doba prodlužuje tím zákonitě se zkracuje interval do druhého dopadu. Na to jsem našel i matematický vzorec. Ten paradoxně tvrdí, že se to nedá předpovědět, protože ne minulost, ale budoucnost rozhoduje o délce toho intervalu. Ten druhý dopad. Jisté je jen - že jednou příjde.Víme z předloňska velikonoční mráz byl -7C a kakty byly venku. ještě v poledne bylo skoro kolem nuly ač slunce pálilo. Na zahradě pomrzlo 50% listové plochy všech rostlin. Moje kakty ve skleníku vydržely, protože jsem je zajistil. Přízemní pařeniště na Vysočině schytala -13C a leckde bylo dost kaktů na vyhoz.

Před cca 15 lety bylo v květnu -10C. Celodenně !!! Druhý den bylo zničujících celodenních -2C a to jsem v předvečer nevydržel a celou volnou kulturu pořádně zalil. Moje kakty to vydržely až na 2 gymna v tom ledu. Vystěhovával jsem ten rok brzo do březnových mrazíků 3.3. Kolega co to vynes ven až 22 dubna v hicech, v květnu vyhodil 2/3 sbírky.

Asi tak.
Dal bych si pozor a byl připraven.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 23.02.2014 08:55:34

Zdravím. Admine, trváte si na tom průvalu arktického vzduchu?Myslíte si, pokud k tomu dojde, že to bude až po 20. březnu a ty mrazy budou opravdu celodenní nebo jen nízké poklesy v nočních hodinách?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 21.02.2014 19:35:30


Loni bylo hůř. Kytkám jsem chtěl také vysvětlit, že celý březen fičí severák a je -10 C a tma jak v ranci, že teda nemůžou ven.

Celá řada gymen se naštvala a nechala se vynést do popelnice...

A jak mi scípne gymno, tak to už je co říct

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 16.02.2014 13:34:03

Ano, právě jsem si to tam prohlížel. Byznysmeni poroučející stále a pořád větru dešti. Státníci, vševědoucí, pro které "řeči o změnách klimatu" jsou jen příležitost k tomu, aby předváděli svoje nafouklé ego ... nic se neděje.
Dokud to poznání klima neotříská celosvětově všem lidem o hlavu většina bude jakékoliv změny udatně popírat.
Jenomže až si to budou ochotni a schopní všichni přiznat, pak už bude pozdě.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 16.02.2014 08:52:45

Dnes ukazovali satelitní snímek, na kterém je ta obří tlaková níže pěkně vidět . Neskutečně velké, zasahuje od severu Ameriky přes Atlantik až nad Britské ostrovy. Prakticky po celou zimu.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 15.02.2014 10:13:36

Možná, snad dá se vysvětlit lidskému rozumu, ale nevím jak to vysvětlit těm kytkám. Odpolední teploty na slunku k šestnácti, venku na trávníku rozkvítají pampelišky. Na jižním parapetu sukulenty v plném růstu ...

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 13.02.2014 15:33:52

Už je to všecko tak dodrbané, že fakt nevím.
Jeden mrazový týden v únoru stačil.
Druhý asi příjde až to v dubnu vytaháme ven...

Nezalívat nic a myslet na to, že je stále únor a zima, i když to tak nevypadá. Teploty srazit větráním. Nějak se to utřepe snad.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.02.2014 17:45:19

Stokrát proklínám letošní způsob zimy.
Dlouhodobé teploty nad nulou zimovzdorné kytky vysilují, když je zaliju, "zákonitě" přijde mráz a potrhá v nich pletiva.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.02.2014 05:13:04

Před rokem jsme se tady bavili o tom, že každá zima se musí někdy pořádně vymrazit. Bude to ještě platit i pro letošek? Zatím bylo u nás mrazivé období dost krátké...

Co říkáte na současný stav počasí, kdy se v Rakousku a Itálii sype sněhu dost a u nás zatím pořád jen neslano, nemastno?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 28.01.2014 20:21:39

Asi by to byla pohroma.

1. Stáčení ročních období je normální jev řízený hvězdami trvá asi 150000 let (naprostý odhad, teď to přesně fakt nevím) kdy se to posune o 1/4 roku směrem dopředu. Čili před dvěma cykly nejvíce mrzlo v červen, červenec, srpen,....potom se zima posunula na září říjen, listopad, a teď by měla být = nejkratší dny = prosinec leden, únor, ( je v tom pochopitelně setrvačnost o jeden měsíc, než to vychladne )- Je to normální astronomický jev.

2.Stáčení ročních období vlivem globalizačního zničení planety člověkem je způsobeno soustavným oteplováním horních částí troposféry = narušení běžných přírodních cyklů = katastrofa z které nic dobrého nepojde, protože nemá žádnou pravidelnost a následky jsou neodhadnutelné.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 26.01.2014 14:56:19

Váš nový komentář k počasí mě vede k následující úvaze:
"Pokud se bude skutečně stáčet roční období i s výhledem na následující roky, mám představu, že by se daly některé druhy kaktů skutečně úspěšně odzimovat "venku," tedy v teplotách do nuly v období řekněme půl října - první dekáda ledna samozřejmě úplně bez zálivky, dobře "zatažené," od půlky září nezalité. Jako odpočinek by jim to mohlo stačit. Jejich novou vegetaci bych si pak troufnul začít na jižním okně hlavně u těch kytek, které kvetou brzy na jaře už koncem ledna, začátkem února. Například typově bruchii, andreae ap. Co tomu říkáte?

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 12.01.2014 16:28:50


To nic není, mně se začíná probírat Cephalopentandra eccirhosa, tak jsem to včera zalil a teď čekám jestli dva kaudexy za 2400Kč nepudou do kopru...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.01.2014 21:22:28

Tak, jak si stěžuju na současný stav některých zimovzdorných kaktů mám taky obavy z noťáků v době případné "posunuté zimy" tedy, kdy tyto kakty mají jít zalité pomalu do vegetace - únor, březen.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 11.01.2014 20:14:48

Jen mám obavy, že tohle tříměsíční teplé počasí je na úvěr - hádejte z čeho...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 06.01.2014 17:49:20

No potěž! Půl roku zimování-nezimování. Půl roku zima. A kaktusářská sezona nikde.

Pro Pavla - cylindroopuncky už mám několik let a venku bez potíží stejně jako echc. triglochidiatus, coccineus. Už několiklet v pohodě ... Letos se to ovšem, některé kusy přepilo a nesvraštělo, jiné zase naopak extrémně seschly. No, nebude to do jara žádná sláva.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 05.01.2014 18:31:27


Všimněte si jak dlouho ta jihoatlantská cirkulace trvá. Naprosto letní režim. Tohle až se převrátí a začne se sem od pólu valit arktický vzduch - tak jak teď má, bude to zase trvat 4 měsíce nejmíň.
A protože nad lednem jsem už také udělal kříž (spolu s hypercyklónou nad Anglií), vychází mi to na únor, březen, duben, květen... potom ty hromady roztajou a budem dávat kytky ven !

Rád bych se pletl !

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 05.01.2014 16:12:13

Zimovzdorné echinocereusy-jenže KDE zimovzdorné?V naší klasické plískanicové zimě-to asi těžko. V tomhle je asi potřeba udělat si jasno a smířit se s tím, že v našich podmínkách nebude PLNĚ zimovzdorného nic. K těm echinocereusům-podle mě by mělo stačit, pokud od začátku září nedostanou absolutně žádnou vodu a to až do začátku sezony, tj. někdy konec března. Seschnou, svraští se, to ano, ale taky nic víc a pak je možno je klidně mít-samozřejmě podle druhů-klidně do-20C, ale s krytem, který zamezí nekontrolovatelnému ovlhčování. Neexistuje zálivka přes zimu, i kdyby srdce krvácelo!A důležitý je i pohyb vzduchu, samozřejmě, mkdyž to jde.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 04.01.2014 19:35:42

Souhlasím s tím, co píšete.
Končíte slovy:" ...tohle mě netrápí."

Jenomže já začínám mít špatný pocit, že kytky na které jsem posledních pár roků vsadil -totiž na zimovzdorné echinocereusy- to počasí začíná trápit. Přijde mi, jako by začly strádat. Čekaly příchod pořádné zimy a tohle neslano-nemastno bez dlohého zalití v teplotách nad nulou je vysliluje. A já nevím, co s tím, snad by i po zalití "rostly," vzaly si vodu, ale když potom uhodí nečekaně mrazy popraskají naopak pletiva, jak se mi stalo před čtrnácti dny u cylindroopuncií whipplei.

A to mají být u nás prosím superodolné kytky!
Čert aby to spral všechno na jednu hromadu!

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 03.01.2014 08:51:37

Zdravím podokýnkáře,admin se asi někde rekreuje.No je fakt, že asi tak v období let 1992, 1993 šla zima taky hned do léta, na začátku července přicházely tropy, pak zase tuším 1995, 1996 propršela obě jara až do půli června, pamatuji se na to dobře, nebyli jsme s to zasít kukuřici no a pak se to zase tak nějak uklidnilo, ale začaly přicházet ty bleskové povodně.Tuhle o tom dost obsáhle povídal klimatolog Cílek, ale uváděl tam ještě jeden jev, který nemá s globálním oteplováním asi nic společného, bohužel si nevzpomenu, jak to nazýval, ale má se to nějak periodicky opakovat, po desítkách let.
Na spřízněných forech taky jdou úvahy o tom, že by kytky mohly být venku, ale já osobně souhlasím s tou vlhkostí vzduchu, to je prevít a proto ať jsou kytky klidně zazimované, tohle mě netrápí.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 02.01.2014 10:48:33

Tak, admin nikde. Odpovědi žádné. A přitom bych se tak rád zeptal, co si myslí o stáčení ročních období letos. Solidní mrazy zatím jaksi v nedohlednu. To nám letos na zimu nebude stačit ani květen. Možná se dočkáme jara až v červnu. Nebo snad žádné jaro nebude a skočíme letos rovnou do parna? Co si o tom myslíte ...
Mimochodem, nebýt toho vlhka ve vzduchu, mohla být letos gymna - kromě těch paraguají, uruguají a brazílií všechna komplet ještě venku.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 14.12.2013 23:17:02


Většiná ovčanů hojně zpracovaná masáží hovrnmentu má za to, že globální oteplování neexistuje...

Jedinec schopný samostatného uvažování - velice rychle příjde na to, že GO neznamená že bude furt teplo, ale že především
SE OHŘÍVAJÍ HORNÍ VRSTVY TROPOSFÉRY !!!

V praxi to znamená , že se bude dít čím dál více vyjímek, a to co vypadalo jako křivka " Byskydy " se změnilo na křivky " Himalájí"

Letošní rok je toho důkazem jak vyšitým

leden - duben zima, mráz, květen povodně, červenec srpen tropy, září zima, říjen - prosinec trvající podzim...

Říkám tomu počasí DÁVKOVÉ

GO existuje a je zaviněné člověkem.

Stránky nevím, údaje se falšují aby se stádo neplašilo, je to velký problém najít relevantní informace...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 14.12.2013 16:12:42

Dnešní titulky: Izrael kolabuje pod přívaly sněhu.
Komentáře lidí? Výsměch globálnímu oteplování.

Mám rozečtenou brožurku "Gymnokalicia brazilského jihu a včetně výskytu v Uruguay." Rok 1992. Autor Bohumil Schutz. Tam se píše:"... v posledních letech bylo stále častěji hlášeno, že v Rio Grande do Sul napadl sníh. Vzbuzuje to doměnku, že pociťujeme v této oblasti vliv takzvané malé doby ledové, protože jižní pól zvětšuje svůj vliv a je obava, že oblast slunovratu bude posunuta. Rovněž tak je nápadné, že během posledních 20 až 30 let zmizely z pampy všechny cereusy, o kterých se podávaly zprávy ještě z roku 1940 a malakokarpusy v jediné mrazivé periodě po tisících zmrzly a vyhynuly...

Můžete prosím napsat odkaz na nějakou stránku, která sleduje v nějakém matematickém modelu vývoj celosvětového počasí za dobu posledních třiceti, čtyřiceti let, odkdy snad družice mapují tyhle záležitosti? Dá se to, co seděje s počasím nazvat jenom tak jednoduše jako globální oteplování nebo malá doba ledová?

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 16.11.2013 20:45:35


Konec dobrý všecko dobré, i s tím tajfunem...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 24.06.2013 19:12:01

Ano, psal jsem tady o předpovědi pro kraje ČR na Seznamu.cz. Díky za odpověď.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 23.06.2013 22:41:49


Já udělal předpověď na 14 dní a vychází - v naší lokalitě beze zbytku. Pokud , ale čtete předpovědi pí. Honsové na netu, pak se nedivím.

Bouřky z tepla - tzv. průvalové, lokální, nedají se prý přesně předpovědět - jen že budou , třeba od pondělí do pátku ale kde přesně se neví. Tolik vědci z špičkovým vybavením radary a infraoptikou a... Honsovou.

Já dodávám, že bouřky z tepla rostou z vody jako každý kumulonimbus a ten vyroste nejčastěji nad přehradou, luční plochou s velkým výparem, nebo nad městem , či průmyslovou oblastí, kde je hodně kondenzačních částic - smog, prach.
Potom ty kumulonimby táhnou tzv. bouřkovými koridory - nejčastější trasou jejich chodu, ty jsou známé už 100 let, ale kde se takový kumulonimbus vyleje a vyzvarcí kroupy to se opravdu těžko odhaduje. Většinou tam kde je nějaká diskontinualita terénu či atmosféry.

Bouřky z fronty jsou na celé frontální čáře a pohybují se rychlostí vlastní frontě. Ušetřený nezůstane nikdo. Postupem do vnitrozemí se ale fronta vyždíme a srážky slábnou. V extrémním případě dorazí jen masa studeného čistého vzduchu při absolutně slunečném počasí. Takovou vysušenou studenou frontu z východu jsem zažil jen jedenkrát v životě a je to klenot mezi met. úkazy. Někdy postup fronty zbrzdí překážka - terén, zvrstvení atmosférických vzdušin a fronta se může zbrzdit.
V podstatě každá brázda NT je frontou.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 23.06.2013 09:00:54

Jeden jednoduchý dotaz, možná vyžadující i složitější odpověď. Na zlínsku teď předpovídají už pátý den děště, bouřky a ochlazení. A ono pátý den za sebou nic. Skutečně se taková věc, tedy ochlazení s dešti nedá ani ze dne na den spolehlivě předpovědět?

    
napsal(a):: anonym
IP: 178.72.---.--- 
datum: 13.06.2013 23:04:50


Na lokalitách je to
a, volná kultura
b, velký výpar vlivem expozice
c, daleko sušší vzduch než u nás cca 30%
d, nedostatek houbových patogenů
e, kořeny ve větší hloubce a volněji než u nás v květináčích    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.06.2013 22:24:13

PS: K těm malým echinoc. viridiflorusům. Docela by mě zajímalo, jestli se to hnití může stát i v přírodě, na stanovišti téhle kytky. Podle posledního pozorování na těchto kytkách to přihnívání pochází z oblasti kolem odkvetlého květu. To je v současném vlhku "vstupní brána" pro hnilobu těla té kytky.

Ale hodně podobné klimatické podmínky má ta ÚESÁCKÁ kvetoucí kytka i v přírodě! Tak proč mi to doma ve volné kultuře hnije a tam, ve stejně vlhkém jaře to přežívá???

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.06.2013 18:47:39

No, nekteré chc. viridiflorusy skutečně přihnily. Velice žinantně řečeno, mimochodem. Čekám však další dny spíš polojasno,i teploty nejspíš solidní, ať si teda chodí přeháňky o dobře odvětraná gymna do kterých dál už nepoteče nemám strach.

    
napsal(a):: anonym
IP: 178.72.---.--- 
datum: 10.06.2013 22:15:11


Už jsem měl vyset minulý týden.
Zítra do toho prásknu.
Kelímky a písek už mám.

Zalít můžu i za veder, pak je ale třeba stínit.
Není to efektivní protože se to natáhne a musí se to sušit.
Miniatury jako SLC, RBT a pod mohou skutečně přihnít.
Ale není problém odrovnat tak i velké Astrophytum.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 09.06.2013 20:29:02

Zalil jsem pěkně důkladně, rozbahněním. Doufám, že teď nepřijdou vytrvalé třicítky bez nočních poklesů teplot, podpařit to teda nechcu. Co si myslíte o vhodných možnostech teďka vysévat, nějaké bouřky budou ...

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 09.06.2013 10:21:04


Honem jsem to pospravoval, odvětrání, vysušení a dneska jen sprašuji, mám jakousi formu G. lafaldense, voní to jak blázen, celý balkon zavoněný. Bez vylepšeného počasí by ale nebylo co machrovat. Předpověď se týká spíše Čech než Moravy.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 08.06.2013 09:22:23

No, tak se modlím, aby Vám ta předpověď na úvodní straně nevyšla. Všechno, co nebylo zalité deštěm se teď snažím dohnat se zalitím, třetina gymen má nasazená poupata. Paradoxně moje oblíbené malé echinoc. viridiflorus které přestojí v zimě v pohodě naše největší mrazy teď, když do nich nateklo z poloviny počtu odešly do země velkého ducha. Howgh. To mě teda netěší...

    
napsal(a):: anonym
IP: 178.72.---.--- 
datum: 06.06.2013 20:27:18


Stojí to všecko za h...
Gymna ve volné kultuře slité, 5 dní to neschne a stále mrholí do teho plus ta zima, pak to začne asi plesnivět.
Jakmile vyjde slunce očekávám hned, že naskočí lokální bouřky a průvaly, potom se zřejmě ochladí.
Jinak bych řekl, že to je horší než loni. Už se začíná projevovat vliv slábnoucího Golfského proudu, protože letos vůbec není Západoatlantské proudění, které drželo náš pás izolovaně od polární čepice ledového vzduchu a ten se tu teď dostává v hojné míře. Zaděláno na světový průser.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 06.06.2013 05:43:22

Tak odvolávám co jsem napsal v oddělení "Chcípl vám pes?" o tom, že minulá podoba fóra byla lepší.

Teď jsem se díval do historie zápisů tady v "Počasí" a je tu krásně s loňskými daty vidět, že letošní červen jede u nás na Moravě podle loňského roku jako přes kopírák, v Čechách tedy letos deště mnohem větší. Uvidíme, jak to bude dál s podobností vývoje počasí v dalších týdnech.

Rozdělení komentářů do témat má tedy taky něco do sebe. Dá se možná dochovat líp a přehledněji ta starší historie zápisů.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 04.06.2013 23:08:37

PS: jo a lidi co to nadloubali pak doma zjistili, že jim tam ten "import" neporoste

    
napsal(a):: anonym
IP: 178.72.---.--- 
datum: 04.06.2013 23:07:21


No dvě poslední sezóny stály za prd, a tahle to dorazí.
Jo to byly časy když jsem sadil kakty venku a na podzim je pak nemohl najít :-)

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 04.06.2013 00:25:51

Tak pro tohle mám porozumnění.
Pro městskýho člověka asi největší potíž je najít vhodný místo k takové "akci." I když pod lampou bývá největší tma... a pak je to tajný cíl vycházek.

Až na to počasí, kdy chč.je studeně do kytek by to bylo všechno OK.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 02.06.2013 21:59:44

Je to třeba zasadit na opravdu dobře drenážované místo.
Já to sadil na kamenouhelnou haldu, nebo železniční násep. Nebyl problém, jen to potom nešlo vytáhnout... Ale při kopání jsem měl skvělý pocit ,
že 1. doluji importy
2. že se to může
3. taky tak i ty rostliny vypadaly :-)))

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 28.05.2013 06:06:57

No, právě. Řeší to dočasně neřešitelné -nedostatek místa pro kytky. Taky to má svoje mínusy. Zasazeno koncem dubna, některé kytky jsou už teď v porostu skoro k nenalezení, hledat tak podle GPS, jedna odešla od kořenů, jinak po měsíci ale 90% zazených OK.

    
napsal(a):: anonym
IP: 178.72.---.--- 
datum: 26.05.2013 19:47:27

... ee to jako venkovní výsadba do volné přírody ?
Mám již za sebou, více to trní a zmnožuje i počet žeber.
Jenže před zimou to člověk pak musí vykopat a donést z lesa domů a doma, jak to porovná, se pak diví co to má za schoury ve sbírce...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 217.112.---.--- 
datum: 15.05.2013 14:02:45

Tak tady - na zlínsku - podobné počasí máme. Jenom toho času na sbírku je rok od roku pořád méně. Letos zahájen experiment - výsadba kaktů na paseky. Zatím jak je čas průběžná fotodokumentace. A zatím rostou, uvidíme jak dál. Ke konci sezóny podám zprávu.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 12.05.2013 18:54:31


Zakořeňuji celou sekci Gymnocalycium (pochopitelně naráz) a to počasí se mi moc nehodí do krámu...
15.5. jsem to měl poprvé zalejt podle plánu, no asi ten plán posunu.
Počasí musí být absolutně přesné, teploty do + 25C a polooblačno. Mám to venku, igelit nahoru igelit dolů, skáču kolem toho jak opice.
Letos i tak budou ohromné ztráty v sukulentech, nemíním to číslo ještě navyšovat. Nezbyde než čekat no.


    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 25.04.2013 16:57:01

Tak zalito všechno po probuzení, i když letos u některých kytek po rozpačitém probuzení.
Jestli mají poslední roky nějakou podobnost v počasí, pak je to asi absence jara a podzimu. Zimy jsou vážně dost bohatý na srážky a ta léta do kterých to hned skáče zase dost suchá. Prý se to podobá počasí v Kanadě, tvrdí vzdálené příbuzenstvo z Toronta. Takže ty vivipary a křovíčka cylindroopuncie budou mít budoucnost.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 19.04.2013 19:59:54


M. Kůrka tvrdí špatně, nebylo tam datum 1.4. ?
Kytky si vodu nevemeou zato plísně a hniloby ano, spory začnou klíčit a klidně vyhodíte i obyčejnou MML proliferu...

Teprve loni jsem testy prokázal, že na substrátu nezáleží, hniloby jedou stejně jak v humusové černozemi tak i v čistém písku, protože substrát není inertní nikdy dlouho...

Tento důkaz mně stál polovinu výsevů mexických druhů...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.04.2013 18:33:30

Letos je to u mě tak - polovina kytek mrazuvzdorek se napila bez ohledu na noční mrazy, druhá půlka zase nechce ani teď, když jsou noční teploty kolem deseti nad nulou. Vysvětluju si to tak, že teplo dorazilo, ale světlo, slunce, není na place kde tyto kytky pěstuju ještě skoro vůbec k vidění.
V tomto naprostý souhlas s adminem!

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 12.04.2013 14:25:47

Pro podokýnkáře-M.Kůrka z Plzně tvrdí, že opravdu mrazuvzdorné rostliny si ani po zalití vody nevšimnou a vezmou si ji, až nastane ten správný čas.Nevím, nezkoušel jsem to.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.04.2013 16:23:24

Pro Pavla: no, bohužel to vypadá, alespoň v mých podmínkách, že to tak je. Člověk čeká, že vyzraje na přírodu, že nebude muset uklízet na zimu nic do sklepa, ušetří čas, místo a prachy a nic z toho tak nakonec není.
Hrozí tu jenom jedno nebezpečí, správně načasovat tu jarní zálivku a mít správně napité kytky k podzimku, než budou vraštět těla. V "teple" zimované části pokusných kytek jsem našel dvě mumie, kakty neměly dostatek vody v těle před zimováním a do jara už nedožily. Ovšem naopak ty tvrdě zimované pod plastovou stříškou byly OK dokud jsem je nezalil - blbec - do období přechodu nula+, nula-. Potom padly dvě kytky na vymrznutí kořenů. Tož, takové jsou letošní zkušenosti

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 11.04.2013 13:58:23

To je právě ono. Zimovzdorné-ale spíše bych řekl mrazuvzdorné-teď docela frčí.Pořád si ale myslím, že zima u nás a v Americe je nebe a dudy kvůli vlhkosti vzduchu.Takže já ty zimo-mrazuvzdorné mám přes zimu v suchém nevytápěném skleníku a ven jdou normálně v březnu-dubnu.Nechat to venku na přímém působení povětrnosti se mi nechce.Naše zimy jsou neustálené a nevyzpytatelné.Ty rezavé skvrny, jak píše podokýnkář, souvisí s vlhkostí.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 10.04.2013 19:12:17

Zrovna dneska šla víc než polovina všech kytek ven. Letos jsem provedl srovnávací test zimovzdorných. První půlka těch kytek byla zalitá už před měsícem, ty byly na suchém mrazu celou zimu venku, druhá půlka v suchu nad nulouve sklepě, dostaly vodu až teď. Uvidíme rozdíl, první skupina má po letošní zimě rekordní nadílku rezatých skvrn po tělech, druhá půlka už nedočkavě nasazuje na květ...a pak zimujte tvrdě.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 09.04.2013 21:19:27


Myslím, že my hodnotit nebudeme, ale tahle planeta nám to pěkně spočítá, což už se děje.

Je 100% pravděpodobnost, že to nepřežijeme...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 01.04.2013 18:27:35

Myslím si, že na délku slunečního záření mají velký vliv různé lokální příčiny - doprava, průmysl apod. Vždyť o desítky metrů výš je často délka denního osvitu podstatně vyšší - inverzní počasí. Různé počítačové modely vývoje počasí jsou dneska, myslím si, k ničemu - vychází z poměrně krátké historie sledování počasí. Myslím si, že hodnotit s jasnějšími závěry budeme nejdřív tak za patnáct, dvacet let podle četnosti mimořádných jevů v projevech počasí.
Nejsem ale žádný odborník

Pravda je, že jsem uklízel loni postupně kolem 25.10., podle všech předpovědí budou kytky ve sklepení víc než půl roku než většinu postavím ven ...některé noťáky například musím napojit dřív, rebucky už mají nasazeno nedočkavě na květ,začínám je mlžit, ovšem na parapetu, samozřejmě. No a světlo, světlo na prvním místě zatím skutečně moc není

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 29.03.2013 22:54:32


Ale děje, nedostatek slunečního záření je hotovou katastrofou pro všechny živé organizmy. Za 4 měsíce eviduji jen 4 dny sluneční tady celkem což je pohroma.

Stáčení ročních období znamená posun podzimu do zimy, zimy do jara atd. a je přirozeným přírodním procesem. Jen je docela možné, že jsme to urychlili, protože normálně to má trvat 10000 let asi.

Globální oteplování není o tom, že bude v zimě tepleji jak se běžný plebs domnívá ( hojně masírovaný propagandou ), ale že se přehřívají horní vrstvy troposféry, což může vést k mnohým neblahým důsledkům, třeba že zkolabuje Hadleyho buňka, nebo se začnou tvořit hypercyklóny - jako byl Kiril či ještě něco horšího.

Už byl o tom natočený i film, tsunami a potom to zmrzlo všecko...myslím, že se velice trefili...

Kaktusy ve sklepě chytaj rezavé fleky, už začínám vyhazovat, není to dobré ani náhodou.

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 29.03.2013 17:06:54

Je to nepříjemné, ale zas tak zásadního se nic neděje-i kdyby se kaktusy stěhovaly až po 20. dubnu, tak to doženou. Bude se muset hlídat stínění a přivykání na světlo. Pokud pomineme mrazuvzdorné, tak stejně se u drtivé většiny ostatních zálivka provádí nejdříve až v období toho 20. dubna, takže do té doby jsou na sucho, maximálně se rosí.Jde tedy hlavně o to přivyknutí na světlo, a to jde zkorigovat.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 29.03.2013 04:22:49

Pro admina:
Zajímavé poznámky k počasí na úvodní stránce ...
Dřív se s oblibou říkávalo ustálené sousloví:"Převládající charakter počasí bude ..."
Mám pocit, že počasí meziročně i sezónně už ztratilo jakýkoliv ustálený charakter. Jak si vysvětlit, že skáčeme ve stejných ročních obdobích v po sobě následujících letech teplotně z extrému do extrému? Hodně mi to připomíná občasně zveřejněné obavy z rozpadu normálního fungování Golfského proudu.
Chci se zeptat, co u Vás znamená to stáčení ročních období. Znamená to jejich "posun v kalendáři?" Zima se stále víc posunuje na místo dřívějšího jara? Já mám osobně pocit, že je to spíš jako v příběhu o hodinách s jednou ručičkou. Roční období se střídají naprosto zmateně.

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 27.03.2013 11:16:51


Je to čím dál umornější cokoliv pěstovat, nejen kaktusy a sukulenty, taky na zahradě kytky, zelenina , stromy chcípou a nakonec bude řada na lidech...

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 27.03.2013 11:16:36


Je to čím dál umornější cokoliv pěstovat, nejen kaktusy a sukulenty, taky na zahradě kytky, zelenina , stromy chcípou a nakonec bude řada na lidech...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 24.03.2013 14:47:31

Nechci malovat čerty, ale pro polovolnokulturní myšlenkáře nastávají právě roky sebezapření. Nezbude než venku pěstovat jen ty největší kaktusářské "plevely." Já už teda pomalu selektuju jenom podle nalezišť noto. submammulosusy, gymno.neuhuberii a gymno. gibbosum - chubutensePotom echinoc. viridiflorus, esco. missouriensis a cor. vivipary. Nějaké to opunciové křovíčko kolem a končím ...

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 21.03.2013 22:43:32

Letos to je totálně podělaný.
Nedávejte ven dřív nic než od 15 dubna.

    
napsal(a):: gym.
IP: 109.80.---.--- 
datum: 18.03.2013 18:29:23

Díky.já vím já jenom že už bych to měl rád na stole a mohl to chodit očumákovávat no jo tak ještě počkáme

    
napsal(a):: pavel
IP: 213.168.---.--- 
datum: 18.03.2013 18:04:26

Sice šel dotaz na admina, ale já si tipnu-počasí se bude lámat až okolo Velikonoc. Do úplňku nelze změnu čekat. Na druhou stranu-co komu uteče? Zdá se mi, že se okolo toho vynášení ven dělá poslední dobou moc velký povyk.Význam to má u mrazuvzdorných a snad ještě kvůli sluníčku, ale no tak se holt trochu přistíní, za čtrnáct dní si rostliny přivyknou a jede se dál, žádné drama se nekoná...

  počasí  
napsal(a):: gym.
IP: 213.226.---.--- 
datum: 17.03.2013 17:10:50

Zdravím Vás všechny..vyzkouším tohle forum po odmlce,ale to minulé bylo lepší zdá se mi.
Admine prosím alespoň maličkou předpověď kdy už se alespoň trošku oteplý,abych to mohl vyfrkat pod stříšku.to je hnus letos-jindy už jsou kytky venku a teď to padá furt dost pod nulu..

    
napsal(a):: Admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 23.11.2012 23:43:20

Snad přes zimu se tu k tomu dostanu a zas se to trochu rozhýbe. Počasí se má změnit na prosinec asi přijde sněhová klamita tak uvidíme.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 19.07.2012 01:01:38

Zdravím též, věřím, že kaktusáře tohle počasí může těšit zvlášť pokud kytkám nepřivodili nějakou zbytečnou přetržku v růstu a kvetení. Toho jsem se dopustil bohužel tak ve třetině sbírky já. Nezbývá než doufat že nás teď nepostihnou nějaká extrémní vedra a sucha.
Nevím jak jinde, ale u nás to déšť jenom tak šidí, veliká mračna, temno jak před tornádem a potom nic. Docela by mě zajímalo, kde se to vlastně všechno vyprší ...

    
napsal(a):: pavel od jičína
IP: 213.168.---.--- 
datum: 18.07.2012 07:07:51

Zdravím, počasí těchto dnů snad těší kaktusáře, ale zemědělce ani omylem.Typický monzun, všechno stojí, u nás včera 30 mm, řepka se pomalu otvírá, pšenice začínají černat-no prostě jedna báseň Leč jak pravil jeden můj již nežijící kolega-nezoufat, vše se v dobré obrátí a velkého bohatství nabydeme

    
napsal(a):: anonym
IP: 178.72.---.--- 
datum: 07.07.2012 08:17:26

To počasí je hotová poprava. Tady nejde nic už celý rok.
+16C v zimě tak to rostlo i ve sklepech, potom mrazy pod 30C, to že tady napěstuji něco to je už jen zázrak. Plody opadnou hned takže o nějakých semenech ani nemůže být řeči. Mamle rostly krásně najednou to začalo vraštit růstové středy a už to odnožuje. Na horách je mnohem menší rozptyl teplot, začíná docházet k inverzi klimatu, no sami jsme si to zařídili...

  aktuální stav  
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 07.07.2012 07:32:17

Ano, letos dvojnásobně hlídám větrání ve sbírce, podle mých zkušeností je to snad ještě důležitější než dokonalé stínění.
Jak vidím výčet těch pohrom u Vás do přesazování se asi tak brzo nepustím.
Největší obavy jsou z toho, jak budou vypadat kytky po pár dnech, kdy se člověk vzdálí a nebude mít max. kontrolu nad stavem věcí. To platí i pro pokojovky.

Poupata ( zatím )neopadávají, s těmi plody to ale začíná být podobně jak píšete Vy. Myslíte si, že dřív opadlé nedají kvalitní osivo? U gymno v tom dužnatém plodu nemůžou dozrát po dřívějším opadu?

Teploty tady na valašsku zatím do 40°C poslední dny max tak 37,38°C. Byl jsem v Brně, tam je to asfaltové peklo vážně na zdechnutí.
Jinak, pokud budou tahle léta podobná i dál dám se nejspíš na lofky, strombocacty, eriocacty a jiné podobné, "extrémní" kytky ze skalních ploten.
Trochu se divím té likvidaci sekce mammilaria u Vás, mohlo by jim letošní počasí "vyhovovat" ale možná vlastníte druhy citlivější.
Věřím tomu, že proti předčasnému opadu poupat a snad i plodů pomáhá brzké ranní mlžení, ale nesmí se té vody moc dostat do půdy, pak se zas bojím uvaření kořenů.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 06.07.2012 18:02:34

No loni opadala poupata z 300 rostlin u 299 kusů, letos to samé ale s plody... Co napsat slušného už. Nic. Vzhledem k globálnímu oteplování nečekejte žádnou úlevu celý červenec, v Čechách bude o trochu lépe než na Moravě. Dneska tady kolem +40C v Ostravské pánvi takže chcípe všecko, extrém na extrému už druhý rok, a pořád se to zhoršuje. Bilance je žalostná :

1. sekce thelocatus, mammillaria a eryosice zrušené už v květnu
2. několik kaktů spálených ptačím trusem, nejde udělat nic.
3. bedna gymen na vyhoz uvařená
4. komplet uvařené kvetoucí sinningie, čekal jsem 4 měs. až vykvetou...
5. komplet zlikvidované kvetení kal
6. zahrada spálená
7. výsevy po přesazení nejde zakořenit scípou
8. nové sukulenty - nezakořenily rovněž scípou z veder
---
No není lepší vyprdnout se na to začít chlastat ?

PS: loni jsem psal jestliže to bude stejný tak s tím šlehnu...., ale je to ještě horší... než loni a to byl příšerný sezon.

  Okurková sezona  
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 06.07.2012 13:23:45

Zdravím Pavla od Jičína,
jasně, máte pravdu. Komentáře na fóru tu nějak trochu váznou, ale bude to asi těma okurkama. Nevím jak u Vás, u mě letos gymna kvetou ostošest, tak běhám trochu i s tím štětečkem a snažím se opylit jako pilná včelka.
Tož příští rok zaseju zase vlastní, abych měl co sklízet. Jinak Vám závidím, jak tu někde píšete, že jste dopřesázel, já mám na kakty vždycky nejvíc času až v těch letních parnech, kdy bych nejraděj lehl a nic nerobil mám konečně čas na přesazovačku, no myslím, že to ani není optimální doba ten čas červenec/srpen. Mějte se!

    
napsal(a):: pavel od jičína
IP: 213.168.---.--- 
datum: 06.07.2012 09:05:09

Zdravím tohle kdyby někdo dokázal, tak je to na Nobelovku Ale vážně- zalil bych, jakmile se přiměřeně ochladí, další vývoj nelze předvídat, může to být tak i tak.

  Tak co, stagnace?  
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 06.07.2012 00:07:39

Zdravím a tážu se na nemožné. Dá se podle nějakých indicií předpovídat, jak se po horkém červenci vyvine letošní srpenec? Zalít se už bojím pomalu i sukulenty, které nevydrží bez vody 2-3 dny. Tedy některé druhy Delosperm. Nastartoval jsem tedy stagnaci a rád bych se té potvory oškivé zbavil. Jaké jsou reálné šance, přijde skutečně ochlazení a bude déledobé?

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 20.06.2012 00:06:36

Musím zaklepat, ale zatím jsem nic neuvařil, nebo se to zatím nikde "nepřiznalo." No, uvidíme jak nám vyjde ve Zlíně čtvrteční naplánování táboráčku pro děti. Poupata jsou u mě na gymnech OK, násada veliká, rozkvetla zatím tak 1/4 z nich. Ale z bouřek a průtrží "z vedra do vedra" mám kvůli kytkám taky obavy.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 19.06.2012 22:59:12

Čerta starýho leda.. nic nepomáhá. Zas odhodily carminantha a spol. poupata pro extrémní vedro. Zalejt to tak to pohnije, výsevy teláku zazimovány -letní stagnace, minulej týden to mrzlo, tak co už s tím ? Ani ty karfióly na zahradě nejdou dobře.
Asi se dám na filatelii...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 17.06.2012 17:43:02

Přichází čas o kterém jsem nicku Gym. tvrdil, že to nebude problémem. Nuž, odříkaného chleba největší krajíc ... jde se vařit dobře zalité kořeny... neboli půl království tomu, kdo zajistí pohyb vzduchu ve sbírce a pokud možno brzké vysušení substrátu v květináčích.

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.06.2012 23:57:34

Hmmm, tak zítra přijde na řadu zase vnitřní parapet.

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 12.06.2012 23:01:29

Zatím mi deště fakt hatí plány snad od pátku to povolí, ale gymna trpí...Červen je měsíc gymen, je-li deštivý je po parádě...Snad jen skleníkáři mají nějakou šanci. Holt to bude muset ještě vydržet, ale co nakvétá teď je jasné, že semena nebudou a tky focení nepadá na váhu...prostě opruz Taky nevím kam to nanést, čtvrtek bude nejstudenější z týdne...

    
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 12.06.2012 17:43:32

Rošáda pokračuje - kolotoč přesunu kytek ze sucha do mokra zatím funguje, navíc loňský Biogen v půdě ještě funguje, takže trhání květináčů přichází nyní v potaz... + navíc je možné, že se dostaví i nějaké trhání rostlinných pletiv, což ovšem nebude k , ale jen ke .

  Re:  
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.06.2012 21:17:24

Reakce na příspěvek od "admin"Ono je i dost zima, nejen mokro na to otvírání gymen, mám to pod igelitem od vystěhování a nelituji. Nemít to krytí tam, čili volně - děsná představa...Tak radikálně se změnilo počasí od roku 1992. Mně to trvalo trochu později než mi to došlo že volně s kaktusy tady už nelze. Jsou ovšem místa v republice, kterých se výkyvy počasí vůbec netkly...Lomnice n. Popelkou, až na těch 5 metrů sněhu před pár roky..... To se to potom machruje.
Na tom parapetu během tří dnů něco proschlo, něco nasadilo poupata a něco začlo chystat etiolizaci, takže podle aktuálního stavu roztříděno a umístěno opět ven. Kytky které jsou v současné době suché naopak vystaveny k příležitostnému zalití medardovským deštěm. Spoléhám se na to, že to všechno nějak "vybalancuju."

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 11.06.2012 19:25:52

Ono je i dost zima, nejen mokro na to otvírání gymen, mám to pod igelitem od vystěhování a nelituji. Nemít to krytí tam, čili volně - děsná představa...Tak radikálně se změnilo počasí od roku 1992. Mně to trvalo trochu později než mi to došlo že volně s kaktusy tady už nelze. Jsou ovšem místa v republice, kterých se výkyvy počasí vůbec netkly...Lomnice n. Popelkou, až na těch 5 metrů sněhu před pár roky..... To se to potom machruje.

  počasí  
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 11.06.2012 15:22:54

Deště, neděště, musí to jít z parapetu zase zpátky, co je suché půjde "pod okap" a naopak, mokré se stěhuje pod plexi. Doufám jen, že to bude všemu ku prospěchu.

    
napsal(a):: pavel od jičína
IP: 213.168.---.--- 
datum: 11.06.2012 09:07:23

Kakty jsou přikryté stříškou, přísun vody řízený, sprašovat se nechystám, včera jsem fotil rozkvetlé stramiňáky-bomba-zatím tedy chválím

    
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 10.06.2012 21:51:17

Ono vás to tenhle týden přejde s tou chválou...
Nemůžu sparšovat gymna na balkoně, ani fotit nové položky, proto humus...

  počasí  
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 10.06.2012 21:45:00

Období dešťů - právě probíhá zkouška toho, kolik vody ustojí zimovzdorné kakty v tomto vlhkém období.

  počasí  
napsal(a):: podokýnkář
IP: 79.170.---.--- 
datum: 09.06.2012 19:47:52

Souhlas s Pavlem od Jičína - je to ideální příležitost, jak nechat odrůst letošní dubnové popáleniny. Ovšem nesmí do kytek vytrvale lít ( což je u mě v části sbírky problém ) a teplo kéž zůstane kolem té dvacítky.

    
napsal(a):: pavel od jičína
IP: 213.168.---.--- 
datum: 09.06.2012 19:20:25

Koukám jak blázen, zbrusu nové forum ale proč humus? Počasí přímo výborné, lehce pod mrakem,vlaho-dalo by se říci přímo prorůstové

  POČASÍ - (nadávky povoleny)  
napsal(a):: admin
IP: 178.72.---.--- 
datum: 09.06.2012 10:31:27

Cvičný provoz nového fóra - to je ale humus co, asi se to nakonec do toho Medarda překlopí


Nový příspěvek
nick
 
předmět
 
email (neveřejné)    
text
    
57-3pět  =  
Vyplňte kontrolu proti SPAMu.

TOPlist