Akce

Návštěvy sbírek a akcí:

 

AKCE 2018 tentokrát Praha:

 

 

Hlavní výstava klubu v BG UK Na Slupi aneb jak se upéct ve skleníku.

To bylo kaktusářské směřování, ke kterému jsem se sbíral léta. Oproti BG v Troji, kde jsme málem umrzli zaživa (viz níže), tady byly teploty o 40 C vyšší, což sice rostlinám vyhovovalo, ale návštěvy už po hodině toho musely mít dost, inu v Mexiku to peče a u nás - ještě víc!

Bylo vidět obrovský kus práce a spoustu kvalitních exponátů kaktusů, minerálů, sukulentů i jiných přírodnin. Děkuji hoši, že se inspirujete zde...

 

Tož vas tu vitam v tej Prahe :-D

 

Červený submamulák, a jak byl vidět.

 

Copiapoa hypogaea, tahle už něco pamatuje. Pěstování kopek není snadné.

 

Echinocereusy jsou fešáci i když nekvetou. A když ještě vykvetou...

 

Část hlavní expozice, místa na pochůzky bylo uvážlivě ponecháno dost, i dost kytek se vešlo.

 

Ti co mohli - došli. Ti co nemohli - se dobelhali...

 

Prodejní šílenství zahrnovalo hromady parádních kaktusů i sukulentů za rozumné ceny.

 

A hodně kytek bylo už i v květu...

 

Fronta na kaktusy, to se jen tak nevidí! Každý odcházel se dvěmi taškami...

 

Rostliny jenom svítily a kypěly zdravím.

 

To je ono!!!

 

Malachit 20 cm.

 

Hemimorfit, 25cm, patří k vyhledáváným kouskům do sbírek.

 

Septárie velká cca 30cm, tyto konkrece bývají předmětem zájmu mnoha sběratelů.

 

Septárie se vyskytují po celém světě, takové stejné jsou i u nás.
Směrem do středu: Sideritický dolomit, aragonit, kalcit.

 

I jiné přírodniny vhodně doplňovaly výstavu, škoda jen že úmorné vedro nutilo ke spěchu.

 

Konchologie - milenka nejvěrnější.

 

Nesmíme opomenout parádní sukulenty pana Hušnera.

 

Tato unikátní kolekce v perfektním stavu mně natolik zaujala, že v soutěži dostala můj hlas.

 

Import modré Commiphora eminii považuji za nejcennější rostlinu na výstavě vůbec.

 

Web Cactusmineral dává CACTUSMINERÁLNÍMU pojetí výstavy všechny palce hore!!!


 

Vlastní BG UK Na Slupi.

Se svými terasami a skleníky představuje příjemnou oázu uprostřed rušného města. K vidění je plno věcí - venkovní dendrologická zahrada, expozice hornin, skleníky, záchranná stanice pro papoušky, naučné tabule, pravidelné výstavní akce, atd.

 

Pro znavené poutníky je zahrada ideálním místem odpočinku.

 

Červen je čas rododendronů...

 

Slavná Carludovica palmata v tropické sekci.

 

Kvetoucí orchideje jsou vždy velkým lákadlem.

 

Aridní sekce zahrnuje kompozičně vyvážené skalky se stovkami kaktusů a sukulentů.

 

Jsou to expozice blízké přírodě, zde mexická část v trutnovské žule.

 

Konstrukčně je to něco jako skleník ve skleníku, což však může způsobovat přehřívání.

 

Nechybí ani tradiční "grusonárium" s velkými druhy.

 

Železitá arkóza a Euphorbia resinifera na skalce.

 

V teplotách okolo 50 C některé sukulenty opravdu trpí.

 

Je zde celá studijní sekce rodu Gasteria, zde G. rawlinsonii. Doporučuji!

 

Ve skalkách nalezneme běžné druhy - MML. hahniana, 15cm.

 

I ty vzácnější, třeba Browningia hertlingiana s poupětem se hned jen tak všude nevidí!

 

Nejlepší druh z mamilárek je bezesporu MML guelzowiana, pěstování už je trochu obtížnější.

 


 

 

 

FATA FATA 2018 aneb jak umrznout v kaktusovém skleníku

Někdy člověk něco mermomocí chce a myslí si jak to bude fajn..., avšak zde se mi vybavuje jedno staročeské rčení - " Milé zlého počátky leč konec žalostný..." No tak jsem šel. Skleník rozhodně stál za to, co ale nestálo za to vůbec - bylo velikonoční počasí s teplotou rovné 4 C a ledovým severákem k tomu. Tak nejdřív šup do skleníku:
 

Skleník FATA MORGANA je nudlové polykarbonátové monstrum s třemi ekosystémy a spoustou zajímavých rostlin a neméně zajímavým podzemím.

 

Do dnešní podoby byl dostavěn v roce 2003 a od té doby osazení rostlinami citlivými na pozitivní dusíkovou bilanci rostlo jako čert až srostlo dohromady a vytvořilo skutečný ekosystém. Pekelně však rostly i náklady na výstavbu - víc než 10.násobné překročení rozpočtu, celá akce byla provázená nechutnými tahanicemi, podvody, rozkrádačkami, tak jak to dovedou obzvláště v hlavním městě Praze. Je škoda, že takový ušlechtilý projekt se bez toho nemohl obejít, inu ono v téhle tanzanii če(rno)ši skutečně doprasí všecko...

 

Známá hlíznatá rostlina Eulophia petersii překvapí v reálu svou několikametrovou velikostí.
 

Stangeria eriopus je endemit z JAR a živá fosílie, velice vzácná cykasovitá rostlina.

 

Ibervillea maxima je oproti tomu mexickou rostlinou, rovněž s kaudexem.
 

V době osazování skleníku, u nás vrcholila vlna kaudexománie z let 1990 - 2000, a tak je ve FATĚ kaudexíkům vcelku hojně popřáno, čemuž lze jen blahořečiti.

 

I  v podzemí FATY je kaudexům věnována celá naučná sekce v "suché" části - kterou potom vhodně doplňuje část "mokrá" s velkým průchozím akváriem a pěknou vodní faunou.

 

Hojné orchideje s 15 cm květy v tropické části jsou skutečnou ozdobou.

 

Klasický koncert tvarů barev a vůní. K vůním nutno dodat, že tolik propagovaný parfém FATA, kde se splácá všechno dohromady nevoněl vůbec, zato jedna havajská skořicová orchidea byl dokonalý zážitek pro čichové buňky, jen jméno jsem teď zapomněl...

 

Slavná Vanda coerulea, návštěvníka překvapí kolik metrů zabere, a jak velké to má svazky kořenů ( přes 4 m ). Dnes na lokalitě již vyhubená, původní rostliny jsou vzácné, ale je možno si koupit  zahradní kultivary tohoto druhu. Doma bych to nechtěl, je to opravdu skoro strom.
 

Zato Medinilla magnifica i v typových druzích je již běžnou rostlinou hypermarketů. Nutno podotknout, že má taky velké rozměry a hodí se jen do bytů s vysokou vzdušnou vlhkostí... nebo do vitrín.


Strongylodon macrobotrys je další vzácnou rostlinou na pokraji vyhubení - kácením pralesů ve Filipínách. Již jsou rozjeté záchranné programy, protože druh z přírody zmizí do 3 let.

 

A teď, to už jsme úplně v tropické pralese...Aglaonema nitidum, var. curtisii.
 

Celkovou atmosféru dotváří tropičtí motýli, chováni jako dekorace, což považuji už za nešvar protože zatímco rostliny se nějak přizpůsobí, tito živočichové za pár hodin zbytečně hynou, a všichni chtěli ven za sluncem, zatímco venku přitom řádila ledová vichřice...

Je to takový megapodvod páchaný na nevinných jen pro zábavu. Ale lidé podvádějí rádi...

 

Za kaktusy je nutno se vypraviti směr doleva od FATY a nahoru, kdyžtak viz mapka areálu. Tam se v lese projde turniketem jako v lágru (nevím kdo to vymyslel) a dále ven ke kaktusovému skleníku viz tohle foto. To však byla taková zima, že na procházku zahradami stejně nebylo ani pomyšlení...opocená těla zhýčkaná tropickým skleníkem v ledové vichřici záhy brala za své...
 

Skleník jsem našel najisto - navedla mně intuice a vevnitř byla zrovna rozestavěná expozice , což bylo ještě zajímavější než kdyby byla hotová.
 

Některá zákoutíčka byla k nerozenání od přírodních lokalit a nebýt teploty kolem nuly člověk by se cítil jako v Mexiku. Nutno dodat, že pracovníci BG to esteticky to zvládli na výbornou, ale pěstění moc nerozuměli a tak se ke vchodu dostali nejcitlivější africké pachykauly, kteréžto již v době mé návštěvy byly v té zimě nenávratně kaput...

 

Hromady kamení a obr kaktusy, to byla Matesova Praha jak se říká!
Dokonce jsme tam na lokalitě i posvačili, jako na výletě v přírodě.

 

Celkový dojem byl však velice působivý, nikde nikdo, skučení vichru, mráz a obr kaktusy...
 

Našel jsem tam i novou lásku, jmenuje se Carnegiea gigantea!

Taková známost dycky bodne!

  

 

 

CHRUDIM Zamykání sezóny 2017   -   aneb proč mne už neuvidíte na burze:

 

Za rok 2016 toho moc nebylo a ani si nepamatuji co bylo, takže rovnýma nohama do 2017:
 

Časy se mění. Prodáte kaktusů o 1000 Kč víc než druhý a z nejlepšího přítele se rázem stane nejhorší nepřítel a co hůř - ještě bleskově objede ostatní přátele a poreferuje u nich tak, že se stanou také nejhoršími nepřáteli. A to máte štěstí, že vás rovnou nezabije. To jsme to dopracovali. Ale nechci se zde příliš s lejny zapodívati a e-mailovou korespodenci, kde ve mně bouchly saze, jsem už smazal.

 

Co k tomu dodat, teď na závěr roku? Celkem nic. Na takové akce jezdím zůčastnit se a užít si atmosféry (cha cha - bejvávalo), NIKOLIV VYDĚLÁVAT, na rozdíl od těch co maj 10, 20 i více stolů zajednáno do doby až zhasne slunce. Jelikož každý rok dostávám pozvánky na burzy všude možně po Evropě ( naposledy Chorvatsko, Polsko, Slovinsko, Slovensko, Německo, Francie, ba dokonce i nějací maníci z USA sami od sebe napsali - ale samozřejmě nemám na to čas), tam není problém aby se pro mně místo nenašlo, ale tady?
 

Darebákům z Chrudimi vzkazuji, že letos jsem prodal 100%, slovy sto procent, toho co jsem chtěl a ještě malou bednu navíc. I bez vás.

 

 
 

 

 

CHRUDIM Zamykání sezóny 2015

Po loňském totálním neúspěchu jsem se rozhodl nehodit flintu do žita, ale naopak - vzali jsme si to v Chrudimi na celý týden, takže byl čas jezdit na výlety po Vysočině ( Železné hory geomorfologicky k Vysočině patří), užívat si pěkného města i neméně pěkného okolí.

Samozřejmě, kaktusáře zajímá burza, ale uvedu to po pořádku.

1. Cestování - Bylo únavné a to jak do Chrudimi tak i po Vysočině, ale nakonec jsme zmatky vyřešily a vše dopadlo fajn. Dojeli jsme všude živi a zdrávi a dokonce načas.

2. Ubytování - Osvědčený penzion Krmelec, který vždy vyhoví i na poslední chvíli, odpovídá i velmi dobrou polohou - na všechny důležité cíle je stejně blízko.

3. Stravování - Doporučuji hospodu SPORT na kopci směr od Resselova náměstí JV směr na Novoměstké vedle Katastrálního Úřadu, nebo NEUPERSKÝ DVŮR dole na Masarykově nám. Jen v těch dvou se skutečně dobře najíte a za rozumné ceny.

4. Krajina - Vysočina je ohromná a lepší je auto než rizikové autobusy, že někde zatmíte a nedostanete se zpět. Vysočina je krásná a prozkoumávat jednotlivé městečka, pole, lesy a kaňony je opravdový zážitek. Je jistě zajímavost, že Chrudim ač už leží na hranici oblasti a jakoby v Pardubické nížině Labe, má přesto charakter počasí horský, ryze "vysočinský..."

5. Voda - Voda je VŠECHNO, takže kolem vody stále referuji, i v této krajině je stav letos tristní, přesto kvalita vod je lepší než na jihu Vysočiny, a také u Skutče jsme za 15 minut měli plnou tašku hub a ani jsme je nijak nesbírali, jen procházka lesem...Voda v řádu Chrudimském je průměrně dobré chuti.

6. Minerály - Nebyl moc čas ale i tak se něco našlo, doporučuji v Chrudimi navštívit skvělou sbírku Vodní Zdroje Chrudim s.r.o., nemá to chybu, děkujeme !

7. Kaktusy a Burza - Letos nával tradičně masivní, zlepšení sortimentu FRC a GYM, TLC stále bída, zřejmě nejsou v módě. Znatelný byl úbytek kaudexů a kvalitních sukulentních novinek. Kaktusových novinek bylo dost, ale ceny byly proklatě vysoké a mají stoupající tendenci i běžných druhů.

8. Burza nakupování - Kdo co chtěl tak snad i dostal, já se soustředil na gymna a vcelku se mi dařilo až na nemožnost sehnat G. rhodantherum. 3 krát jsem obkroužil sál jako sup, ale nebylo k mání. Nejlepší gymna měl Pepík Odehnal - on jediný dává gymnům poctivá jména !!!, čímžto zdravím BRNO ! Ne že by to ostatní neuměli pěstovat, ale vyrábět nové druhy za pomocí nových názvů, já na to stejně příjdu, takže hoši - nedělejte si ostudu. Nakupovalo se v tom zmatku ovšem těžce jako obvykle. Skvělé rostliny měla jedna paní uprostřed sálu, bohužel neznám. A omlouvám se, ale neznám ani toho ukecaného známého kaktusáře po naší pravici před vchodem co nám hodně pomohl s prodejem, děkujeme !

9. Burza prodej - Rovněž děkuji všem co koupili u mého "stolu" a hlavně svojí dámské podpoře, která to zvládla naprosto profesionálně, přičemž já jsem tam spíš byl jako rušivý element. Prodalo se 95% dovezeného a domů jsem nesl jen pět položek v kapse... což z prodávajících nemůže říct nikdo jiný !

10. Přednášky a loučení - Stihli jsme i část přednášek, večeři a procházku noční Chrudimí. Ráno v neděli pohodový odjezd a slušný (ale drahý) obídek v Balustrádě - jenom vzkazuji  - nekřtěte vejvar nebo vás rozmáznu na netu no.
 


G. nidulans LF30, jeden z mnoha čerstvých přírustků.

 

G. castellanosii JO1038/1, rovněž čerstvě zasazené. Brno je Brno nemůžu si pomoct.

 

E-cer rigidispinus LAU 088, 3 kousky za neuvěřitelných 30 Kč. Nejlepší nákup vůbec.

 

I šutříky se našly- Amazonit na aduláru, Skuteč.

 

Závěr:  Můžeme si říct, že po dřívější nepohodě přišla pohoda a konec dobrý všechno dobré, jak praví staří Chrudimáci. Ono se říká - už nikdy, nikdy, nikdy...ale:

Za rok NASHLEDANOU V CHRUDIMI !

 

 


 

 

BRNO výstava 2014

Konečně taky jsem si našel čas poreferovat o centru kaktusářského dění naší republiky a tím bylo pro mne vždy Brno. V okolí je plno skvělých sbírek s moravským sluncem a na čerstvém vzduchu, což je při zkušenosti místních pěstitelů vždy zárukou, že se na výstavě bude na co dívat. ( Samozřejmě i vystavovatelé z Prahy zde měli co nabídnout abych nekřivdil ).

K vidění byla cela řada vzácných sukulentů - Adenia keramanthus


Jatropha fissispina.

 

Euphorbia pedillanthoides.

 

Tylecodon buchholziana.

 

Avonia alstonii

 

Conophytum jucundum

 

Conophytum obcordellum

 

I skalní kaktusáři si přišli na své - EPT micromersis.

 

Ferocactus latispinus.

 

Gymnocalycium carminanthum nebo spíše schüetzianum.

 

Srdce milovníka kristát jistě zaplesá: Myrtillocactus geometrizans cv...

 

Pochváleni budiž všichni co si najdou dost místa na velké cereusy - Vatricania guenthnerii.

 

Aranžmá rostlin bylo provedeno velice zdařile nainstalováním miniaturních pouští na velkých stolech

 

V botanické je celá řada dalších skvostných rostlin: 1 m velké květenství na Cycas revoluta.

 

Brněnský klub kaktusářů vděčí za svůj vznik hlavně této rostlině:

 

Ano správně - mláďátka brněnská rozvíjejí svoje směřování, pokud si nevychováme kaktusářský a sukulentářský dorost - celá naše záliba je naprosto k ničemu, protože zajde na úbytě.

 

Závěr: Když mluvíme o kaktusech a sukulentech nelze opomenout Brno. Hópnem jedno bahno a čuznem na pichláky bo v štadtu je dycky fajn !

 


 

CHRUDIM zamykání 2014 aneb sedět na dvou židlích nejde.

INTRO Už to bude 10 let co jsem nedostal stůl na burze, tak jsem letos přišel na blbej nápad a slíbil pár příznivcům, že tam budu se stimulátory... No byl jsem.

UBYTOVÁNÍ - Do Chrudimi jsem dorazil bez větších peripetií a ubytování jsme měli sjednané 2 měsíce dopředu, aby nebyly potíže. Byly. -

 - majitel penzionu Krmelec -  nevím co to je za hnojaře - nechal recepci s klíčem kdesi 500 metrů od ubytování prý v nějaké hospodě z čehož se po dlouhém hledání vyklubal karavan na hřišti u Zámeckých zahrad, ale musel jsem nechat tašky s drahým zbožím na pas blink v obchodě a naběhal se a natelefonoval dosytosti. Jasně byl tam plánek, ale visel vzhůru nohami...a ta ochota...

POČASÍ No nic snad to zachrání aspoň počasí - ale nezachránilo - tentokrát snad poprvé bylo škaredě, tma, zima +7C a mrholení.

BURZA - stáli jsme s drahou polovičkou venku - děkuji za podporu ! - no nějak to šlo i když spíš nešlo. Pak jsem přirozeně chtěl do sálu a to nebyl dobrý nápad, nelze se věnovat současně prodeji i nákupu, lidi bylo víc jak loni a zasek jsem se tak v jedné uličce, že jsem se půl hodiny dostával ven a z nákupu nic nebylo. Pár skvělých gymen u Kulhánka jsem přeci jen koupil, jen nevím v čem to ti kluci pěstují, že to nemá vůbec kořeny. U Pepíka Odehnala byla tlačenice, tam jsem nebyl schopen si vybrat, stejně jako defacto všude jinde. Nutno uznat, že nejlepší gymna jsem nakonec koupil u Nechvila sice za peprnou cenu, ale absolutně perfektní špeky i dobře napěstované, no jo poděbradský písek, to bude tím...

Na přednášky jsem po té štvanici nešel (sám sem si ji zařídil), ani nevím kde se konaly, pěkný den byl až neděle samozřejmě až při odjezdu.

PRO PRODÁVAJÍCÍ - Pokud dostanete stůl, zajisté je to bezva než moknout venku, určitě prodáte. Nějak mám pocit, že ochota a solidnost je jen hranou iluzí z jisté strany. Nevím kolik komu dát do kapsy nebo kam komu vlézt abych stůl někdy dostal. Jestli mne tedy ještě uvidíte v Chrudimi jako prodávajícího je tedy ve hvězdách.

PRO KUPUJÍCÍ - Pokud máte svoje osvědčené lidi, ke kterým zajít a seznam kytek v kapse pak nakoupíte. Strkanice je to ale fatální a letos jsem opravdu užil zácpy a davu než nakupování i s tím seznamem v kapse a věděním za kým jít. Je to taková hysterie - přitom většina lidí nic nekoupí, že ač jsem sám proti sobě - doporučuji se spíše domluvit s pěstitelem osobně a na burze si jen vzít kontakt.

KYTKY - výběr je slušný ( SBC corredigorae za 50 EUR / ks - sice nikdo nekoupil), ceny pozvolna jdou do vrchu, nákupu velkých a nekvalitních kaudexů u překupníků - pánů H. a P. jsem se po zkušenostech z loňska vyhnul, takže jsem ušetřil. Bral jsem hlavně malá gymna, jinak na své si tam příjde určitě každý, to se musí ocenit.

ZÁVĚR - Fotky letos nejsou - foťák jsem nebral, ostatně nebylo co fotit, jedině jednu raritu - jak tam mrznem u beden venku...

Na dvou židlích sedět nejde - buď prodej nebo nákupy. Samosebou mně nešlo ani o prodej, ale jako o rituál zůčastnit se toho. Jenže přátelská atmosféra 90 let se nadobro vytrácí. Někdo namítne, že to je o lidech, a že z pár případů nemohu činit obecné závěry. A má pravdu. Nic se nemá lámat přes koleno. Zajeďte si proto do Chrudimi. 

Parádní úlovek - G. ochoterenai TOM 07-233/1, foceno s bleskem narychlo, ve skutečnosti je rostlina takřka černá. Prodávající - p. Nechvil.


 

OSTRAVA + HAVÍŘOV 2014 ano + ne.

OV Porubu jsem opocenej stihnul na poslední hodinu před zavíraním - nevím proč to děláte přes týden - já tam z práce nedojedu když to je do 17 hodin a v sobotu - to už balíte. OV Poruba tradičně skvělá i zajímavá debata o Austrocactusech s podkuřeným předsedou spolku...byla psina.

Havířov jsem nestihnul, chlapci, zas to samé, nemáte -li o víkendu čas nemám já ho přes týden vůbec. Na výstavy chodím rád, kytky máte světové - ale - trhnout nožkou ! To samé platí i o FM. Tak snad někdy příště.

  

Černá tečka za akcemi v roce 2013

Tentokrát jakoby se místní kaktusáři domluvili a kluby OV, HA i FM naplánovaly výstavy tak blbě, že začínaly ve čtvrtek a končily v sobotu dopoledne. Nevím kdo na ten extrahloupý nápad přišel, ale kdo z pracujících má přes týden čas jet ještě po práci na výstavu když končí práci současně s uzavíraním návštěvní doby a v sobotu dopoledne se nebude nikam štvát aby stihnul vidět jak se uklízí stoly. Toto tedy ne a vzkazuji organizátorům ať si příště trhnou nohou a nediví se malé účasti.
Mno, po tomto zjištění jsem jisté naděje dával Brnu a Olomouci, avšak z Brna od samotných návštěvníků mi přišlo echo, že to stojí za houbeles ať nejezdím, tak tedy ještě ta Olomouc, ale nastojte - avizovaná cesta z Ostravy, která tam obvykle trvá hodinu, nyní - kvůli dopravním povodňovým omezením měla trvat 6 hodin a to s nejistým koncem ještě zda vůbec !!! No a pak jak jsem viděl ten tmavý malý stánek, co místní předvedli ( neříkám, že tam nemusely být skvělé kytky ) byl jsem rád, že jsme nakonec nikam nejel.

Všecko to měla zachránit Chrudim na podzim, ovšem, ač nerad, pomalu se přikláním k názoru druhého táboru, že už se to změnilo na cosi...těžko komentovatelného. Sprostota některých prodejců nezná mezí a zde varuji všechny zájemce aby nekupovali rostliny od překupníků, jejich rostliny poznáte, že jsou zasazeny v čisté pemze, nebo podobném maglajzu a většinou se tak maskuje rostlina bez kořenů. Jsou to zloději a darebáci - reklamace neuznávají, jeden je přímo z Prahy, druhý je poblíž Prahy.
 

Phyllanthus mirabilis od pražského překupníka kaudexů, 550 Kč, no naposled...

Pročež z toho všeho plyne, že méně je někdy více a pro kupující i poučení aby rostliny sháněli jen u těch co je sami vypěstovali. Tj. kvalitní semenáče v plné vegetaci v kvalitní půdě.

 


 

Zamykání sezóny Chrudim 2012:

Zamykání v Chrudimi je jednou z největších kaktusářských akcí u nás a dávno má již i mezinárodní význam. Protože naposledy jsem tam byl v roce 2006, kdy jsem tam jezdil pravidelně prodávat, rozhodl jsem se podívat se tam jako návštěvník, a najít si i více času na poznání města a zároveň zjistit co se za ty roky změnilo na průběhu akce.

Chrudim patří mezi naše nejkrásnější města.
 

 

V centru starobylé části se návštěvníci cítí příjemně. Regionální muzeum na rohu ul. Široké a Lázeňské.

 

Vstup na Resselovo nám. přes městské hradby tzv. Tmavou fortnou. Původně byla proražena v roce 1439, měří 28 metrů zdéli a Chrudimáky je důvěrně zvaná jako Myší díra...

 

Štěpánkova ulice s překrásnou zástavbou.

 

Břetislavova ulice s památnými domy a loutkařským muzeem.

 

Rozvodovský dům, detail fasády. Hergot proč se něco podobného nestaví i nyní v současnosti ? Člověk přijede zpátky do té poblité Ostravy a při pohledu na Dvojčata nebo "Fukušimu" = Karolina Forum, se mu chce opravdu blejt. Jaký má smysl stavět města když se tam lidi necítí příjemně ? Vážně se někomu líbí betonové a skleněné krabice ???

 

Neuperský dvůr na Masarykově nám...(cca 1530).  I na hlavní třídě vítá kolemjdoucího pěkná zastavba. Bylo by vůbec možné postavit něco takového i dnes ?.

 

A už dorážím k Pavlíčkům, trochu kalné a dost studené sobotní ráno neodrazuje první návštěvníky, cca 8:00 hodin.

 

Musím sem dát i fotku nějakých kaktusů, vždyť kvůli nim se to tu všechno děje. Tyhle hezouny jsem nakonec nekoupil, šetřil jsem tašky na burzu, kde ovšem potom nebyl k vidění jediný pořádný ferák...

 

U Pavlíčků ve skleníku si vybere každý, i když někteří polští zájemci nad tou záplavou váhali...

 

A je odstartováno, na burzu dorážím krátce po otvíračce, protože u vchodu pro návštěvníky se zdržuji nákupem Lobivií ferox, což se hned ukazuje jako špatný postup protože u vchodu do hlavního sálu mi lidi vyfouknou parádní Kalanchoe prolifera, které měl prodejce snad jen ve dvou kusech, takže smůla, šťastní nákupčí přímo září...

 

Jo před pultem to je něco jiného než za pultem, po úvodní tlačenici shledávám, že lidí není toliko jako   po roce 2000, nápor polevuje a dá se příjemně procházet mezi pulty a zdravit se s kolegy a kolegyněmi od fochu... cca 10 -11h.


Radka Matulová se sice ksichtí, ale zrovna tady jsem nakoupil ty nejkvalitnější rostliny. Více nešlo, už sem byl plnej...cca 12h.

 

Jsem rád, že to mám za sebou a nemusel jsem tam být jako prodejce, je to děsnej záhul. I tak to bylo náročné, cestou na přednášky se stavujeme na hotel, složit nákupy a po cestě obdivujeme chrudimská zákoutí a uličky. 

 

Přednášky drží tradičně vysoký standard, zde jsem s oceněným "Zlatým Albertem", panem profesorem Janem Gloserem, nutno říct, že už bylo načase...Tento skromný, ale velice odborně fundovaný pán se napsáním dvou knížek - Sukulentní rostliny, Gloser + Husák, 1987 Academia, a Kvetoucí kameny Gloser 1987 tamtéž, mimořádně zasloužil o rozvoj sukulentářství u nás, díky těmto publikacím jsme v oboru nezaostávali za Západem, a tyto knížky přivedly celou řadu pěstitelů k sukulentaření stejně jako mne, pamatuji jak jsem si již v 1988 dělal výpisky a vše poctivě překresloval do deníku "Sukulentářská specializace", protože knížku nešlo sehnat jinak než v knihovně...

Já jsem za svůj přínos ke kaktusaření, zejména provozováním Pěstitelské Pálenice, dostal ten ventilační dekl vpravo...

 

Je sobotní večer, klid se rozlévá nad pěkným městem, ovšem kaktusáci žijou zábavou, na kteroužto jsme pro velkou únavu již nešli.

 

Ráno v neděli si ovšem tentokrát neodpustím česnečku, na kterou nikdy předtím nebyl čas. Kaktus mám půjčenej od Pavla z parapetu, tradice teda byla naplněna dokonale.

O zbytek dne se postaraly České dráhy, jet DEVĚT HODIN do zblité Ostravy je skutečně nevšední zážitek a to nepočítám takové maličkosti jako stání na jedné noze s dvěma taškami sukulentů z Pardubic až do České Třebové. Že to hovado - přípoj na Kunčice - v OV Svinově nepočká na zpožděný rychlík 8 minut sem nějak předpokládal, ale že čekal na neoznačené koleji a nikde ani zmínka o tom, to mně dorazilo...následovalo další čekání 45 minut a znova dalších 45 minut pak na přípoj na FM...Plán jak donutit zákazníka ČD koupit si auto vyšel beze zbytku ...

Závěr: Oproti létům 2000 - 2006 přeci jen nějaké změny jsou.

Kupující jsou přežraní, takže pokud nemáte jen super totál špeky s lokalitou, nemá cenu tam nic vozit na prodej. Litoval jsem jednoho pána s párádními kaktusy ze skleníku, kdy za vše nad průměr 10cm chtěl 30 - 50 Kč za kus, ale nic neprodal. Asi to už byly příliš obyčejné rostliny...

O narušování atmosféry na burze se postaral jeden poloidiot, (sice poměrně známý pěstitel) pravidelným křičením na celý sál kdo je zloděj atd. Rád bych dotyčnému doporučil, že  i kdyby - mně tam kdysi taky kradli rostliny z pultu přímo před očima, - takové věci se vyřizují privátně a taktní formou... ( decentně vzít do ústraní a strčit jednu O. microdasys za límec...)

Co bych doporučil ostatním:

Chrudimáci - važte si svého města ! Tady v tom hnusu pod mittalem byste za 3 dny zešíleli !

Prodávající - více kvalitních rostlin ! Strčit do květníku kaudexy s uhnitými kořeny a prodávat je za 1000 Kč/ kus je opravdu na nejednu přeshubu. Příště už uvedu jmenovitě ! ( Praha...)

Kupující - ne všecko je zlato co se blýská a má i takovou cenovku. To, že Češi kradou je světově známá věc. Nechte si to ale aspoň do skleníků u nás, na mezinárodní akce či zahraniční zájezdy se to fakt nehodí...

Všem - Kaktusaření je hlavně o setkávání se s lidmi, každý může přispět k pohodové atmosféře, škoda jen, že se to dnes ubírá opačným směrem.

 


 

Výstava kaktusů a sukulentů Ostrava Poruba 2012:

Komorní, ale mimořádně dobře zvládnutá akce Porubáků v příjemném prostředí rozhodně stojí za návštěvu. Byl jsem dokonce dvakrát, těm co nebyli doporučuji napříště rozhodně zajít !

Malá klubovna byla doslova nabitá prvotřídními kytkami.

 

U prodejního pultu bylo živo a v nabídce byl takřka výhradně jen materiál s původem.

 

O kvalitní výpěstky všech rodů nebyla nouze, mne pochopitelně zajímala nejvíc gymna.
G. monvillei ssp. schuetzianum FR 430 Cruz del Eje, Córd., bez ohledu na jmenovku, typ.

 

G. carminanthum ssp. carminanthum ( nomen invalidum = tillianum (Rausch), oenanthemum (Backeberg), rubriflorum (Frič), montanum (Slaba)) aff. od Los Angeles, bez ohledu na jmenovku, typ.

 

Závěr: Nenašel jsem ani jednu rostlinu co by nestála za zvěčnění. Web má ale omezený prostor takže - osobní návštěva je vždy nejlepší. Krása i poučení zároveň.


 

 

Výstava kaktusů a sukulentů Havířov 2012:

Tak jsem se zas jednou urval na kaktusářskou akci. Snob neznalý věci by si opvržlivě odfrknul, "nějaká provinční výstava, no a co, těch jejich pár schourů, to tam ani nestojí za tu cestu..."

Mně to za tu cestu ( krátkou ) stálo a nelitoval jsem. Už předem jsem se vybavil foťákem, že vše pořádně zdokumentuji a zkritizuji - kromě jediného nakonec nebylo co.

Pohled při vstupu do sálu, kromě špatného osvětlení, nebylo jinak co vytknout. Škoda jen, že skvělé Potykovic kvítka - celá řada vpravo  - byly v takové tmě,  že se tam nedalo fotit. Hoši přislíbili nápravu - příště všecko přesunou blíže k oknům na druhou stranu, takové rostliny si to určitě zaslouží.

 

Hned na prvním stolku jsem se zaseknul, jak by taky ne, když tam vystavoval svoje klenoty gymnofil Jiří Wanecki

 

Skupina 15 centimetrových gymen sekce Riojense stála za víc než hodinovou debatu s pěstitelem...Dodnes ve sbírkách kolují názvy jako stellatum, obductum, occultum, bodenbenderianum atd. s těmito jmény můžete žonglovat jak se vám zachce, přesto jde však o jen jeden druh.

 

Další gymna skupiny mazanense, rostlinu na obrázku jsme ani jeden nebyli schopni určit, špatný název hybopleurum dnes prakticky neoznačuje vůbec nic. Škoda jen že to nekvetlo. ( eventuelně by to mohlo být i mostii )

 

I tady to byl podobný případ, bez květu to byla čirá spekulace mezi MO - MA nakonec jsme se shodli na přesném názvu "discocactoideum..."

 

Probrali jsme doslova každé vystavené gymno, zde spegouš ozn. přídomkem unguispinum, forma populární rostliny z Cordoby.

 

Více fotek jsem nějak nestihnul udělat, protože jsem dorazil k prodejnímu pultu - kde namísto několika schourů čekaly návštěvníka řady beden se stovkama špeků s lokalitním původem, k tomu velice příjemná a milá obsluha, tak není divu, že focení se dále nekonalo, zato jsem odcházel s dvěmi taškami...

 

Zbytek času jsem strávil v příjemné debatě s místními pěstiteli nad záplavou krásných kaktusů a nekaktusových sukulentů. E-cer. viereckii, 10cm.

Závěr: Za takovou akci by se nemuselo stydět ani Brno nebo Praha, prodej rovněž velice dobře zvládnutý, a přijat jsem byl jako čestný host, čímžto článkem splácím svůj dluh - opomenutí zápisu do návštěvní knihy. Kdo tam nebyl prohloupil, a to těžce.

 


 Podokýnkář:

Kolega z Lofofóra neodolal a poslal foto svojí, nikterak malé kolekce. Co mně zaujalo je schodovité uspořádání sbírky, zase jeden z nepřeberných kutilských triků jak co nejlíp využít místa. Já osobně bych to na patra rozdělil podle rodů - dolů EPS a LBV, doprostřed gymna nahoru ty rebucky, ale je to jen o gustu pěstitele. Rostliny vypadají čiperně a zdravě a jako jedovatost dodávám, že je všechny čeká přesazení do osmiček květináčů...

 

Návštěva u Oty Potyky:

Lofka affinitně někde od SLP

 

Tohle není G. bayrianum ani omylem, ale líbí se mi.

 

No jo Piltzova sběrovka, když k tomu napíšu G. riojense nic nezkazím...

 

Já nevím kde furt berete takové divné ragonesáky ?

 

 

G. denudatum cv. Jan Šuba alespoň to jsem poznal

 

Chlapci slintají na feráky...a já taky - uprostřed pole kvete F. townsendianus !

 

Srandičky na to vás užije...

 

Nezdařený pokus o odnesení kvetoucího grusóna...

 

Ferocactus ze skupiny acanthodes, hrom do vás - pište tam ty lokality !

 

Ferocactus gracilis, lokalita by mu taky slušela...( tipuji Vizcaino, BC ? )

 

Ferocactus gracilis fma. coloratus podle tmavého těla a proláknutých trnů.

 

 

Ferocactus chrysacanthus var. rubrispinus

 

Ferocactus ze skupiny acanthodes, strčí hravě do kapsy i tolik opěvované skleráky...

 

Závěr : Oťas máš to pěkný, zas někdy příjdem.

TOPlist